Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

BLIK. Szybka i darmowa metoda płatności mobilnej. Co to jest BLIK, kod BLIK? Kto i jak może skorzystać z BLIK?

|
selectedselectedselected
BLIK. Szybka i darmowa metoda płatności mobilnej. Co to jest BLIK, kod BLIK? Kto i jak może skorzystać z BLIK?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sektor finansowy i bankowy są podawane nieustannym zmianom, nowościom i ulepszeniom. Niekiedy trudno jest nadążyć za wprowadzanymi trendami. Coraz większą popularnością cieszy się metoda płatności, jaką jest BLIK. Większość lokali, sklepów i punktów usługowych oferuje możliwość skorzystania z płatności w tym systemie. Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale autorem systemu płatności mobilnych – BLIK jest polska spółka PSP - Polski Standard Płatności. Czym jest BLIK i jak z niego korzystać? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy wyborze tego systemu?


Najbliższe najbliższe bitomaty
Szukaj bitomatu w okolicy


 

Co to jest BLIK? 

BLIK jest to łatwy w obsłudze i szybki system, przydatny w dokonywaniu wszelkich płatności. Skorzystać z tej metody możesz zarówno w punktach usługowych i handlowych, jak i podczas zakupów online. Dodatkową korzyścią jaką zapewnia ten system jest możliwość zlecenia przelewu na telefon, dokonanie wpłat i wypłat gotówki oraz utworzenie tzw. czeku BLIK.

Historia BLIKA

W 2013 roku Alior Bank, ING, Millennium, Santander, PKO BP oraz mBanku utworzyły Polski Standard Płatności Sp z o.o. Już rok później PSP otrzymało zgodę prawną od Narodowego Banku Polskiego na wdrożenie systemu BLIK. 9 lutego na rynku pojawił się system BLIK i już w niecałe pół roku zyskał milion użytkowników, ciesząc się coraz większą popularnością. Następnie w 2019 roku partnerem strategicznym Polskiego Standardu Płatności został Mastercard, a dzięki tej współpracy będzie możliwość płatności zbliżeniowej o globalnym zasięgu. Od zeszłego roku BLIKIEM można płacić na międzynarodowych platformach eCommerce.

Polski Standard Płatności Sp z o.o.  a NBP

Reklama

PSP otrzymało zgodę prawną na wprowadzenie schematu płatniczego BLIK w 2014 roku. Poniżej przedstawione zostało potwierdzenie nadzoru systemowego na systemem płatniczym przez Narodowy Bank Polski. W pierwszej rubryce poniższej tabeli znajduję się PSP, który wprowadził system BLIK, poniżej YetiPay Sp. z o.o., mPay S.A., SkyCash Poland S.A., Planet Pay Sp z o.o. oraz Billion Solutions Sp. z o.o.

Tabela 1. Schematy płatnicze niebędące systemem kart płątniczych nadzorowane przez Narodowy Bank Polski.

Jak skorzystać z BLIK? Jak działa BLIK?

Tak jak zostało to już wspomniane powyżej, BLIK jest to bardzo łatwa w obsłudze metoda płatności. Aby zrealizować płatność wystarczy aktywować sześciocyfrowy kod BLIK w aplikacji mobilnej, następnie wprowadzić kod na terminalu bądź w odpowiednim oknie (przy płatnościach online). Kolejnym krokiem koniecznym do sfinalizowania transakcji jest zatwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej banku. Ważną informacją jest czas przydatności wyżej wymienionego kodu, po aktywacji go masz 2 minuty na zrealizowanie płatności, następnie kod wygasa.  Cały proces dokonywania operacji jest zależy od tego z jakiej usługi chcesz skorzystać, opis każdej z nich jest umieszczony w poniższych akapitach.

BLIK a aplikacja banku

Jak już zauważyłeś w powyższej informacji dotyczącej obsługi systemu, konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej banku. Niestety aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie jest to warunek konieczny do spełnienia. Założenie aplikacji zdecydowanie ułatwia obsługę Twojego konta, jeżeli chcesz mieć zawsze na wyciągnięcie ręki wgląd do stanu konta, korzystać z BLIK, bądź szybko dokonywać wszelkich operacji na koncie bankowym.  

Ile kosztują przelewy BLIK?

Reklama

Ogromną zaletą systemu płatności BLIK jest brak opłat. Możesz dokonywać wielu transakcji  nie płacąc za nie. Jedynym ograniczeniem może być limit kwotowy, aczkolwiek odpowiednią kompensatą jest darmowość usługi.

Jakie banki umożliwiają korzystanie z BLIK? Kto może korzystać z płatności BLIK?

Z płatności mobilnej BLIK mogą korzystać klienci niżej wymienionych banków, posiadający aplikacje mobilną, przypisaną do konta bankowego.
Na dzień 1 marca 2021 metoda płatności mobilnej BLIK jest obsługiwana przez 15 banków. Są to:

 • Alior Bank,
 • mBank,
 • ING,
 • Millennium,
 • Santander,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • Credit Agricole,
 • Noble Bank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank BPS ,
 • Nest Bank,
 • Enelvo Bank.

Przelewy na telefon BLIK

Jeżeli odbiorca do którego ma kierujesz przelew, również jest użytkownikiem jednego z banków, obsługujących BLIK i dodatkowo korzysta z tej metody płatności, możesz zlecić mu przelew środków nie znając nawet jego numeru konta – wystarczy numer telefonu.

Czek BLIK

Banki, które wdrożyły BLIKA, na ogół udostępniają także możliwość wygenerowania czeków. Czy jest czek BLIK? Jest to 9-cyfrowy kod zabezpieczony 4-cyfrowym pinem. Za pomocą czeku BLIK można dokonać wypłaty gotówki z bankomatu, bądź dokonać płatności w wybranych sklepach stacjonarnych. Aby zrealizować płatność za pomocą czeku BLIK nie musisz posiadać aplikacji ani nawet telefonu. Jedynym wymogiem jest 9-cyfrowy kod oraz przypisane do niego hasło.

Kto może korzystać z czeków BLIK?

Forma płatności jaką jest czek BLIK może być dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, który może w ten sposób wypłacić pracownikowi różnego rodzaju świadczenia czy premie. Czek świetnie sprawdzi się także jako nagroda lub forma przekazania środków klientom do wykorzystania w danym sklepie.

Wpłaty i wypłaty gotówki (BLIK w bankomacie)

Reklama

Posiadając aplikację mobilną jednego wyżej wymienionych banków możesz za pomocą BLIK dokonywać wpłat i wypłat gotówki. Zarówno w bankomatach i wpłatomatach Euronet, Planet Cash jak i wybranych urządzeniach Twojego banku możesz dokonywać operacji. Aby dokonać transakcji wystarczy wygenerować kod BLIK w aplikacji, następnie wpisując go przy użyciu klawiatury bankomatu. Kolejnym krokiem do sfinalizowanie transakcji jest dokonanie autoryzacji poprzez aplikacje. Urządzenie zrealizuje transakcje i opcjonalnie wydrukuje potwierdzenie.

Płatność w sklepie lub punkcie stacjonarnym

Aby zapłacić za dany towar lub usługę przy pomocy BLIK należy wygenerować kod, wpisując go na terminalu, a następnie zaakceptować transakcje na urządzeniu. Trzeba tu zaznaczyć, że nie wszystkie punktu czy sklepy obsługują ten rodzaj płatności.

Blik za granicą 

BLIK jest to usługa stworzona przez PSP - Polski Standard Płatności, działa na polskim rynku 2013 roku. Kilka lat temu nie było możliwości skorzystania z tej metody płatności poza granicami kraju. Jednakże jak właściciel PKP nawiązał współpracę z Mastercard, co może oznaczać, że wkrótce BLIK będzie działał również za granicą. Jak podaje NBP ma to nastąpić już w pierwszym kwartale tego roku (2021).

BLIK dla przedsiębiorców

Z metody płatności BLIK możesz korzystać także prowadząc swoją działalność gospodarczą. Wszystko zależne jest od banku, w którym posiadasz konto firmowe. Jeżeli znajduje się on na liście banków, które obsługują BLIK możesz śmiało korzystać z płatności telefonem. Jako przedsiębiorca możesz także umożliwić swoim klientom płatność tą metodą, poprzez posiadanie terminala akceptującego BLIK. Dzięki płatnościom za pośrednictwem tego systemu możesz śmiało dokonywać darmowych przelewów ekspresowych, co jest ważną kwestią dla właścicieli firm.

Zalety korzystania z BLIK

Należy tutaj nadmienić, że transakcje dokonywane metodą BLIK mają bardzo krótki czas trwania. Jeżeli chodzi o przelew, czas oczekiwania odbiorcy na środki wynosi mniej więcej tyle, co w przypadku przelewu ekspresowego. Jednakże płatności przez system BLIK wyróżnia to, że zazwyczaj są one darmowe. To znaczy, że operator usług nie pobiera za nie opłat.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiktoria Gut

Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG


Reklama

Czytaj dalej