Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,54+0,26%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08+0,06%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 527,96-0,09%
S&P 5004 963,68-0,24%
ROPA BRENT82,88+0,34%
ROPA WTI77,76+0,69%
ZŁOTO2 025,29+0,05%
SREBRO22,89-0,82%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii ostrzega. „To zjawisko zwiększa ryzyko niestabilności systemu finansowego”

Piotr Rosik | 21:07 07 grudzień 2023

Bank Anglii ostrzega. „To zjawisko zwiększa ryzyko niestabilności systemu finansowego” | FXMAG INWESTOR
Hannah McKay/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

„Rosnący rynek tokenów może stanowić zagrożenie dla systemu finansowego” – alarmują eksperci Banku Anglii. Podobnie jak rosnące zadłużenie firm.

 

  • Jakie są zagrożenia dla globalnego systemu finansowego?
  • Czemu postępująca tokenizacja jest niebezpieczna?
  • Czemu Bank Anglii jest zaniepokojony rosnącym zadłużeniem firm?
  • W jaki sposób można zwiększyć bezpieczeństwo systemu finansowego?

 

Dalszy rozwój zjawiska tokenizacji aktywów może przyczynić się do zwiększenia ryzyka dla stabilności finansowej ze strony niezabezpieczonych kryptowalut i stablecoinów. Tak stwierdził Bank Anglii w swoim raporcie na temat stabilności finansowej.

Reklama

 

 

Tokenizacja niesie ze sobą zagrożenia...

Banki stają się coraz bardziej pozytywnie nastawione do korzystania z technologii kryptograficznych, takich jak inteligentne kontrakty służące do tokenizacji aktywów – wskazał angielski bank centralny w raporcie o stabilności systemu finansowego.

Reklama

Bank Anglii podkreśla, że tokenizacja – czyli proces tworzenia cyfrowej reprezentacji dla realnych aktywów – jest dość szybko postępującym zjawiskiem. Eksperci banku przewidują, że rynek tokenów w 2030 roku będzie wart około 10 bln USD.

„Rosnący rynek tokenów może stanowić zagrożenie dla systemu finansowego. Boom na tokeny zwiększy bowiem wzajemne powiązania rynków aktywów kryptograficznych i tradycyjnych aktywów finansowych. To stworzy bezpośrednią ekspozycję instytucji ważnych dla systemu na nowego rodzaju czynniki ryzyka” – podkreśla BoE w raporcie.

Bank Anglii uważa, że obecnie ryzyko jest ograniczone. Jednak podkreśla, że istnieje potrzeba monitorowania trendu tokenizacji. BoE wezwał nadzory i banki centralne do większej i bardziej ścisłej globalnej współpracy. „Organy regulacyjne w naszym kraju już próbują ustalić, jak najlepiej regulować i dostosowywać tokenizację funduszy do reguł rządzących całym systemem finansowym. Międzynarodowa koordynacja zarządzania procesem tokenizacji może zmniejszyć ryzyko transgranicznego rozprzestrzeniania się ryzyka, arbitrażu regulacyjnego i fragmentacji rynku" - czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu HSBC, jeden z największych banków na świecie, poinformował, iż planuje uruchomić usługę przechowywania aktywów cyfrowych dla klientów instytucjonalnych, koncentrując się na tokenizowanych papierach wartościowych. A na początku tego tygodnia Societe Generale, jeden z największych francuskich banków, sprzedał tzw. zielone obligacje o wartości 10 mln euro w formie tokenów na blockchainie Ethereum. Archax, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii giełda kryptowalut, planuje uruchomić giełdę dla tokenizowanych aktywów.

 

Zobacz również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

Reklama

 

Schemat zagrożeń dla rynku finansowego

 

Źródło: BoE

 

Reklama

 

…podobnie jak dług korporacyjny

Bank Anglii obawia się również nie tylko tokenizacji, ale też spadku cen nieruchomości. A także zbyt dużego zlewarowania firm oraz zbyt dużej ekspozycji banków na korporacyjne kredyty.

Dziś brytyjski regulator finansowy poprosił banki działające na tzw. prywatnym rynku kredytowym o szczegółowe informacje na temat ich ekspozycji na obszar, który został zidentyfikowany jako największe zagrożenie systemowe – donosi agencja Reuters.

Globalny rynek kredytów prywatnych, który w dużej mierze obejmuje pożyczki lewarowane udzielane zadłużonym firmom, wzrósł do prawie 1,5 bln USD w 2022 r., co stanowi skok o ponad 40% w porównaniu z 2020 r. – szacuje londyńska firma Preqin.

Reklama

 


Najbliższe najbliższe bitomaty
Szukaj bitomatu w okolicy


 

 

Podobno instytucja Bank of England's Prudential Regulation Authority (PRA) zidentyfikowała ryzyko związane z kredytami prywatnymi i pożyczkami lewarowanymi i dała bankom - w tym JP Morgan, Goldman Sachs i Bank of America - czas do końca 2023 r. na udzielenie odpowiedzi w tej kwestii.

Bank Anglii stwierdził w swoim raporcie na temat stabilności finansowej, że bardziej ryzykowne pożyczki korporacyjne, takie jak kredyty prywatne i pożyczki lewarowane, wydają się obecnie "szczególnie wrażliwe". "Nieprzejrzystość prywatnych rynków kredytowych sprawia, że ryzyko w tym sektorze jest trudne do monitorowania w Wielkiej Brytanii i na całym świecie" – stwierdzili eksperci banku w raporcie.

Reklama

 

Zobacz również: Praca w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia na Wyspach Brytyjskich zaskakują

 

Charakterystyka rynków długu korporacyjnego

 

Źródło: BoE

Reklama

 

Wartość globalnego rynku długu korporacyjnego

 

Źródło: BoE

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej