Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,06%
USD / PLN3,99+0,12%
CHF / PLN4,50+0,00%
GBP / PLN5,05+0,00%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX17 716,17-0,11%
FT-SE7 640,30-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,43-0,43%
ROPA WTI78,30-0,58%
ZŁOTO2 115,48+0,06%
SREBRO23,81-0,38%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czas zainwestować w europejskie instrumenty o stałym dochodzie

Franklin Templeton | 11:13 04 grudzień 2023

Czas zainwestować w europejskie instrumenty o stałym dochodzie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Zrównoważone inwestowanie będzie dominującym trendem w nadchodzących latach. David Zahn, dyrektor ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie w Franklin Templeton Fixed Income, dostrzega możliwość zablokowania obecnie atrakcyjnych zysków dzięki aktywom o dłuższym terminie zapadalności, takim jak obligacje ekologiczne i społeczne.

 

Bezprecedensowa seria 10 kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) doprowadziła do spowolnienia wzrostu gospodarczego w strefie euro (EA). Warunki kredytowe nadal się zaostrzają, a wskaźniki nastrojów nadal wykazują tendencję spadkową. Tymczasem inflacja zasadnicza spada i w październiku osiągnęła najniższy poziom od dwóch lat. Pomimo tego, że usługi wywierają pewną presję na wzrost inflacji bazowej, ogólnym trendem jest deflacja.

 

...dla optymizmu na 2024 rok.

Reklama

Uważamy, że wzrost gospodarczy w EA ulegnie stagnacji w nadchodzących kwartałach, po czym przyspieszy pod koniec 2024 roku. Chociaż sektor produkcyjny odczuwa presję, a niższe wydatki fiskalne w nadchodzącym roku powinny zaważyć na wzroście, spodziewamy się, że rosnące płace realne pomogą złagodzić poważniejsze spowolnienie. Stopa bezrobocia w regionie pozostaje blisko rekordowo niskiego poziomu i naszym zdaniem w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie wzrośnie tylko nieznacznie. Rynek pracy wykazuje oznaki ochłodzenia, ale niedobory siły roboczej są nadal na poziomach sprzyjających gromadzeniu siły roboczej i powinny wspierać wzrost płac w przyszłości.

EBC jest przekonany, że jego obecne ustawienia polityki pieniężnej, jeśli zostaną utrzymane wystarczająco długo, jest wystarczająco restrykcyjna, aby przywrócić inflację do celu. W związku z tym spodziewamy się teraz dłuższej przerwy przed podjęciem dalszych decyzji. Naszym zdaniem decydenci będą chcieli zobaczyć, jak drugorzędny wpływ inflacji na płace zanika przed rozpoczęciem łagodzenia polityki pieniężnej. W związku z tym przewidujemy pierwszą obniżkę stóp procentowych w trzecim kwartale 2024 roku. Jednak utrzymujące się wyższe ceny energii mogą stanowić pewne ryzyko dla inflacji i potencjalnie opóźnić rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Ogólnie rzecz biorąc, spadające rentowności powinny w nadchodzącym roku stanowić siłę napędową dla europejskich instrumentów o stałym dochodzie, zwłaszcza w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie solidne wydatki konsumenckie nadal wspierają prężną gospodarkę. Dlatego też uważamy, że EBC prawdopodobnie obniży stopy procentowe przed amerykańską Rezerwą Federalną (Fed), ponieważ jest zmuszony zareagować na słaby wzrost gospodarczy.

 

Nasze przemyślenia na temat pozycjonowania portfela:

Biorąc pod uwagę te okoliczności, nasze przemyślenia na temat pozycjonowania portfela instrumentów o stałym dochodzie w nowym roku są następujące:

Reklama

 

Zablokowanie rentowności

Stopy procentowe rosły w ciągu ostatnich dwóch lat i mają spaść w 2024 roku. Widzimy zatem, że inwestorzy zaczynają blokować obecnie atrakcyjne rentowności, które oscylują w pobliżu wieloletnich maksimów. Realokacja w kierunku aktywów o dłuższym terminie zapadalności może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka reinwestycji związanego z popularnymi ostatnio funduszami rynku pieniężnego, zwłaszcza w środowisku spadających stóp procentowych.

 

Wydłużenie czasu trwania

Osłabienie wzrostu gospodarczego i trwały trend spadkowy inflacji sugerują, że stopy procentowe w EA najprawdopodobniej osiągnęły szczyt. Jest to zatem odpowiedni moment, by inwestorzy zaczęli wydłużać czas trwania swoich aktywów o stałym dochodzie. Uważamy, że obligacje ekologiczne i społeczne, które są zazwyczaj emitowane w celu finansowania długoterminowych projektów, są dobrym źródłem inwestycji o dłuższym terminie zapadalności.

 

Rozważ zrównoważone inwestowanie

Reklama

Rozwijający się i coraz bardziej zróżnicowany rynek zrównoważonego finansowania oznacza, że atrakcyjne zwroty mogą iść w parze z pozytywnym wpływem na środowisko i nasze społeczności. Oczekujemy, że popyt na zielone i społeczne instrumenty wykorzystania wpływów z inwestycji pozostanie silny w przyszłości, a oba rynki będą się dynamicznie rozwijać. Zrównoważone inwestowanie będzie, naszym zdaniem, dominującym trendem w nadchodzących latach, ze strukturalnymi wiatrami w plecy, które mogą pomóc w poprawie zwrotów finansowych.

 

Zobacz także: Kursy euro EUR i dolara USD - prognozy. Szalony rajd złotego PLN - tego nie było od dawna

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej