Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sektor budowlany na GPW

Za nami kolejny dzień płaskiego zachowania amerykańskich indeksów – tym razem znalazły się na minimalnym minusie. Inwestorzy wyczekiwali na ogłoszenie szczegółów planu fiskalnego – wczoraj po sesji prezydent elekt Joe Biden zaproponował pakiet o wartości 1,9 biliona USD. Co więcej prezydent zapowiedział, że jest to jeden z dwóch pakietów planowanych w walce z Covid-19, a kolejny zostanie przedstawiony już w przyszłym miesiącu.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na które rynek zdaje się wyczekiwać (przez swoje płaskie zachowanie) jest sezon publikacji wyników za ostatni kwartał 2020r. Już dzisiaj poznamy wyniki m.in. JPMorgan, Citigroup czy Wells Fargo. Słabsze dane płyną z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w ubiegłym tygodniu wyniosła 965 tys. wobec szacowanych 795 tys. – słabszy odczyt z rynku pracy będzie dodatkowo zachęcać rządzących do przyjęcia kolejnego fiskalnego stymulusa.

Indeksy WIG20 i sWIG80 znalazły się w okresie stabilizacji, jedynie indeks mWIG40 odnotował wczoraj istotny wzrost, który wyniósł niemal 2%

Wśród blue chipów największą zwyżkę odnotowały walory CCC (+6,6%), które odbiły po wcześniejszej intensywnej wyprzedaży. Zaraz za CCC znalazł się CD Projekt (+6%). Z jednej strony producenta „Cyberpunka 2077” wspierała informacja o zbliżającym się terminie publikacji poprawek do kluczowej w tym momencie gry, z drugiej strony ponownie Morgan Stanley przekroczył próg 5% łącznej liczby głosów. Na dole zestawienia znalazły się walory PGNiG ze spadkiem o 2,7% - choć spółka oddała jedynie niewielką część ostatnich wzrostów.

W indeksie mWIG40 najmocniejszym walorem był Budimex,

którzy przy wzroście o 13,8% ustanowił swój historyczny rekord notowań. Tak solidny wzrost jest skutkiem opublikowania szacunkowego zysku netto w IV kw. 2020r., który r/r wzrósł o 130%. Drugim walorem w indeksie był Kernel (+8,2%) - spółki z branży rolniczej kontynuują wzrosty, co potwierdza pozycja lidera (Astarty) w indeksie sWIG80. Spółki z branży agro zawdzięczają swoją zwyżkę wzrostom cen towarów rolnych takich jak kukurydza czy pszenica. Z pozostałych tematów: zalecenia wstrzymania się z wypłatą dywidendy dla banków w pierwszym półroczu 2021r. mogą negatywnie wpłynąć na sektor, który od listopada zyskał przeszło 60% (WIG-Banki). KNF zaleciła już wstrzymanie się m.in. mBankowi czy PEKAO.

Czytaj więcej