Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

KGHM akcje prognozy na najbliższe dni: spółka chce emitować własne obligacje, mimo to kurs spada!

|
selectedselectedselected

Na notowaniach KGHM Polska Miedź mamy do czynienia z korektą względem 2-letniego szczytu, który został osiągnięty podczas sesji 20 maja. W tym tygodniu kurs lubińskiego giganta spadł o blisko 3,5%, mimo to w ostatni miesiąc spółka podrożała na GPW o ponad 9,5% i o blisko 25% od początku roku.

KGHM akcje prognozy na najbliższe dni: spółka chce emitować własne obligacje, mimo to kurs spada!
PIOTR DZIURMAN/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Na notowaniach miedzi doszło do korekty po osiągnięciu rekordowego poziomu wyceny.
  • Spółka wydała w komunikat, w którym ogłosiła program emisji obligacji do wartości 4 mln zł.
  • Kwietniowe wyniki koncernu, pozwoliły im zrealizować po 4 miesiącach produkcję powyżej założeń.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Korekta na KGHM zbiega się z korektą na miedzi

Dzisiejsza sesja jest nie najlepsza dla notowań KGHM. O godzinie 16:00 ich kurs spada o -2,38% względem wczorajszego zamknięcia, przez co cena akcji potaniała o blisko 4 zł. Aktualnie za jeden papier wartościowy KGHM kosztuje 153,50 zł. Od poniedziałku kurs lubińskiego giganta miedziowego potaniał sumarycznie o -2,88%. Zaś od 23 maja notowania spadły o -3,46%. Warto pamiętać, że aktualna korekta na akcjach KGHM odbywa się względem 2-letniego szczytu gdy kurs dobił do strefy oporu w wysokości 170 zł za akcję. Z tego powodu mimo aktualnych zniżek w ostatni miesiąc papiery KGHM podrożały na GPW o +9,52% i o +24,82% od początku bieżącego roku.

Reklama

 

 

Źródło: FXMAG

 

Warto zauważyć, w jakich okolicznościach doszło do spadków na akcjach KGHM Polska Miedź. Mianowicie hossa na akcjach lubińskiego giganta była napędzana wzrostami na rynku miedzi. Po tym jak na początku zeszłego tygodnia czerwony metal osiągnął najwyższą wycenę w historii, po czym doszło do korekty. Podczas sesji 20 maja kontrakty terminowe na tonę miedzi na giełdzie LME zostały wycenione powyżej 11 tys. USD, po czym jej cena zaczęły spadać. Wczoraj cena tony wyniosła 10 532 USD.

 

Zobacz również: Klasa średnia w Polsce – zobacz gdzie plasują Cię twoje zarobki

Reklama

 

KGHM będzie emitować własne obligacje

W dzisiejszym komunikacie wydanym przez spółkę możemy przeczytać, że zarząd KGHM Polska Miedź zgodził się na wyemitowanie własnych obligacji. Jednocześnie w ramach uchwały zawarto dzisiaj umowę emisyjną z trzema instytucjami: Bankiem Pekao, PKO Bankiem Polskim i Santander Bank Polska, które będą jednocześnie organizatorami emisji jak i dealerami obligacji. KGHM przewiduje, że program emisji obligacji sięgnie do maks. 4 mld zł. Jak można przeczytać w komunikacie lubiński gigant założył, że „emisja zostanie przeprowadzona w czerwcu 2024 r.”, a „termin zapadalności wyemitowanych obligacji będzie wynosił 7 lat od daty emisji”. Ponadto „obligacje zostaną zarejestrowane w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. i zostaną wprowadzone do obrotu w Alternatywnym Systemie Obrotu Catalyst”.

 

Zobacz również: Giełdy akcji tuż przed gwałtowną korektą. Nowe prognozy to ważne ostrzeżenie

­­

Po 4 miesiącach produkcja powyżej założeń budżetowych

24 maja KGHM Polska Miedź opublikował raport wynikowy za kwiecień 2024 roku. W raporcie można wyczytać, że produkcja głównego surowca dla KGHM, czyli miedzi, wyniosła 51,8 tys. ton, co było wzrostem o 2% względem kwietnia roku 2023. Z kolei sprzedano jej 55,5 tys. ton, co było ilością o 3% mniejszą r/r. Lubiński gigant wyprodukował w zeszłym miesiącu o 7% r/r mniej srebra, czyli 117,7 ton. Z drugiej strony sprzedaż tego surowca wzrosła o 6% r/r  i wyniosła 112,2 ton. Oprócz tego KGHM wyprodukował 15 tys. troz TPM (wzrost o 3% r/r) i 0,1 mln funtów molibdenu (o 75% r/r mniej) i sprzedano ich kolejno 15,2 tys. troz (wzrost o 35% r/r) i 0,4 mln funtów (wzrost o 300% r/r). Co ciekawe w raporcie zwrócono uwagę, że po czterech miesiącach 2024 r. spółka zrealizowała produkcje powyżej swoich założeń budżetowych. Mimo to ta wiadomość niezbyt wpłynęła na notowania KGHM, w piątek ich kurs wzrósł o zaledwie +0,64%.

Reklama

 

Zobacz również: Elektrownia atomowa i CPK wcześniej w Bangladeszu niż w Polsce

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej