Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie podatki płacą najbogatsi? Blisko struktur Unii Europejskiej pojawił się pomysł, by były znacznie wyższe

|
selectedselectedselected
Jakie podatki płacą najbogatsi? Blisko struktur Unii Europejskiej pojawił się pomysł, by były znacznie wyższe | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Całkiem pokaźny procent majątku będą musieli oddawać najbogatsi państwu? Taki pomysł rodzi się na zachodzie Europy, niebezpiecznie blisko struktur Unii Europejskiej…

 

  • Jaki procent majątku mieliby oddawać najbogatsi?
  • Czemu miałoby być to dobre dla państw i społeczeństw?
  • W jaki sposób obecnie najbogatsi i korporacje unikają podatków?
  • Ile tracą państwa na unikaniu opodatkowania?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

2% majątku powinni oddawać państwu najbogatsi – uważa organizacja EU Tax Observatory. Szacuje, że to przyniosłoby pokaźne wpływy budżetowe krajom europejskim. Jest to instytut ulokowany blisko struktur Unii Europejskiej.

 

Zobacz także: Prognozy dla surowców od znanych analityków. Cena złota może mocno zaskoczyć

 

Globalny rejestr aktywów i 2% od majątku…

Reklama

EU Tax Observatory to instytucja działająca od 2021 roku przy Paris School of Economics. Jest finansowana ze środków Unii Europejskiej. Dyrektorem Obserwatorium jest profesor PSE i Uniwersytetu w Berkeley Gabriel Zucman. Jest on współautorem "Global Tax Evasion Report 2024" - raportu o unikaniu opodatkowania

W tymże raporcie 100 naukowców z całego świata przeanalizowało działania przedsiębiorstw międzynarodowych i najbogatszych ludzi. Okazało się, że takie osoby i podmioty bardzo często dokonują działań mających znamiona oszustwa, mieszczących się w szarej strefie.

Jeden ze współautorów raportu - słynny Joseph Stiglitz, noblista z ekonomii z 2001 roku - uważa, że najbogatsi opanowali sztukę unikania podatków. Płacą podatki o efektywnej stawce w wysokości od zera (np. we Francji) do maksymalnie 0,5% (np. w USA) majątku, bo nie wykazują osobistego dochodu. Biznesy robią przeważnie poprzez specjalne spółki (wehikuły), a ich majątki rosną co roku średnio o 7%.

Dlatego, jak twierdzą autorzy raportu, stawka 2% podatku majątkowego i tak byłaby „skromna”. A nalegają, by taki podatek wprowadzić, gdyż „rażąca dysproporcja podatkowa podważa prawidłowe funkcjonowanie naszej demokracji, pogłębia nierówności, osłabia zaufanie do naszych instytucji i podważa umowę społeczną". Raport proponuje też m.in. utworzenie Globalnego Rejestru Aktywów, który pozwoliłby bardziej efektywnie zwalczać uchylanie się od płacenia podatków.

 

Zobacz również: Kandydat na premiera wpłynie mocno na rynek finansowy. Dokona nominacji na kluczowe stanowisko

Reklama

 

Potencjał dochodowy podatku 2% od majątku

 

Źródło: EU Tax Observatory

 

…czyli koniec skutecznego unikania opodatkowania?

Reklama

Ostatnie dekady globalizacji upowszechniły korzystanie z rajów podatkowych. Wedle niektórych źródeł, poza granicami swych ojczyzn, najbogatsi trzymają większość swoich majątków, o wartości około 12% globalnego PKB. Państwa starają się walczyć z tym procederem m.in. poprzez przepisy o wymianie informacji bankowej.

Na razie nie udaje się wprowadzić podatku od majątku na poziomie międzynarodowym, ani też globalnego podatku od korporacji międzynarodowych. Takowy w wysokości 15% został przyjęty w 140 krajach, ale z lukami prawnymi i w praktyce nie działa.

Duża część zysków korporacyjnych przerzucana jest do rajów podatkowych. W 2022 roku było to ponoć 1 bln USD, co jest równowartością 35% wszystkich zysków zaksięgowanych przez międzynarodowe firmy poza ich granicami. Straty w dochodach z podatku dochodowego od osób prawnych spowodowane tym przesunięciem są znaczne i stanowią równowartość blisko 10% wpływów z podatków od osób prawnych pobieranych na całym świecie.

 

Zobacz także: Rusza posiedzenie RPP - stopy procentowe w Polsce w dół po raz trzeci?

 

Reklama

Nieopodatkowany majątek poza granicami (jako proc. PKB)

 

Źródło: EU Tax Observatory

 

Utrata wpływów z podatków CIT na rzecz rajów podatkowych (proc. pobranych podatków CIT)

Reklama

 

Źródło: EU Tax Observatory

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej