Reklama
WIG81 997,57+0,06%
WIG202 419,83+0,07%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,50-0,36%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08+0,06%
DAX17 757,61+0,45%
FT-SE7 666,26+0,48%
CAC 407 926,62-0,01%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,22+1,49%
ROPA WTI79,69+1,78%
ZŁOTO2 051,63+0,36%
SREBRO22,68-0,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Te firmy z GPW mają wielki potencjał. Potrójne KUPUJ to rekomendacja analityków

Przemysław Tabor | 13:32 04 grudzień 2023

Te firmy z GPW mają wielki potencjał. Potrójne KUPUJ to rekomendacja analityków | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Notowania polskich banków na GPW w 2023 roku osiągnęły zawrotne stopy zwrotu. Z rekomendacji DM BOŚ wynika, że potencjał wzrostu dla kilku z nich to kolejne 30-40%. Sprawdź, których banków dotyczą optymistyczne zalecenia!

 

  • Kwestia kredytów frankowych pozostaje kluczowym czynnikiem ryzyka dla notowanych na GPW banków
  • Podobnie jest w przypadku spodziewanego przedłużenia wakacji kredytowych
  • Jakie są rekomendacje i ceny docelowe dla Pekao, PKO BP i Millenium?

 

Pekao to “jeden z najlepiej radzących sobie banków”

Wycena akcji w horyzoncie 12 miesięczny została wyznaczona na poziomie 201,8 PLN. Biorąc pod uwagę obecny poziom notowań (147 PLN), daje to potencjał wzrostu o 37%!

Reklama

Pekao to prawdopodobnie jeden z najlepiej sobie radzących banków na GPW. Jego kondycja finansowa pozostaje solidna, pozycja kapitałowa wystarczająca, a wyników zarządzania ryzykiem często zazdrości konkurencja” - czytamy w raporcie DM BOŚ.

“Wszystko to stanowi fundament wysokiej rentowności Banku i wspiera nieprzerwany strumień dywidendy. Ekspozycja na portfel dawnych frankowych kredytów hipotecznych jest ograniczona i w większości zabezpieczona rezerwami. Dzięki temu Pekao jest dobrze przygotowany na oczekiwane w przyszłym roku ożywienie gospodarcze” - dodano.

Co ciekawe, gdy duża liczba polskich banków zmaga się z ogromnymi kosztami dotyczącymi frankowych kredytów hipotecznych, to Pekao zapewnia, że rozwiąże ten problem raz na zawsze. Ma w tym pomóc wdrożenie nowego programu polubownych umów.

Eksperci rynku akcji z DM BOŚ postanowili utrzymać długoterminową rekomendację  fundamentalną dla notowań Pekao SĄ jako “kupuj”.

“Podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Kupuj mając na uwadze mocną pozycję finansową Banku, jego pierwszorzędną rentowność oraz wypłatę powtarzalnej dywidendy” - skomentowali analitycy DM BOŚ.

Reklama

 

Tabela: Faktyczne oraz prognozowane (P) przez DM BOŚ wybrane wyniki finansowe Pekao.

 

Źródło: PEKAO, DM BOŚ.

 

Reklama

Jednocześnie, eksperci z DM BOŚ wskazali relatywną do rynku rekomendację jako “neutralnie”:

“Podtrzymujemy krótkoterminową rekomendację relatywną Neutralnie, ponieważ nie dostrzegamy wyraźnych bodźców, które mogłyby w najbliższym czasie wpłynąć na kurs akcji Banku” - czytamy dalej.

 

Czytaj również: Nowe rekomendacje dla spółek GPW - listopad 2023. Które akcje kupić, żeby zarobić

 

Kurs PKO BP z potencjałem zwyżki o 30%

Akcje PKO BP od początku tego roku podrożały o 63%. Jednak zdaniem DM BOŚ, bieżący rok nie jest dla banku lekki, łatwy ani przyjemny.

Reklama

Powodem jest splot niefortunnych wydarzeń. Wśród nich wymienić należy np. niekorzystny dla banków wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych czy zablokowanie wypłaty dywidendy przez KNF. Co więcej, na perspektywach wyników PKO ważą zapowiedzi przedłużenia wakacji kredytowych czy interwencje w odniesieniu do oprocentowania depozytów.

 

Wykres: Kurs akcji PKO BP

  TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“(...) Najważniejsza pozycja po stronie zysków, czyli wynik odsetkowy netto Banku znacząco wzrósł w br. i co więcej, są duże szanse, że porównywalny poziom utrzyma się w przyszłym roku, gdyż PKO BP zbudował wiele linii obrony swojego wyniku odsetkowego. Także wzrost wolumenów powinien być podtrzymany w przyszłym roku” - czytamy w analizie DM BOŚ.

“Wreszcie wydaje się, że poziom interwencjonizmu państwowego może spadać. Dlatego wg naszych ocen przyszły rok powinien być korzystniejszy dla PKO BP pod wieloma względami” - dodano.

W rezultacie, DM BOŚ podtrzymał długoterminową rekomendację “Kupuj” dla PKO BP oraz relatywną do rynku jako “neutralnie”.

“Podtrzymujemy długoterminową rekomendację Kupuj, gdyż dostrzegamy fundamentalnie uzasadniony potencjału wzrostu” - stwierdzili analitycy Domu Maklerskiego BOŚ. - “Uważamy, że PKO BP należy do rzadkich okazów w sektorze bankowym zdolnych do wygenerowania porównywalnej marży w przyszłym roku zważywszy na: (i) poprawę struktury bilansu, (ii) korzystny wpływ transakcji zabezpieczających oraz (iii) polityki depozytowej kształtowanej w większym stopniu przez rynek, co należy uznać za wyróżniające cechy w sektorze. Ponadto spodziewamy się w przyszłym roku powrotu Banku do wypłaty dywidendy”.

Reklama

 

Czytaj również: Fatalne wyniki spółki z GPW. Czy uratują kurs akcji po przecenie o ponad 60%?

 

Tabela: Faktyczne oraz prognozowane (P) przez DM BOŚ wybrane wyniki finansowe PKO BP.

 

Źródło: PKO BP, DM BOŚ.

Reklama

 

Cena docelowa dla walorów PKO BP za 12 miesięcy została oszacowana na 64,40 PLN. To 30% więcej niż obecny poziom notowań.

“Podtrzymujemy krótkoterminową rekomendację relatywną Neutralnie, ponieważ nie dostrzegamy żadnych bodźców, które mogłyby w najbliższym czasie wpłynąć na kurs akcji Banku” - dodano.

 

Millenium nie zbacza ze ścieżki powrotu do rentowności

Kurs akcji Millenium ma za sobą solidny rok, w którym osiągnął zwyżkę o 79% do 8,19 PLN. To jednak nie koniec trendu wzrostowego, sądzą eksperci z DM BOŚ.

Reklama

Według nowej analizy, akcje Millenium mogą podrożeć do 11,30 PLN za 12 miesięcy.

Jak zauważyli analitycy Domu Maklerskiego BOŚ, ostatnie miesiące potwierdziły skuteczność planu naprawy. W rezultacie, Millenium nie zbacza ze ścieżki powrotu do rentowności.

“Zarówno wskaźniki kapitałowe, jak i wymogi MREL są bez problemu realizowane, a wysoki poziom płynności daje przestrzeń do dalszego wzrostu. Rentowność na podstawowej działalności Millennium pozostaje wysoka, co umożliwia rozwiązywanie problemów związanych z dawnych portfelem kredytów hipotecznych w CHF i dalsze budowanie bazy kapitałowej” - czytamy w raporcie DM BOŚ.

“Nawet zakładając obniżenie rynkowych stóp zwrotu, które wpłynie na spadek rentowności produktów bankowych, oczekiwane przyszłe stopy procentowe (i marże, które Bank będzie w stanie generować) powinny być znacznie wyższe niż przed pandemią. Nie zaskoczyłoby nas, gdyby nastąpiła poprawa także na froncie raportowanych zysków” - dodano. - “(...) Uważamy, że inwestycja w akcje Millennium jest odpowiednia dla cierpliwego długodystansowego inwestora, który chce postawić na sukces planu naprawy Banku i jego

całkowitego powrotu do formy”

Reklama

 

Tabela: Faktyczne oraz prognozowane (P) przez DM BOŚ wybrane wyniki finansowe Millenium.

 

Źródło: Millenium, DM BOŚ.

 

Reklama

Rekomendacja długoterminowa dla Millenium od DM BOŚ została podtrzymana jako “Kupuj”, krótkoterminowa relatywna jako “Przeważaj:

“Podtrzymujemy krótkoterminową rekomendację relatywną Przeważaj biorąc pod uwagę: (i) niższą niż w poprzednich cyklach wrażliwość na stopy procentowe oraz (ii) mocną rentowność na działalności podstawowej (bez coraz mniejszych strat na portfelu kredytów hipotecznych w CHF)” - podsumowano.

 

Czytaj również: Spółka z GPW może podrożeć o 284%. Astronomiczna rekomendacja i zwyżka kursu o 30%!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej