Reklama
WIG81 896,19-0,06%
WIG202 425,94+0,32%
EUR / PLN4,32+0,11%
USD / PLN3,98-0,20%
CHF / PLN4,50-0,31%
GBP / PLN5,04-0,08%
EUR / USD1,08+0,31%
DAX17 728,11+0,28%
FT-SE7 682,58+0,69%
CAC 407 920,28-0,09%
DJI39 000,60+0,01%
S&P 5005 107,39+0,22%
ROPA BRENT83,37+1,67%
ROPA WTI79,86+1,99%
ZŁOTO2 062,79+0,91%
SREBRO22,89+0,70%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Allegro - prognozy ekspertów dla FXMAG

Przemysław Tabor | 16:30 29 listopad 2023

Akcje Allegro - prognozy na najbliższe dni. Duży potencjał i wyższa wycena? Eksperci dla FXMAG | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Notowania Allegro od debiutu przed trzema laty potaniały o blisko 60%. W ostatnim czasie, dalsze spadki napędziła publikacja raportu po III kwartale 2023 roku. Jednak walor ten ma potencjał, uważają analitycy zapytani przez FXMAG. Sprawdź, co sądzą oni o gigancie polskiego e-commerce.

 

  • Allegro ma trudności z ekspansją na rynki zagraniczne, gdzie konkurencja jest silna
  • Według eksperta MM Prime TFI, rynkowa wycena spółki mogłaby być wyższa
  • Jakie są opinie analityków na temat akcji Allegro?

 

Akcje Allegro 60% tańsze, niż w dniu debiutu na GPW

Notowania Allegro znajdują się obecnie w okolicach 29 PLN, po korekcie o blisko 25% od tegorocznych szczytów z maja. Jednak odnosząc bieżące poziomy do kursu odniesienia z dnia debiutu w październiku 2020 roku, zakres korekty to blisko 60%!

Reklama

Krótkoterminowy trend notowań Allegro należy określić jako spadkowy. Przed dwoma tygodniami rynek ujrzał raport finansowy spółki uwzględniający wyniki z III kwartału 2023 roku. Od tamtego czasu kurs osunął się o ponad 10%.

 

Kurs akcji Allegro - 29 listopada 2023

TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Spółka cały czas oscyluje na poziomach, na które spadła po opublikowaniu wyników za III kwartał 2023 roku. Przedstawiła wtedy swoje oczekiwania co do spadającej dynamiki zysku i kosztownej ekspansji na rynki zagraniczne” - stwierdził Jakub Bentke, zarządzający portfelami w AgioFunds w komentarzu dla FXMAG.

“Związane z tym wydatki będą znacząco ciążyły na przyszłorocznych wynikach, co nie spodobało się inwestorom. Sytuacja taka potrwa zapewne jeszcze kilka kwartałów, aż sytuacja finansowa będzie bardziej optymistyczna” - dodał Jakub Bentke.

 

Zobacz również: Bio-walor liderem sesji na GPW! Ale 3 lata temu kurs był 250% wyżej…

 

Allegro walczy na rynkach zagranicznych

Reklama

Allegro w ostatnich kwartałach gruntownie restrukturyzuje działalność na rynkach zagranicznych, zwrócił uwagę Aleksander Borzęcki, analityk FXMAG.

“W planach dotyczących rynku czeskiego jest zwiększenie nacisku na sprzedaż 3P za pośrednictwem nowej platformy Allegro.cz. Działalność pośrednictwa generuje większą marżę i ma mniejsze zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, co powinno przełożyć się na lepszy FCF w przyszłości” - skomentował Aleksander Borzęcki, analityk rynku akcji FXMAG.

Choć kurs spółki znajduje się na nieco zdołowanych poziomach, to Aleksander Borzęcki widzi też optymistyczne sygnały:

“Z pozytywów można dopatrzeć się na pewno wzrostu take rate, który w III kwartale 2023 wyniósł prawie 11,9% (+0,8 pp r/r). Oznacza to, że spółka nadal potrafi zwiększyć monetyzację wśród obecnych klientów. Allegro ma potencjał do wzrostu przychodów w dwucyfrowym tempie, ponieważ trend przechodzenia handlu do e-commerce będzie trwał w kolejnych latach” - stwierdził analityk FXMAG.

Oczywiście, nie brakuje akcentów negatywnych, które nie umykają bacznym obserwatorom rynku. Przede wszystkim, konkurencja na rynkach zagranicznych, w tym Europy Zachodniej, jest bardzo silna. Giganci mają przewagę skali: coraz mocniejszą pozycję zdobywa Amazon, a Ebay od lat jest utwierdzony na rynkach Zachodu.

Reklama

 

Zobacz również: Gigant e-handlu pokazał zaskakujące wyniki finansowe

 

“Duża ryba w małym stawie”

“Wśród minusów (dla Allegro, przyp. red.) na pewno jest to, że mimo dominującej pozycji na rynku polskim, platforma nie ma dużego potencjału na ekspansję na rozwinięte rynki e-commerce w Europie  i na świecie. W najbliższych latach Allegro pozostanie więc dużą rybą w małym stawie” - podsumował Aleksander Borzęcki, ekspert rynku akcji FXMAG.

Zdaniem Seweryna Masalskiego, dyrektora inwestycyjnego w MM Prime TFI, wycena giełdowa Allegro mogłaby być wyższa:

“Świadczy o tym chociażby szereg pozytywnych rekomendacji z domów maklerskich. Firma ma bardzo dobrą pozycję na polskim rynku i odpowiednio z niej korzysta” - zaznaczył Seweryn Masalski z MM Prime TFI w komentarzu dla FXMAG.

Reklama

“Notowania są jednak przyduszone. Z jednej strony powodem jest kosztowna ekspansja zagraniczna – rynek czeski kolejny kwartał generuje straty, a zarząd informuje o zamiarze wejścia na inne kraje. Z drugiej strony główni akcjonariusze regularnie sprzedają pakiety akcji – tak więc więksi inwestorzy nie muszą skupować akcji na rynku, lecz mogą poczekać i nabyć większy pakiet z typowym dyskontem” - dodał ekspert MM Prime TFI.

 

Zobacz również: Rekord giganta GPW! Spektakularne wyniki spółki, ale akcje wciąż 4 razy tańsze od szczytów

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej