Reklama
WIG82 014,57+0,09%
WIG202 420,38+0,09%
EUR / PLN4,32+0,09%
USD / PLN3,99+0,03%
CHF / PLN4,50-0,23%
GBP / PLN5,05+0,10%
EUR / USD1,08+0,05%
DAX17 773,09+0,54%
FT-SE7 676,70+0,61%
CAC 407 932,10+0,06%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,32+1,61%
ROPA WTI79,77+1,88%
ZŁOTO2 052,84+0,42%
SREBRO22,66-0,31%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestycje w luksus - czy warto inwestować w dobra luksusowe, czy jest to „dla nielicznych wybrańców"?

Saxo Bank | 13:01 27 listopad 2023

Inwestycje w luksus - czy warto inwestować w dobra luksusowe, czy jest to „dla nielicznych wybrańców"? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Istnieją pewne sektory, które są wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów. Jednym z nich jest "luksus". Ale czy warto inwestować w dobra luksusowe, czy jest to to coś zarezerwowanego „dla nielicznych wybrańców”? Przyjrzyjmy się temu, jak radził sobie ten sektor rynku, jak uzyskać na niego ekspozycję i na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę przed zainwestowaniem w luksus.

 

Czym jest „lusksus”?

Akcje luksusowe można zdefiniować jako udziały spółek, które sprzedają wysokiej klasy towary i usługi uważane za zbyteczne, ale pożądane. Niektóre przykłady to zegarki, samochody, diamenty, wyroby skórzane, moda, perfumy i wino. Istnieje kilka kluczowych cech akcji luksusowych:

- Skojarzenie z ekskluzywnością, wysoką jakością i prestiżem. Marki luksusowe roztaczają wokół swoich produktów aurę wyjątkowości.

Reklama

- Wysokie ceny. Dobra luksusowe są wyceniane znacznie powyżej nieluksusowych alternatyw. Marki luksusowe nie konkurują ceną.

- Koncentracja na spuściźnie, rzemiośle i tradycji. Marki luksusowe podkreślają swoją historię, pochodzenie i tradycyjne metody produkcji.

- Wpływ na kulturę i konsumentów. Marki luksusowe kształtują aspiracje i pragnienia konsumentów. Posiadanie dóbr luksusowych sygnalizuje status.

- Inwestycje w innowacje w celu utrzymania jakości produktów. Marki luksusowe nieustannie wprowadzają nowe rozwiązania, zachowując jednocześnie dziedzictwo marki.

- Produkcja w miejscu pochodzenia. Produkcja dóbr luksusowych często koncentruje się w historycznym lub kulturowym miejscu narodzin marki.

Reklama

Podsumowując, akcje spółek luksusowych to akcje spółek zajmujących się zbytecznymi, ale prestiżowymi i pożądanymi towarami i usługami, z naciskiem na dziedzictwo, jakość i ekskluzywność. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że luksus jest pojęciem względnym. Dla dużej liczby osób na całym świecie Nike może być uważana za markę luksusową, podczas gdy inni określiliby Nike jako firmę głównego nurtu.

 

Jak zyskać ekspozycję na luksus?

Jednym z filarów sukcesu w inwestowaniu jest dywersyfikacja. Dotyczy to również luksusu, a najłatwiejszym sposobem na uzyskanie ekspozycji na temat luksusu jest inwestycja w ETF zajmujący się dobrami luksusowymi. Taki ETF składa się z kilku tego typu akcji, zapewniając inwestorom bardzo łatwą ekspozycję na te aktywa. Funduszem ETF dostępnym na platformie Saxo jest Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF. Ci, którzy zagłębią się bardziej w ten fundusz, odnajdą spółki, które mogą nie spełniać kryteriów określania ich mianem "luksusowych". Poniżej 10 największych spółek funduszu Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF.

Inwestycje w luksus - 1

Inwestycje w luksus - 1

To ETF odpowiedni dla osób, które czują się komfortowo z tą listą 10 najlepszych udziałów. Pozostali mogą rozważyć stworzenie własnego wyboru luksusowych akcji. Dlaczego? Ponieważ dywersyfikacja zmniejsza ryzyko. Poniżej wymieniamy kilka akcji (i niektóre z ich sub-marek), które mogą stanowić inspirację:

Reklama

- Hermes

- LVMH Louis Vuitton, Moët & Chandon i Givenchy

- Tapestry Jimmy Choo, Versace i Michael Kors

- sub-marki Burberry Burberry

- Compagnie Financiere de Richemont Cartier, Montblanc i Piaget

Reklama

- Moncler Stone Island i Moncler

- Ferrari Ferrari

- Prada, Miu Miu i Church's

- Porsche

 

Wyniki

Reklama

Pomimo otaczającej produkty luksusowe aury bogactwa, sukcesu i wysokiej jakości, nie przekłada się ona na wszystkie inwestycje dokonane w tym sektorze. Jeśli spojrzeć na pięcioletnie wyniki wymienionych spółek, nie otacza nas wyłącznie blichtr i przepych.

Aby uzyskać pewien kontekst tego, jak kształtowały się ceny w ciągu ostatnich 5 lat (ceny 14 listopada 2023 r.):

  • Nasdaq 100 (QQQ)+ 127%
  • Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF+ 69%
  • Indeks S&P 500 (SPY)+ 61%

Wyraźnymi zwycięzcami w temacie luksusu w ciągu ostatnich 5 lat byli:

  • Hermes+ 282%
  • Ferrari+ 231%
  • LVMH+ 161%

Z drugiej strony, pięcioletnie wyniki były ujemne dla:

  • Tapestry - 30%
  • Porsche - 22%
  • Burberry - 5%

Krótko mówiąc, temat luksusu (ETF) osiągnął lepsze wyniki niż indeks S&P 500 w ciągu ostatnich 5 lat, ale wypadł gorzej w porównaniu z indeksem technologicznym Nasdaq 100. Wyniki poszczególnych akcji luksusowych wahały się od -30% do + 277%, co podkreśla znaczenie wyboru odpowiednich aktywów.

Reklama

 

Bieżąca wycena

W poniższej tabeli znajdują się wskaźniki dotyczące bieżącej wyceny. Warto zauważyć, że zwycięzcy z ostatnich 5 lat mają - jeśli wierzyć konsensusowi analityków - najmniejszy potencjał wzrostu (ostatnia kolumna). Również z perspektywy P/E (czyli porównania ceny akcji do zysku przez nią generowanego)

wydają się być drogie (P/E blisko 50). I tak rodzi się pytanie za milion dolarów: czy spółki te będą w stanie utrzymać swoje wyniki z ostatnich pięciu lat? Patrząc na istotę dóbr luksusowych - rzadkość i bardzo wysoką jakość - wydaje się, że są one we właściwym miejscu, ale wyceny tych dwóch marek zdają się być napięte.

Inwestycje w luksus - 2

Inwestycje w luksus - 2

 

W praktyce

Reklama

Rozważając inwestycję w akcje luksusowe, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

- Warto zadbać o odpowiednią dywersyfikację; albo poprzez ETF, albo przez wybór kilku luksusowych firm

- Należy inwestować w uznane marki luksusowe z dziedzictwem i historią;

- Kluczem jest inwestycja w marki dbające o innowacje, aby pozostać na czasie, ale zachowujące jednocześnie aurę ekskluzywności;

- Marki luksusowe są w stanie uzyskać ceny premium, co może prowadzić do wyższych marż zysku. Należy jednak uważać na marki, które rozwijają się zbyt szybko lub osłabiają swoją ekskluzywność;

Reklama

- Wpływ marki na kulturę i baza lojalnych klientów, może wskazywać na siłę cenową i stabilny popyt;

- Należy wziąć pod uwagę fakt, że rynek dóbr luksusowych jest bardziej odporny na spowolnienie gospodarcze, ponieważ zamożne bazy klientów są nimi lżej dotknięte

 

Wnioski

Podsumowując, inwestowanie w uznane marki luksusowe charakteryzujące się troską o dziedzictwo, innowacyjnością i wpływem kulturowym może w dłuższej perspektywie zwiększyć dywersyfikację portfela. Inwestowanie w tym segmencie wymaga jednak starannej analizy siły marki i wycen. Ryzyko pomaga zmniejszyć wybór kilku spółek (lub ETF) w tym segmencie.

 

Zobacz także: Drewniane zegarki, złota inwestycja? Co warto wiedzieć o Plantwear po debiucie na NewConnect?

Reklama

 

Więcej analiz Saxo jest dostępnych tutaj.

Peter Siks, trener inwestycyjny, Saxo Bank

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej