Rynki akcyjne w USA zakończyły wczorajszy dzień na minusie. Rentowności 10-letnich Treasuries nie zmieniły się istotnie i pozostawały w okolicach najwyższych poziomów od 2007. Wczoraj rozpoczął się szczyt BRICS w RPA, na którym członkowie grupy, wraz z przedstawicielami innych gospodarek rozwijających się, debatują m.in. o sposobach na ograniczenie roli USD we wzajemnych relacjach gospodarczych, czy o pozyskiwaniu nowych źródeł finansowania inwestycji. Na rynku krajowym złoty odrobił straty z wtorku, a rentowności obligacji obniżyły się, silniej na krótkim końcu krzywej.
Na świecie dzień przeminie pod znakiem wskaźnika PMI. Wstępne odczyty indeksu dla europejskiego przetwórstwa powinny wskazać na dalszy spadek aktywności, a w usługach na spowolnienie wzrostu. Wskaźniki dla USA najpewniej potwierdzą relatywnie lepszą kondycję obu sektorów w tej części świata w porównaniu do Europy. Pozytywnymi sygnałami płynącymi z raportów PMI powinny być subindeksy cenowe, wskazujące na postępującą dezinflację. Poza wskaźnikami PMI poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (sprzedaż nowych domów, pozwolenia na budowę) oraz sierpniową koniunkturę konsumencką w strefie euro.


W Polsce poznamy dziś dane o lipcowej podaży pieniądza i wolumenach kredytów i depozytów. Oczekujemy nieznacznego wyhamowania dynamiki podaży pieniądza (do 7,6% r/r z 7,9% r/r w czerwcu) oraz odbicia akcji kredytowej. Drugą ważną publikacją będą wyniki przedsiębiorstw niefinansowych za 2q23, które pozwolą ocenić jak przebiega proces normalizacji marż oraz aktywność inwestycyjna w dużych firmach. Opublikowane zostaną również sierpniowe wyniki badania koniunktury przedsiębiorstw.


Przegląd sytuacji na rynkach finansowych

Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję