Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza dla ropy na 2023

Grupa OPEC+ nie osiągnęła porozumienia w sprawie limitu wydobycia ropy naftowej. Dobrowolne cięcia w produkcji ogłosiła natomiast Arabia Saudyjska. Wolumen będzie zmniejszony o milion dziennie od lipca. W reakcji na te działania notowania surowca wzrosły. 

 

  • Arabia Saudyjska zapowiedziała oczekiwane cięcia produkcji ropy w okresie letnim, aby “wzmocnić rynek”. 
  • Po decyzji Saudów rynek czarnego złota się ożywił, jednak eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem, wskazując na słabsze ożywienie gospodarcze w Chinach. 
  • Prognozy analityków dotyczące kształtowania się cen w kolejnych miesiącach są zróżnicowane. 

 

Ceny ropy w górę! Saudowie chcą “wzmocnić” rynek

Redukcja wydobycia będzie obowiązywać od lipca. Saudyjskie ministerstwo energii podało, że produkcja spadnie do 9 mln baryłek z obecnego poziomu ok. 10 mln baryłek. Warto przypomnieć, że grupa OPEC+ odpowiada obecnie za ok. 40% światowego wydobycia. Z tego powodu decyzje dotyczące produkcji znacząco wpływają na ceny surowca. 

Reklama

Na rynku azjatyckim ropa Brent wzrosła aż o 2,4%, zanim ustabilizowała się na poziomie około 77 USD za baryłkę. 

 

Notowania ropy Brent 

Źródło: TradingView 

 

Reklama

Napięcia w grupie OPEC+ wciąż nie wygasły. Brak porozumienia pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską mogą istotnie wpływać na kolejne decyzje dotyczące wolumenu wydobycia. Grupa kontrolująca światowe ceny zmaga się również z falą oskarżeń. Jak podała agencja Reutera, Zachód oskarżył kartel o “podkopywanie światowej gospodarki” poprzez manipulowanie cenami oraz wspieranie Rosji, która dopuściła się zbrojnej inwazji na Ukrainę. W odpowiedzi grupa oskarżyła Zachód o kształtowanie polityki pieniężnej, która doprowadziła do znaczącego wzrostu inflacji i zmuszała kraje produkujące ropę do cięć w celu utrzymania wartości ich głównego eksportu. 

 

Zobacz również: Cena złota pójdzie na historyczne rekordy? Czy jest szansa na wzrost notowań ropy? Jak zachowa się gaz? Zaskakujące prognozy najlepszych polskich analityków

 

Czy to koniec spadków w tym sezonie? 

“Rynek nie spodziewał się powszechnie decyzji Arabii Saudyjskiej o jednostronnym zmniejszeniu produkcji o 1 milion baryłek dziennie. Po raz kolejny pokazało to, że Arabia Saudyjska jest gotowa do jednostronnego działania w celu ustabilizowania cen ropy” - powiedział dla CNN Bob McNally, firmy analitycznej Rapidan Energy.  

 

Zobacz również: Technologiczny gigant w szoku. Koncerny tytoniowe i paliwowe biją go w rankingach ESG!

 

Reklama

Jeszcze w kwietniu kilka członków OPEC+ ujawniło ograniczenie produkcji o 1,66 mln baryłek dziennie do końca 2023 r. Co istotne, analitycy Goldman Sachs prognozowali, że produkcja będzie na niezmienionym poziomie. 

Ed Morse, globalny szef Citi uważa, że decyzja oznacza “porażkę Saudyjczyków”, którzy nie byli w stanie doprowadzić do ogólnego porozumienia w OPEC+ o musieli podjąć działania “na własną rękę”. Morse dodał również, że rynek ropy wciąż jest słaby, nawet pomimo odbicia wskutek decyzji Saudów. Duże znaczenie ma ograniczony popyt w Chinach, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu twierdzi, że “nie ma gwarancji, że ceny nie spadną poniżej 70 USD”. 

Według Łukasza Klufczyńskiego, analityka InstaForex, pojawiają się wątpliwości, czy Chiny będą w stanie znacząco zwiększać import ropy w drugiej połowie roku, biorąc pod uwagę gorsze od przewidywań nastroje w przemyśle. Wobec tego w kolejnych miesiącach o cenie przesądzą napływające dane z ChRL. 

 

Zobacz również: Deficyt tego metalu jest najwyższy od lat 70.! Znani analitycy oczekują sporego wzrostu notowań

 

Według Michała Stajniaka, analityka XTB w drugiej połowie roku mogą pojawić się ograniczenia podażowe z USA oraz możliwe większe odbicie popytu w związku ze słabnącym dolarem.

Czytaj więcej