Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nVIDIA warta więcej niż Apple? Warszawski WIG20 znów na "minusie"

|
selectedselectedselected

Handel w Europie rozpoczynał się we wtorek bardzo spokojnie, ale jeszcze w godzinach przedpołudniowych indeksy zaczęły dość powoli, natomiast systematycznie przesuwać się w dół, by jedynie w końcówce wygenerować niewielkie odbicie. Finalny bilans dnia do spadki od -0,29% (FTSE MiB) do -0,92% (CAC40).

nVIDIA warta więcej niż Apple?
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Warszawa wyglądała na tle reszty kontynentu raczej słabo – WIG20 spadł o 0,95%, mWIG40 o 0,82%, a sWIG80 o 0,02%. Na plusie zamknęły się zaledwie dwie spółki głównego indeksu – LPP (+0,12%) i JSW (+0,38%), w mWIG40 było ich 10, ale mocno ciążyły mu Benefit (-2,65%) i XTB (-2,83%).

 

S&P500 i NASDAQ wzrosło odpowiednio o 0,02% oraz 0,59%. Oba indeksy rozpoczynały dzień pod presją płynącą z rynku długu, ale w końcowej fazie sesji odrobiły straty. Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich ponownie zbliżają się do poziomu 5% po nieudanych aukcjach długu (2-latek i 5-latek) i wysokim odczycie indeksu Conference Board (102,0 pkt. vs. prognozy 96,0 pkt.). Są to kolejne po PMI dane wyprzedzające sugerujące, że pasmo wcześniejszych złych publikacji z amerykańskiej sfery realnej zbliża się do końca. Trzeba jednak jasno powiedzieć – za pozytywne zamknięcie dnia odpowiada przede wszystkim nVIDIA (+6,98%), warta już 2,85 bln USD. Całkowita wycena spółki może przekroczyć wycenę Apple już dzisiaj, a wtedy na drodze do tytułu najcenniejszego amerykańskiego przedsiębiorstwa będzie jej stał już tylko Microsoft (obecnie 3,2 bln USD kapitalizacji). Z perspektywy przychodów Apple jest trzy razy większe, ale oczywiście ich dynamika jest obecnie bliska zeru. Warto jednak pamiętać, że spodziewane jest, że za rok także przychody nVIDIi nie będą rosły trzycyfrowo, a o około 30% r/r (rozpoczęty kwartał będzie prawdopodobnie ostatnim, w którym się co najmniej podwoją w ujęciu rocznym). W teorii ich zrównanie powinno nastąpić zatem dopiero za 4-5 lat przy założeniu, że analogiczne lub niewiele niższe tempo wzrostu nVIDII jest do utrzymania.

 

Reklama

W godzinach porannych spadają indeksy azjatyckie i notowania kontraktów futures na amerykańskie, więc także w Polsce i Europie trudno spodziewać się pozytywnego otwarcia – lista beneficjentów wzrostów nVIDIi staje się coraz krótsza i na pewno nie ma na niej spółek notowanych w Warszawie. W centrum uwagi na GPW znajdzie się po wynikach CD Projekt, jego zysk netto za 1Q2024 niespodziewanie przekroczył 100 mln zł. Najważniejszymi danymi dnia będzie odczyt niemieckiej inflacji, który może okazać się kluczowy dla przyszłotygodniowej decyzji EBC w sprawie stóp.

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama

Czytaj dalej