Reklama
WIG82 183,22-0,99%
WIG202 433,37-1,00%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN3,98+0,32%
CHF / PLN4,53+0,18%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08-0,28%
DAX17 576,78+0,12%
FT-SE7 638,23-0,58%
CAC 407 947,50-0,01%
DJI38 972,41-0,25%
S&P 5005 078,18+0,17%
ROPA BRENT82,87+0,58%
ROPA WTI77,97+0,14%
ZŁOTO2 026,25-0,21%
SREBRO22,34-0,62%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

"Jastrzębi" Glapiński w centum uwagi inwestorów. Jakich wyników finansowych możemy spodziewać się po Orange?

Dla krajowych inwestorów najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych i powiązana z nim konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

"Jastrzębi" Glapiński w centum uwagi inwestorów. Jakich wyników finansowych możemy spodziewać się po Orange?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

O ile decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku (zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie, tj. referencyjna 5,75%), nieco więcej emocji wzbudziły czwartkowe wypowiedzi prof. Glapińskiego, który „jastrzębio” zasugerował, że nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych w tym roku. Inwestorzy oczekiwali niewielkiego poluzowania polityki monetarnej w naszym kraju, tym bardziej w kontekście obniżek stóp w gospodarkach regionu (jak Czechy czy Węgry) oraz spodziewanych w tym roku obniżek stóp przez czołowe banki centralne (Fed i EBC). Uwaga zagranicznych inwestorów była skupiona na kolejnych publikacjach kwartalnych wyników spółek (raportami podzielili się m.in. McDonald’s, BP, Walt Disney, Alibaba czy Siemens) oraz na styczniowych danych inflacyjnych z Chin. Odczyt inflacji CPI w Państwie Środka wykazał 0,8%-owy spadek cen w ujęciu rok do roku, co negatywnie zaskoczyło rynek. Chiny mierzą się z szeregiem problemów (wysokie bezrobocie wśród młodych, kryzys rynku nieruchomości, niesprzyjająca demografia, odpływ kapitału itd.), co negatywnie odbija się na aktywności i zaufaniu konsumentów (a to z kolei przekłada się na napięcia deflacyjne).

 

W zeszłym tygodniu najważniejsze indeksy krajowej giełdy zaliczyły wyraźne przeceny, za wyjątkiem spółek o małej kapitalizacji zebranych w indeksie sWIG80. W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy solidne spadki sektorów bankowego i energetycznego. Poprawił się natomiast sentyment wobec spółek z branży gamedev.

 

Reklama

W kalendarium publikacji makroekonomicznych na ten tydzień zaplanowano wstępny odczyt krajowego PKB za IV kw. 2023 roku – rynkowy konsensus zakłada, że polska gospodarka urosła o 1,1% w ujęciu rok do roku. Główny Urząd Statystyczny opublikuje także odczyt inflacji CPI za styczeń. W tym przypadku rynek oczekuje solidnego spadku wskaźnika do poziomu 4,2% (z 6,2% w grudniu).

 

W centrum uwagi inwestorów zagranicznych znajdzie się natomiast szereg danych dot. amerykańskiej gospodarki, z czego najważniejszą publikacją będzie odczyt styczniowej inflacji konsumenckiej CPI. Rynek liczy na spadek wskaźnika do poziomu 3,0% rdr, a odczyt będzie analizowany przede wszystkim w kontekście niedawnych „jastrzębich” komentarzy prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który ostudził nadzieje inwestorów na szybkie obniżki stóp procentowych w USA. Obraz kondycji amerykańskiej gospodarki po pierwszym miesiącu 2024 roku dopełnią odczyty sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz danych o rynku nieruchomości.

 

Spływać będą także kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych. Z zagranicznych spółek wynikami za ostatni kw. ubiegłego roku podzielą się m.in. Coca-Cola, Cisco czy Applied Materials. Ze spółek notowanych na krajowym parkiecie poznamy wyniki m.in. Orange.

Reklama

 

Zobacz także: Wielkie napływy kapitału do funduszy i na rynki akcji

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej