Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nie przegap okazji! Na giełdach trwa dobra passa, a 2024 rok będzie obfitować w jeszcze więcej emocji

|
selectedselectedselected
Nie przegap okazji! Na giełdach trwa dobra passa, a 2024 rok będzie obfitować w jeszcze więcej emocji
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Połączenie na stałe złota, obligacji rządowych amerykańskich i akcji w segmencie value pozwala wyizolować skrajne emocje, a przez to ograniczyć drawdowny w funduszach. Ww. komponenty są, co do zasady, nisko skorelowane ze sobą i w 92 procentach okresów - przynajmniej jedna z tych klas aktywów przynosi dodatnie stopy zwrotu. 2 strategie z różnym udziałem akcji, obligacji i złota: Fundusz InValue Multi-Asset Konserwatywny FIZ oraz Fundusz InValue Multi-Asset Zrównoważony FIZ.

 

Kilku ekspertom zadaliśmy również pytanie o pozytywne/negatywne zaskoczenia, jakie nie są jeszcze, wg nich, uwzględnione w cenach, oraz o preferowane aktywo na koniec 2024 roku…

 

TFI Allianz: sztuczna inteligencja oraz stimulusy na rynku chińskim (in minus – możliwa presja inflacyjna).

Reklama

 

TFI PZU: dla rynku akcji – także stimulusy rynku chińskiego, a za tym pobudzenie gospodarki globalnej, zwłaszcza europejskiej; dla obligacji – recesja (nie można jej wykluczyć pod tak silnym cyklu podwyżek stóp procentowych na całym świecie, nie notowanym od 40, 50 lat; może wybuchnąć kryzys na rynku nieruchomości w USA, Europie, co miałoby wpływ na wycenę długu).

 

Schroders: obszar surowcowy, w związku ze wzrostem ryzyka geopolitycznego lub bardzo miękkim lądowaniem gospodarki i niedoszacowaniem (znacząco większego, niż rynek zakłada) popytu. To również wymagałoby włączenia się Chin do światowego wzrostu gospodarczego.

 

Investors TFI: m.in. wzrost szerokiego sektora małych i średnich spółek (jak w XI-XII 2023), obok kontynuacji umacniania się spółek sektora IT (AI), pokaże miękkie lądowanie globalnej gospodarki; drugim czynnikiem porównawczym obecnego kierunku - do lat 1995-1999 - może być słabość rynków wschodzących (poza Polską, podobnie jak w 2023 roku); preferowane aktywo: pod warunkiem rozbudzenia się przemysłu - tanie, mniejsze spółki (z całego świata), które były niedoważone w portfelach przez ostatnie lata oraz spółki  value z różnych sektorów.

Reklama

 

Caspar TFI: preferowany sektor - spółki biotechnologiczne, a aktywo - amerykańskie, długoterminowe obligacje inflacyjne.

 

Zobacz także: Złoty (PLN) oddał część zysków, ale dalej trzyma euro (EUR) w ryzach

 

Podsumowanie iWealth

Za nami bardzo dobry rok, niemal dla wszystkich klas aktywów. Dobra passa na giełdach trwa i trudno z niej nie korzystać, ale należy spodziewać się, że 2024 rok przyniesie więcej emocji, związanych z większą zmiennością na rynkach. Napisał o tym oraz o naszych perspektywach inwestycyjnych na 2024 rok Jacek Maleszewski Dyrektor Zespołu Doradztwa w iWealth, w pierwszym numerze iWealth News z tego roku (05-01-2024, https://iwealth.pl/perspektywy-inwestycyjne-na-2024-rok-cz-1/).

Coraz wyższe poziomy optymizmu inwestorów już dziś skłaniają do zwiększonej ostrożności, dlatego - dla wykorzystania poszczególnych obszarów inwestycji (klas aktywów i rynków inwestycyjnych) - zapraszamy do kontaktu z naszymi Wealth Managerami, którzy pomogą ułożyć puzzle inwestycyjne (portfele), zgodnie z rysunkiem Państwa oczekiwań i możliwości inwestycyjnych (https://iwealth.pl/zespol/.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama