Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nerwowy początek maja. Cena srebra straciła już ponad 3,13%

|
selectedselectedselected

Kwiecień zakończył się w Europie dość wyraźnymi spadkami. Główne indeksy europejskie traciły od 0,11% (Stoxx 600) do nawet 2,22% (IBEX), odwrót od ryzyka był widoczny także na innych klasach aktywów. Potężnie spadały nie tylko kryptowaluty, ale też kruszce – srebro straciło 3,12%, bardzo mocno zmniejszając skalę swoich miesięcznych wzrostów.

Nerwowy początek maja. Cena srebra straciła już ponad 3,13%
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

WIG20 spadł o 1,26%, mWIG40 o 0,11%, a sWIG80 o 0,08%. Taniało 16 spółek głównego indeksu, bardzo wyraźne ujemne kontrybucje wnosiły Orlen (-2,47%), PKO (-1,33%) i PZU (-2,03%). Zachowanie GPW nie odbiegało od naszych porannych założeń i nie przypisujemy mu żadnego znaczenia, traktując je jako redukcję pozycji przed długim weekendem. Jednocześnie zwracamy uwagę, że przy całym szumie dotyczącym AI, nVIDIi i sektora półprzewodników po pierwszych czterech miesiącach roku zaczyna realizować się nasza prognoza, że WIG (+7,79% YTD) będzie w całym 2024 r. silniejszy niż S&P500 (+5,21% YTD).

 

Podczas gdy na większości europejskich rynków i w Chinach trwały 1. maja obchody Święta Pracy, w USA zobaczyliśmy bardzo nerwową sesję, rozpoczętą od dalszych spadków. Zgodnie z oczekiwaniami, J. Powell podtrzymał nadzieję na obniżki w tym roku, ale nie dał się wciągnąć w sygnalizację jakiegokolwiek terminu początku cyklu. Pierwszy raz od dłuższego czasu odniósł się natomiast do tematu ewentualnej podwyżki. Stwierdził wprawdzie, że to mało prawdopodobny scenariusz, ale sama wzmianka na jego temat pokazuje, jak daleką drogę przebyliśmy w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku w dyskusji o stopach. Wczoraj rentowności obligacji 2-letnich finalnie spadły z 5,04% do 4,96%, co zawdzięczamy w dużej mierze rozpoczynającemu się w czerwcu zmniejszeniu skali QT (z 95 mld USD do 60 mld USD miesięcznie). Scenariuszem bazowym według wycen długu pozostaje jedna obniżka stóp w tym roku, we wrześniu lub 4Q2024.

 

Dość ponurym sygnałem jest fakt, że mimo spadku rentowności obligacji w końcówce sesji rynek akcji nie zdołał utrzymać pozytywnego impulsu i wymazał całe wzrosty, które pojawiły się w trakcie konferencji. S&P500 spadło o 0,34%, a NASDAQ o 0,33%. Po solidnym raporcie o 2,29% drożał Amazon, 2,10% zyskiwało Meta Platforms, ale sesja miała też swojego antybohatera – AMD traciło 8,91% po wynikach minimalnie powyżej konsensusu i zgodnym z oficjalnymi prognozami forward guidance na 2Q2024. Spółka wymazała już całe tegoroczne wzrosty, co wydaje się jak najbardziej na miejscu – wskazywaliśmy ją wielokrotnie jako przykład niezdrowych nastrojów w sektorze, podczas gdy jeżeli wczorajsze założenia się spełnią, jej dynamika przychodów w rozpoczętym kwartale wyniesie zaledwie 6% r/r. Philadelphia Semiconductor Index tracił wczoraj 3,54% i YTD zyskuje już tylko 8%.

Reklama

 

W godzinach porannych nastroje na rynku są bardzo dobre. Przede wszystkim o ponad 2% rośnie w Azji Hang Seng. Znacznie słabiej (neutralnie) zachowuje się Nikkei, mimo że jen wznowił spadki po wczorajszej, drugiej już w tym tygodniu, interwencji walutowej. Podtrzymujemy ocenę, że tego typu działania nie przyniosą zamierzonego efektu, a Bank Japonii zostanie zmuszony do zmiany retoryki i kolejnej podwyżki stóp procentowych, być może jeszcze w 2Q2024. Drożeją kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy, scenariuszem bazowym na dzisiejszy dzień wydaje się odbicie na globalnych rynkach i wzrosty w Warszawie przy niewielkiej płynności.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama