Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje JSW niezaprzeczalnym liderem spadków! Spółki związane z AI mogą mieć problem?

|
selectedselectedselected
Akcje JSW niezaprzeczalnym liderem spadków! Spółki związane z AI mogą mieć problem?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Europejskie giełdy rozpoczynały środową sesję w sposób, który sugerował kontynuację odbicia widocznego dzień wcześniej w USA oraz rano w Azji, ale w większości przypadków nie zdołały wykrzesać z siebie wiele więcej – do wczesnych godzin przedpołudniowych obserwowaliśmy trend boczny, później przewagę zaczęła zyskiwać podaż, a zamknięcia miały miejsce w okolicach dziennych minimów. Spadki nie były wielkie, osiągając na głównych indeksach skalę od 0,06% (FTSE100) do 0,43% (Stoxx 600, IBEX), ale mogły stanowić zaledwie preludium do tego, co zobaczymy dzisiaj. Na marginesie ważniejszych wydarzeń warto wspomnieć jednak, że niemieckie Ifo wzrosło z 87,9 pkt. do 89,4 pkt., najwyższego poziomu od maja 2023 r.

 

Warszawa od pierwszych godzin handlu wyglądała słabiej, WIG20 zaatakował poziom neutralny niemal od razu, a już od godziny 13 notował wyraźny spadek. Jedynego plusu sesji można doszukiwać się w fakcie, że nie został on już później pogłębiony. Główny indeks spadł o 0,93%, mWIG40 o 0,37%, a sWIG80 o 0,17%. O 1,17% taniał Orlen, 1,43% traciło PZU, banki koszykowo 0,81%. Tabelę zamykało JSW (-5,83%). Jedynych pięć rosnących spółek WIG20 notowało marginalne zwyżki. W mWIG40 sytuacja wyglądała lepiej, przede wszystkim za sprawą solidnych pozytywnych kontrybucji Benefitu (+2,42%) i InterCars (+2,23%).

 

Reklama

S&P500 wzrosło o 0,02%, a NASDAQ o 0,10%, co trudno nazwać solidnym wynikiem w sytuacji, gdy po świetnie przyjętej konferencji wynikowej odbijała Tesla (+12,06%) – plany przyspieszenia produkcji samochodu masowego i kolejne podkreślenie Elona Muska, że wartość spółki to przede wszystkim potencjał do bycia pierwszym na rynku samochodów autonomicznych i to na olbrzymiej flocie pojazdów, wywołały rajd ulgi na jej notowaniach. O 3,92% spadał jednak Netflix, o 3,33% nVIDIA, o 1,81% Eli Lilly, o 1,64% Amazon.

 

Zobacz także: Akcje Tesla zyskują mimo słabych wyników spółki. Meta Platforms nie zawiedzie inwestorów?

 

W godzinach porannych na silnych minusach znajduje się większość rynków azjatyckich, ponad 2% traci Nikkei. Notowania kontraktów futures na NASDAQ sugerują niemal półtoraprocentową przecenę. Meta Platforms z łatwością pobiło oficjalne prognozy wyników na 1Q2024, notując wzrost przychodów o 27% r/r, najwyższy od 2021 r. Mimo to w handlu posesyjnym notowania spółki spadły o 15,5% za sprawą słabszych od oczekiwań prognoz na kolejne kwartały i perspektywy wyższych o niemal 10 mld USD nakładów inwestycyjnych związanych z AI. O ile sama spółka wciąż wydaje się w świetnej kondycji, reakcja na jej raport każe postawić sobie pytanie, czy słabsi gracze, będący beneficjentami szału na sektor technologiczny, nie będą wkrótce w opałach – użycie „słowa klucza” w raportach i na konferencjach ewidentnie przestaje wystarczać, jeżeli nie idą za tym agresywne prognozy przychodów i zysków. Po sesji głównej i własnym raporcie 8,5% tracił IBM, 4,99% ServiceNow – kapitalizacja obu spółek przekracza 150 mld USD. Reakcje na wyniki spółek technologicznych w tym sezonie są wyjątkowo negatywne, nawet jeżeli 1Q2024 w ich wydaniu wygląda dobrze.

 

Reklama

Sesja w Europie i Polsce rozpocznie się zapewne od spadków, które mogą przyspieszyć po otwarciu w USA, ale powinny być mniejsz niż to, co zobaczymy na Wall Street. Schłodzenie nastrojów wokół amerykańskiej technologii może w średnim terminie wyjść „starym” rynkom nawet na dobre. Ważnym tematem na kontynencie będzie oferta oferta przejęcia, którą BHP złożyło Anglo American, która może doprowadzić do potencjalnie najważniejszej transakcji w branży wydobywczej od co najmniej dekady.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama

Czytaj dalej