Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

waluty foreks

§  PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu. Spodziewamy się, że wzrost przeciętnego zatrudnienia spowolnił do 1,2% r/r z 1,8% r/r miesiąc wcześniej, na skutek wygasania efektu niskiej bazy. Konsensus wynosi natomiast 1,1% r/r. Nasza prognoza zakłada, że negatywna niespodzianka w danych za lipiec o zatrudnieniu była przejściowa, a popyt na pracę nie słabnie. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia nasze oczekiwania wynoszą 8,8% r/r, co oznacza stabilizację rocznego tempa wzrostu.

§  EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi końcowe dane o inflacji HICP w strefie euro w sierpniu. Według pierwszego wyliczenia wyniosła ona 3,0% r/r i okazała się najwyższa od 10 lat.

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 3

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 3
 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Narodowy Bank Polski opublikował miary inflacji bazowej w sierpniu. Względem lipca wzrosły wszystkie cztery obliczane wskaźniki. Najuważniej śledzony indeks tj. CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wzrósł do 3,9% r/r z 3,7% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast w ujęciu m/m ten wskaźnik inflacji bazowej wyniósł 0,2% m/m po wzroście o 0,4% m/m w lipcu. Presja inflacyjna w Polsce jest podwyższona i będzie utrzymywała się dłużej niż oczekiwaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Nie spodziewamy się, aby w kolejnych miesiącach inflacja bazowa obniżyła się pomimo efektu wysokiej bazy statystycznej, gdyż naszym zdaniem będzie narastała inflacja cen dóbr w koszyku bazowym w związku z dynamicznymi wzrostami cen produkcji sprzedanej. Wskaźnik inflacji bazowej będzie naszym zdaniem kluczowy dla członków Rady Polityki Pieniężnej podczas listopadowego posiedzenia. W projekcji lipcowej na lata 2022-2023 wynosił on odpowiednio o 3,2% r/r i 3,5% r/r średnio w roku. Wydaje się, że prawdopodobieństwo jeszcze wyższych prognoz, a tym samym przewyższenia górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, znacząco wzrosło. W takich warunkach dość trudno będzie uzasadnić ewentualną decyzję o braku podwyżki stóp procentowych.

Reklama

§  US: Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 0,7% m/m po spadku o 1,8% m/m w lipcu. Dane okazały się pozytywną niespodzianką, choć znacząco zrewidowano w dół odczyt za lipiec. Wzrost m/m sprzedaży w sierpniu dotyczył szerokiego zakresu dóbr. Wzrost sprzedaży hamowany był natomiast przez sprzedaż aut (-3,9% m/m) oraz elektronikę i urządzenia AGD (-3,1% m/m), co wynika z niedoborów podzespołów i komponentów elektronicznych na świecie. Dane potwierdzają nadal solidny popyt konsumpcyjny amerykańskich gospodarstw domowych pomimo wygaśnięcia transferów społecznych z budżetu federalnego i nadal niezłe nastroje konsumpcyjne gospodarstw domowych. Co prawda pogorszyły się one, a dzisiejsze dane za wrzesień zweryfikują, czy trend ten jest kontynuowany. Pomimo pozytywnej niespodzianki w sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrost gospodarczy w 3Q br. najpewniej spowolnił względem 2Q br.

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 1

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 1
 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN konsekwentnie zwyżkuje w ostatnich dniach, choć wczorajsze i dzisiejsze próby sforsowania poziomu 4,57 powinny okazać się nieskuteczne i mogą dać czasowe wytchnienie w trendzie osłabienia złotego do euro. Zakładamy, iż polska waluta będzie dziś względnie stabilna po ostatnich dwóch dniach dość solidnej przeceny. Dzisiejsze krajowe dane z rynku pracy, choć teoretycznie istotne dla postawy Rady Polityki Pieniężnej, nie powinny mieć przełożenia na wycenę polskich aktywów. Na rynkach globalnych bardziej ufamy wczorajszemu silnemu wzrostowi pary EUR/CHF wieszczącemu nieco lepsze nastroje aniżeli spadkowi eurodolara (sugerującego wzrost awersji do ryzyka). Z tego powodu stabilizacja pary EUR/PLN na koniec tego tygodnia ma większe powodzenie realizacji, choć nadal negatywne piętno odciskać będą czynniki lokalne (opóźnienie w akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Unię Europejską oraz prawdopodobnie dłuższy niż niedawne rynkowe oczekiwania horyzont stabilnych stóp procentowych w Polsce).

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 2

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 2

Rynek krajowy

Reklama

W trakcie wczorajszej sesji złoty osłabił się o ok. 1,5 grosza względem euro i nieco ponad 3 grosze względem dolara amerykańskiego. Kurs EUR/PLN pozostaje jednak w przedziale 4,55-4,60 i pod koniec wczorajszej sesji notowany był na poziomie 4,5770. Na rynku papierów skarbowych rentowności obligacji nieznacznie wzrosły w ślad za zwyżka rentowności na bazowych rynkach długu. Wydarzeniem dnia był przetarg zamiany na którym ministerstwo finansów sprzedało obligacje OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 za łącznie 3,57 mld PLN, odkupując papiery DS1021, PS0422 i OK0722. Aktualne przetargi prefinansują już przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe i po wczorajszej aukcji stopień ich prefinansowania wynosi 6%.

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 4

Komentarz dzienny – Kurs dolara odstawia euro (EURUSD), wahania na franku - silny wzrost notowań pary EUR/CHF - 4

Rynki zagraniczne

Dolar wyraźnie umocnił się wczoraj w relacji do euro a kurs EUR/USD zniżkował – po raz pierwszy od niemal miesiąca – w okolice bariery 1,1743. Poza wskazaniami technicznymi wsparciem dla amerykańskiej waluty były także lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Czwartek to także silny wzrost notowań pary EUR/CHF, która poziomem 1,0931 osiągnęła szczyt z lipca tego roku. Zwyżka obserwowana była także w przypadku dochodowości obligacji bazowych, choć była ona relatywnie skromna

Czytaj więcej