Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs ropy naftowej na najniższych poziomach od miesiąca! Co się dzieje z ceną czarnego złota?

|
selectedselectedselected
Kurs ropy naftowej na najniższych poziomach od miesiąca! Co się dzieje z ceną czarnego złota? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Cena ropy naftowej WTI spadła dziś o ponad 4 proc., do 105 USD za baryłkę, osiągając najniższy poziom od miesiąca. Powodem mogą być coraz bardziej negatywne prognozy dla światowej gospodarki i rosnące obawy, że wzrost stóp procentowych w USA spowoduje spowolnienie popytu. 

Rezerwa Federalna już od marca zacieśnia politykę finansową i podnosi stopy procentowe, by zapanować nad inflacją, która w USA przekracza 8,6 proc. i jest najwyższa od 41 lat. 

 

Letnia paliwowa ulga dla amerykanów

Inflację napędzają m.in. rosnące ceny paliw. Wg ankiety przeprowadzonej przez CNBC coraz wyższe koszty tankowania aut wpływają na decyzje obywateli USA o rezygnacji z planowanych wakacyjnych wyjazdów. Może to ograniczać popyt na paliwa w tym sezonie letnim. 

Reklama

Dlatego prezydent USA ma spotkać się w czwartek z przedstawicielami siedmiu dużych firm naftowych w ramach kampanii na rzecz obniżenia cen. Oczekuje się, że Joe Biden wezwie do wprowadzenia wakacji podatkowych od benzyny.

 

Za mało, by załatać podażową dziurę

Obawom o popyt wciąż zdają się towarzyszyć niedostatki podażowe. Koncerny Exxon Mobil i Vitol ostrzegały, że zapotrzebowanie na benzynę ciągle jeszcze nie wróciło do poziomu sprzed pandemii, a gdy to nastąpi, podaż może nie nadążyć za popytem. 

Zakłócenia w dostawach surowca spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę oraz ograniczeniami produkcyjnymi państw OPEC wpływały w minionych tygodniach na wzrost cen ropy. 

Przypomnijmy, że 2 czerwca na posiedzeniu OPEC+ członkowie kartelu ogłosili korektę celów produkcyjnych na lipiec i sierpień. Według agencji EIA produkcja ropy naftowej wyniesie średnio 29,2 mln baryłek dziennie (b/d) w drugiej połowie 2022 r., czyli o 0,8 mln b/d więcej niż w pierwszej połowie 2022 r. Z kolei produkcja paliw płynnych w Rosji spadnie z 11,3 mln b/d w pierwszym kwartale 2022 r. do 9,3 mln b/d w czwartym kwartale 2023 r.

Reklama

Zdaniem części analityków spowolnienie gospodarcze wywołane przez podwyżki stóp procentowych stanowi tylko krótkoterminowe ograniczenie gwałtownie rosnących cen. W szerszej skali nie rozwiąże to problemu spadków podaży. Tym samym wysokie ceny ropy naftowej mogą utrzymywać się jeszcze przez długi czas.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama