Reklama
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje budowlanego giganta z GPW wystrzeliły! Euforia wyniosła kurs akcji na nowe historyczne szczyty

PILNE! Akcje budowlanego giganta z GPW wystrzeliły! Euforia wyniosła kurs akcji na nowe historyczne szczyty | FXMAG INWESTOR
Materiały prasowe Budimex
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na piątkowej sesji akcje Budimexu wyznaczyły nowe historyczne szczyty i są ku temu powody. Wczoraj spółka poinformowała o tym, że jej oferta w przetargu PKP PLK o wartości niemal 270 mln złotych została oceniona najwyżej, a dziś czołowy dostawca globalnych indeksów zdradził, że Budimex od września trafi do benchmarku najwiekszych polskich spółek.

 

 

Nowe historyczne szczyty Budimexu

Reklama

W piątek MSCI poinformował o zmianach w indeksie MSCI Poland, skupiającym największe i najbardziej płynne spółki z warszawskiego parkietu. Od pierwszej sesji handlowej września w portfelu MSCI Poland będzie notowany również Budimex, który stanie się piętnastym komponentem indeksu.

Dla spółki konstrukcyjno-budowlanej jest to istotna informacja przede wszystkim z tego względu, że MSCI Poland jest najważniejszym benchmarkiem polskiego rynku dla zagranicznych inwestorów i dodanie do niego nowego kompoenentu oznacza konieczność dokonania zmian w portfelach zarządzających funduszami pasywnymi. Mówiąc prościej, operatorzy ETF-ów dający ekspozycję na indeks MSCI Poland będą musieli kupić akcje Budimexu.

Czytaj również: Zadłużenie w tym sektorze rośnie w rekordowym tempie! Wśród przedsiębiorców przeważa pesymizm

 

Nie umknęło to uwadze inwestorów z GPW - na piątkowej sesji Budimex jest jedną z najmocniej rosnących spółek z głównego parkietu. W pierwszej godzinie sesji giełdowej notowania spółki rosną o niemal 13,5%, do 475,0000 PLN za akcję.

Reklama

Tym samym kurs akcji Budimexu wyznaczył dziś nowe historyczne szczyty, przebijając dotychczasowe maksima z 20 lipca (460,0000 PLN).

Od początku roku kurs akcji Budimexu wzrósł o niemal 65%, zaś w ostatnich 5 latach stopa zwrotu wyniosła ponad 325%. 

Sam indeks MSCI Poland składa się obecnie z 14 komponentów, wśród których największy udział w portfelu ma Orlen (17%), na drugim miejscu znajduje się PKO BP (14,55% udziału w portfelu), a na trzecim PZU (10% portfela).

Czytaj również: Ten bank konkretnie zaskoczył! Wyniki dużo lepsze, niż zakładano

  

 

Reklama

To pokazuje, że - wbrew obiegowym opiniom - na GPW da się znaleźć spółki o mocnej dynamice wzrostu i jednocześnie solidnej historii wypłaty dywidendy. Spółka dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2009 roku. W tym roku wypłaciła dywidendę na poziomie 17,99 PLN na akcję.

Czytaj również: Gigant z rynku wierzytelności ujawnia wyniki finansowe, a byki harcują

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej