Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrosty cen surowców energetycznych i rolnych podbijają dynamikę sprzedaży! Co nowego na rynkach finansowych?

|
selectedselectedselected
Wzrosty cen surowców energetycznych i rolnych podbijają dynamikę sprzedaży! Co nowego na rynkach finansowych?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mijający tydzień upłynął pod znakiem bardzo dobrego zachowania funduszy akcji polskich, które zyskały średnio 1,57% przy +0,30% funduszy akcji zagranicznych. Na podium wyprzedziły je jedynie fundusze surowcowe, które zyskały 2,02%. Powyższe było konsekwencją relatywnej przewagi indeksów na GPW w Warszawie względem pozostałych rynków.

Najlepiej zachowywały się fundusze krajowych akcji małych i średnich spółek (+1,87%),

co było konsekwencją bardzo dobrego zachowania indeksu mWIG40, którego notowania wyznaczyły nowe, historyczne szczyty. Fundusze polskich akcji uniwersalne zyskały średnio 1,70%. Wśród funduszy akcji zagranicznych najgorzej zachowywały się rozwiązania skupione na akcjach europejskich rynków rozwiniętych, które straciły 0,71%. Ubiegły tydzień był słaby dla zarządzających funduszami dłużnymi PLN, które straciły 0,45%. Najsłabiej radziły sobie fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych tracąc 1,18%, co było konsekwencją decyzji RPP w zakresie podniesienia stóp procentowych. Powyższe przełożyło się na wzrost rentowności tej klasy aktywów. 

wzrosty cen surowcow energetycznych i rolnych podbijaja dynamike sprzedazy co nowego na rynkach finansowych grafika numer 1wzrosty cen surowcow energetycznych i rolnych podbijaja dynamike sprzedazy co nowego na rynkach finansowych grafika numer 1

W kończącym się tygodniu kluczowym wydarzeniem była niespodziewana decyzja RPP o podniesieniu stopy referencyjnej NBP o 40 p.b., do 0,5%

Zaskoczył zarówno moment jak i skala podwyżki. O ile część rynku oczekiwała podwyżki, to miała ona nastąpić w listopadzie i mieć charakter podwyżki „sygnalnej” o 15 p.b. Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, pomimo, iż podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, (m.in. wyższych cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw), a oddziaływanie części czynników podażowych podwyższających obecnie inflację wygaśnie w przyszłym roku, to RPP zdecydowała się na podwyżkę stopy procentowej dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim terminie.

Reklama

Rada zauważa, że obserwowany obecnie wzrost cen surowców energetycznych i rolnych może nadal podbijać dynamikę cen w kolejnych kwartałach, co w otoczeniu dalszego ożywienia gospodarczego i korzystnej sytuacji na rynku pracy może przełożyć się na utrwalanie presji inflacyjnej i podwyższonej inflacji dłużej niż dotychczas oczekiwano. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku – przewidywane są kolejne podwyżki o 100 pb. w 1H’22 oraz o 50 pb w 2H’22, przez co poziom stóp procentowych na koniec 2022 r. wyniesie 2,0%.

W piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy

Oczekiwania co do wrześniowego odczytu były wysokie, tym bardziej, że środowy raport ADP wypadł powyżej konsensusu. Jednak zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyraźnie rozczarowała. Wzrost we wrześniu wyniósł jedynie 194 tysiące, podczas gdy oczekiwania rynku zakładały wynik na poziomie 500 tysięcy nowych miejsc pracy. Pozytywnie zaskoczyła jednak stopa bezrobocia, która spadła do poziomu 4,8%, przy oczekiwanych 5,1%. W nowym tygodniu kalendarz danym makroekonomicznych nie zawiera wielu istotnych z punktu widzenia rynków publikacji. Część gospodarek opublikuje finalne wskazania inflacji CPI we wrześniu. Obecnie z problemem dynamicznie rosnących cen boryka się wiele państw. W Niemczech, według wstępnego szacunki, inflacja CPI przyśpieszyła do 4,1% r/r. Ostateczna wartość zostanie opublikowana w środę. Tego samego dnia poznamy również dynamikę inflacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie od maja inflacja CPI utrzymuje się powyżej 5,0% r/r. Globalnie rynki mogą jeszcze skupić się na wynikach sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

Rynek spodziewa się wyhamowania dynamiki z 0,7% m/m do -0,2% m/m

Finalne dane o inflacji CPI w Polsce we wrześniu zostaną opublikowane przez GUS w piątek. Wstępny szacunek (5,8% r/r) był wyraźnie wyższy od konsensusu rynkowego, który zakładał utrzymanie się inflacji CPI na poziome 5,5% r/r. Poza tym w czwartek w Polsce opublikowane zostaną dane dotyczące bilansu płatniczego. Prognozy rynkowe zakładają deficyt salda rachunku bieżącego na poziomie 1200 mln PLN. Ostatnie słabe dane wyraźnie osłabiły złotego. W tym miesiącu, niewykluczone ze złoty ponownie negatywnie zareaguje na publikację danych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Tematy

surowce energetyczne notowania ropy naftowej kurs ropy naftowej Brent cena ropy Brent ropa naftowa notowania baryłka ropy cena ropa naftowa w Polsce cena baryłki ropy notowania surowców kurs ropy WTI kurs ropy BRENT notowania surowców energetycznych notowania surowców rolnych ropa naftowa cena ropa naftowa kurs ropa naftowa zastosowanie ceny ropy naftowej co to jest ropa naftowa jak powstała ropa naftowa cena ropy orlen destylacja ropy naftowej ropa naftowa na świecie ropa naftowa polska ropa naftowa wiadomosci gdzie występuje ropa naftowa w polsce produkty destylacji ropy naftowej cena ropy bankier baryłka ropy kurs kurs barylki ropy cena ropy a kurs dolara kurs ropy bankier kurs ropy money kurs ropy prognozy kurs ropy ural kurs dolara a cena ropy kurs cen ropy cena ropy kurs kurs ropy za barylke aktualny kurs barylki ropy kurs barylki ropy naftowej przewidywany kurs ropy kurs ropy w pln kurs ceny ropy kurs ropy crude kurs ropy i dolara aktualny kurs ropy naftowej kurs ropy na giełdzie kurs ropy online aktualny kurs ropy kurs ropy wykres bankier kurs ropy kurs baryłki ropy brent kurs ropy forex kurs ropy investing co to ropa naftowa ropa naftowa co to ropa naftowa po angielsku ropa naftowa rysunek ropa naftowa wydobycie ropa naftowa pochodzenie ropa naftowa w wodzie ropa naftowa właściwości ropa naftowa występowanie ropa naftowa definicja arabia saudyjska ropa naftowa ropa naftowa bankier ropa naftowa destylacja ropa naftowa historia ropa naftowa wykorzystanie ropa naftowa chemia ropa naftowa bliski wschód ropa naftowa investing ropa naftowa wygląd ropa naftowa ciekawostki ropa naftowa na bliskim wschodzie polska ropa naftowa ropa naftowa zasoby rosja ropa naftowa ceny miedzi LME kurs ropy stooq ceny skupu miedzi ceny miedzi w skupie ceny surowców rolnych z czego powstała ropa naftowa ceny miedzi bankier ceny złomu miedzi ceny miedzi na świecie ceny miedzi on line ceny miedzi na skupie ceny miedzi online ceny skupu złomu miedzi ceny miedzi giełda londyn ceny miedzi na giełdzie w londynie ceny miedzi w londynie online ceny miedzi legionowo ceny miedzi na giełdzie ceny miedzi kraków ceny miedzi giełda ceny miedzi money ceny miedzi prognozy 2017 bankier ceny miedzi aktualne ceny miedzi w skupie skup miedzi ceny ceny miedzi w polsce ceny miedzi w skupie złomu ceny miedzi poznań instalacja co z miedzi ceny miedzi 2017 ceny skupu miedzi w niemczech ceny miedzi w londynie ceny miedzi w skupach aktualne ceny miedzi ceny miedzi giełda londyńska ceny miedzi wykres ceny miedzi w skupie śląsk ceny miedzi prognozy skup miedzi wrocław ceny skup złomu ceny miedzi ceny miedzi warszawa ceny miedzi w niemczech
Reklama
Reklama