Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykanie dotarli do celu? Inflacja PCE z USA wiele mówi

Ostatnie godziny przyniosły kolejne zaognienie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Choć reakcja rynkowa była relatywnie niewielka, czynnik ten stanowi pewne ryzyko dla perspektywy inflacji towarów. Skoro już przy inflacji jesteśmy, postanowiliśmy również pokrótce odnieść się do piątkowych danych o inflacji PCE z USA, która wydaje się w zasadzie być już w celu. Pozostaje jednak małe "ale"...

Amerykanie dotarli do celu? Inflacja PCE z USA wiele mówi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 29.01.2024

Pustki w kalendarzu...

 

Wtorek, 30.01.2024

W pierwszej części dnia śledzić będziemy publikację PKB z Czech, choć losy stóp procentowych są już przypieczętowane i CNB wszedł w cykl. Interesująca będzie również inflacja wstępna z Hiszpanii. Wyniki PKB za IV kwartał zostaną ogłoszone również dla strefy euro, w tym dla Niemiec.

W dalszej części dnia poznamy dane o stopach procentowych na Węgrzech (cięcie co najmniej do 10%) oraz dane z rynku pracy USA (JOLTS), a także wskaźnik optymizmu konsumentów Conference Board.

Reklama

 

Środa, 31.01.2024

W nocy inflacja konsumencka z Australii, a rankiem wstępna inflacja w Niemczech za styczeń. O 10:00 czeka nas przeskok w krajowe dane o PKB za cały 2023 rok. Oczekujemy, że wyświetli się co najmniej 0,5% wzrostu. W dalszej części dnia ADP z USA oraz decyzja FOMC. Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych, a retoryka wypowiadających się członków FOMC nie była nadmiernie gołębia. W danych nie widać perspektywy na istotną zmianę. Może to być więc dość nudne posiedzenie.

Gdyby w Polsce publikowany był inflacyjny flash, oczekiwalibyśmy go na poziomie plasującym się gdzieś niewiele powyżej 4% (efekty bazowe to potężna broń w pierwszym kwartale). Ale nie jest publikowany i wyniki zobaczymy dopiero w połowie miesiąca. Poznamy za to wstępny odczyt PKB za Q4.

 

Czwartek, 1.02.2024

Zaczynamy od polskiego PMI, który zostanie opublikowany o 9:00. W dalszej części dnia decyzję podejmie Bank Anglii (13:00), z czego najciekawszy będzie kwartalny raport o inflacji tego banku. Stopy procentowe powinny pozostać bez zmian.

Reklama

Dalsza część dnia poświęcona jest danym amerykańskim: poznamy jednostkowe koszty pracy (oraz wydajność pracy), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz ISM w przemyśle. 

 

Piątek, 2.02.2024

Piątek to dzień rynku pracy w USA. Konsensus zakłada, że liczba etatów poza rolnictwem wzrośnie o 150tys. (poprzednio 216tys.), stopa bezrobocia nie zmieni się - 3,7%, a płace godzinowe wzrosną o 0,3% (sprawdzić). Raport powinien potwierdzać stopniowe hamowanie rynku pracy, spójne ze scenariuszem luzowania nakreślonym przez FOMC. Biorąc pod uwagę wyceny rynkowe, większe ryzyko płynie naszym zdaniem, gdy dane zaskoczą in plus, bo ścieżka rynkowa istotnie różni się (w gołębią stronę) od tej preferowanej przez Fed.

Dzień skończymy analizując już opublikowany raport z rynku pracy oraz oglądając dane dot. optymizmu konsumentów publikowane przez Uniwersytet Michigan (wstępne dane były zaskakująco dobre).

 

Zobacz także: Co dalej z inflacją w Polsce. Ceny energii mogą zostać odmrożone w tym roku

Reklama

 

USA: inflacja PCE nie zaskakuje

Grudniowa inflacja PCE wyniosła 0,2% m/m, zarówno pod względem szerokiego indeksu jak i wskaźnika bazowego (zgodnie z oczekiwaniami). Przełożyło się to na 3,2% r/r w przypadku całego indeksu PCE oraz 2,9% r/r jeśli chodzi o inflację po wyłączeniu cen energii i żywności. Skupiając się wyłącznie na danych rocznych dojedziemy do wniosku, że cel inflacyjny nie został jeszcze osiągnięty. Niemniej lepiej zwrócić uwagę na miary rozpędu inflacji, gdzie obraz wygląda lepiej. 

Spoglądając na zannualizowane liczby z ostatnich 6 miesięcy można zobaczyć, że inflacja dotarła już do 2%. Taki wynik osiągnięty został zarówno w szerokim PCE jak i jego bazowej odmianie. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda za ostatnie 3 miesiące, gdzie impet PCE znalazł się już poniżej 1%, zaś impet bazowego wskaźnika poniżej 2%. Nietrudno dojść zatem do wniosku, że rozpęd amerykańskiej inflacji spowalnia.

 

Reklama

 

 

W całym obrazie inflacyjnym pozostaje jeden pewien niedosyt, dla którego najpewniej Fed wstrzymał się do tej pory z obniżkami stóp procentowych. Mowa o inflacji w usługach, gdzie miary rozpędu w dalszym ciągu wskazują na okolicę 3%. Ma to swoje odzwierciedlenie w podwyższonym wzroście płac. Pozostaje pytanie jak Fed ustosunkuje się do tego, zwłaszcza w obliczu pojawienia się nowego czynnika ryzyka w postaci napiętej sytuacji na Morzu Czerwonym (potencjalne ryzyko dla wzrostów cel towarów). 

 

Reklama

 

 

 

Reklama

Fed może znaleźć wymówkę również w ostatnich danych o wzroście PKB za Q4. W takich okolicznościach możliwa jest próba strofowania uczestników rynku pod względem wyceny rychłych obniżek stóp. Czy to oznacza rozczarowanie rynku? Niekoniecznie, gdyż na stole wciąż pozostaje kwestia spowolnienia skali procesu zacieśniania ilościowego, co najpewniej wydarzy się w tym roku.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej