Reklama
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.32
Kurs dolara:  4.02
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.55
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania ceny ropy

Notowania ropy naftowej utrzymują systematyczne zwyżki. Wczoraj stronie popytowej na tym rynku sprzyjały informacje zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Raport tej instytucji podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o połowę mniejszej (o około 3,5 mln baryłek). Dzisiaj swój raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii.

Tymczasem oczy inwestorów na rynku ropy naftowej zaczynają z powrotem zwracać się w kierunku OPEC+. Rozszerzony kartel ma bowiem spotkać się 1 lipca w celu przedyskutowania dalszych działań w zakresie porozumienia naftowego.

Dla przypomnienia: OPEC+ szybko zareagował na gwałtowny spadek popytu na ropę naftową w czasie pandemii, obniżając własną produkcję ropy naftowej i w ten sposób stabilizując ceny tego surowca. Kolejne, dodatkowe cięcia, organizacja ta wprowadziła na początku bieżącego roku, w wyniku kolejnej fali pandemii.

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 1

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, w ostatnich miesiącach OPEC+ stopniowo wycofuje się z ogromnych cięć produkcji ropy naftowej. Ruch ten wynika z coraz większego popytu na paliwa na świecie, powiązanego ze znoszeniem restrykcji pandemicznych. Chociaż sytuacja dotycząca pandemii nadal cechuje się dużą dozą niepewności (głównie ze względu na wzrost zakażeń w Ameryce Południowej oraz w Azji), to OPEC+ publikuje raczej optymistyczne prognozy związane z popytem na ropę.

Obecnie decyzje dotyczące podnoszenia limitów produkcji ropy naftowej zostały wprowadzone na czas od maja do lipca br. Na spotkaniu w dniu 1 lipca państwa OPEC+ mają więc podjąć decyzję, co dalej. Pierwsze, nieoficjalne doniesienia wskazują na duże prawdopodobieństwo kontynuacji procesu zwiększania produkcji ropy naftowej od sierpnia.

W konsekwencji, można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach na rynku będzie się pojawiać coraz większa podaż ropy naftowej na globalnym rynku – zwłaszcza że otwartym tematem pozostają negocjacje ws. Iranu. Na rynku jednak te decyzje OPEC+ są odczytywane pozytywnie, jako wiara w dalszy wzrost popytu na ropę.

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 2

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 2

Reklama

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Rozdarcie inwestorów na rynku miedzi

Ubiegłotygodniowy zjazd notowań miedzi w dół, wywołany przede wszystkim działaniami Chin oraz komunikatem ze strony Rezerwy Federalnej, wprowadził na rynek miedzi sporo nerwowości. Na początku bieżącego tygodnia cena metalu co prawda odbija w górę, jednak inwestorzy pozostają rozdarci co do dalszego kierunku zmian cen miedzi na globalnym rynku.

W poprzednim tygodniu wyraźnie uaktywniły się fundusze inwestycyjne, które zamykały swoje długie pozycje na rynku miedzi, a niektóre wręcz otwierały krótkie pozycje. Na rynku nie zabrakło jednak spekulacji, że częściowo presję tę wywołali inwestorzy finansowi z samych Chin, pod naciskiem lokalnych władz.

Mimo nerwowości, jaka obecnie pojawiła się na rynku miedzi, metal ten ma wciąż wzrostowe perspektywy. Wynikają one z dużego zapotrzebowania na miedź w sektorach związanych z transformacją energetyczną, które już za kilka lat będą generować, według obecnych prognoz, dwa razy większy popyt na miedź. Tymczasem wydobycie miedzi nie rośnie tak szybko i obecnie stoi w obliczu wielu wyzwań, takich jak przestarzała infrastruktura, zagrożenie strajkami, niedostatki wody czy też zaburzenia działalności wywołane kolejnymi falami pandemii.

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 3

OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia - 3

Reklama

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej