Reklama
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.35
Kurs dolara:  4.06
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Czechach - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs korony czeskiej (CZK)?

|
selectedselectedselected
Inflacja w Czechach - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs korony czeskiej (CZK)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czesi opublikowali dane dotyczące inflacji producenckiej za październik. Analitycy przypuszczają, że wkrótce w gospodarce pojawi się deflacja, choć efekt bazy może sporo namieszać w kolejnych odczytach. 

 

  • Czeska gospodarka doświadcza słabości po stronie podażowej.
  • Kurs EUR/CZK może znaleźć się wkrótce na wyższym poziomie. 
  • Ile wynosi inflacja PPI? Jakie ma przełożenie na odczyt CPI?

  

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Inflacja w Czechach - kiedy poprawa sytuacji? 

Inflacja PPI wyniosła -0,1% w ujęciu miesięcznym i 0,2% w ujęciu rocznym. Inflacja producencka jest kluczowym odczytem z perspektywy całej gospodarki, gdyż przewiduje przyszły kierunek inflacji konsumenckiej (CPI). 

Jak informowaliśmy tydzień temu, inflacja CPI w ujęciu rocznym wyniosła 8,5%, a to oznacza, że była o 1,6 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. Odczyt PPI zaskoczył pozytywnie, co może wskazywać jedynie na przejściowe problemy w gospodarce.  

Czeska gospodarka doświadcza słabości po stronie podażowej. Ze względu na słabą sprzedaż produkcja przedsiębiorstw większości branż spada, dlatego w mniejszym stopniu skupują środki produkcji, co odbija się także na cenach sprzedaży.

Reklama

 

Zobacz równieżKontrowersyjny bank przedstawia śmiałe prognozy na 2024 rok

 

Warto przypomnieć, że na początku listopada bank centralny nie zdecydował się na obniżki stóp procentowych. Te prognozowane są w IV kwartale br. 

"Chcemy zapobiec dostosowaniu oczekiwań inflacyjnych do tego tymczasowego wzrostu inflacji. Chcemy pokazać, że chcemy być rygorystyczni i nie pozwolić, aby oczekiwania inflacyjne dalej rosły i tworzyły spiralę płac w gospodarce i chcemy mieć pewność, że inflacja faktycznie spadnie w przyszłym roku" - skomentował ostatnią decyzję banku centralnego ​Aleš Michl, ​prezes CNB. 

Prognoza inflacji bazowej wciąż jest podwyższona, na 2024 r. wynosi 3%. A. Michl powiedział na konferencji, że w kolejnych miesiącach inflacja przestanie się obniżać za sprawą efektu bazy z poprzedniego roku, gdy wdrożono m.in. mechanizm regulowania cen energii. 

Reklama

 

Zobacz również: Co dalej z kursem korony czeskiej? Gospodarka naszych sąsiadów wpadła w kłopoty – znany ekonomista wyjaśnia dlaczego

 

Jak reaguje korona czeska?

Analitycy ING Think uważają, że korona czeska będzie w najbliższym czasie balansować między spadającą różnicą stóp procentowych a słabszym dolarem. 

“Uważamy, że pozytywny efekt przeważy i korona utrzyma obecne poziomy lub nieznacznie się umocni” - stwierdzili analitycy ING Think. 

"Kurs EUR/CZK znajduje się od lat w szerokim trendzie horyzontalnym między poziomami 23-28. W kontekście inflacji PPI w Czechach warto zauważyć, że już wkrótce może ona spaść poniżej zera, a więc pojawi się deflacja. Ma to związek z bardzo szybkim wzrostem cen producentów w styczniu. Tym samym może to nasilać dezinflacyjną presję na walutę oraz ewentualnie pchnąć kurs EUR/CZK na wyższe poziomy" - komentuje dla FXMAG Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Reklama

 

Zobacz również: Czechy jeszcze się nie odważyły – ale powoli przymierzają się do tej przełomowej decyzj

 

Notowania CZK/EUR - YTD

Źródło: TradingView 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej