Po szoku, jakiego ceny surowców energetycznych doznały w I kw. 2022 r., kolejne miesiące mogą przynieść spadki cen i reorganizację światowego handlu tą grupą surowców. Potencjalne wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji do UE mogłoby doprowadzić do zwyżek, lecz raczej średnioterminowych – w kontekście kilku miesięcy.
Wpływ poszczególnych czynników wpływających na ceny surowców energetycznych:
Na dzień publikacji raportu (…04.2022) kraje Unii Europejskiej nie zdecydowały się na narzucenie sankcji obejmujących import ropy naftowej oraz gazu ziemnego z Rosji. Na pierwszy rzut poszedł węgiel, ale i tu propozycja zakłada wycofanie się z importu rosyjskiego surowca dopiero od połowy sierpnia 2022 r. Całkowite wstrzymanie importu rosyjskiej ropy naftowej czy gazu ziemnego jest bardziej kontrowersyjnym tematem, w przypadku którego jeszcze trudniej byłoby o jednoznaczną decyzję krajów UE.
Kraje UE zdają sobie sprawę z tego, że wiele z nich (w tym Niemcy czy Francja), przypłaciłyby brak dostaw surowców energetycznych z Rosji spadkiem dynamiki PKB. Niemniej, politycy tych krajów zaczęli w końcu oszacowywać konkretnie możliwość pojawienia się zastępczych dostaw, co z pewnością przyspieszyły także rosyjskie żądania płatności w rublach. Zwłaszcza, że wiele państw posiada zasoby pozwalające na pokrycie potrzeb energetycznych kraju na kilka miesięcy.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej to działanie w dużej mierze symboliczne, które nie zmienia istotnie sytuacji na globalnym rynku tego surowca. O ile w samych