Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja na rynku bonów skarbowych w USA

Obawy o pułap zadłużenia USA wywołują zakłócenia na rynku bonów skarbowych. Niepokój inwestorów przejawia się w tym, gdzie lokują swoje pieniądze. Kapitał zaczął lawinowo płynąć w kierunku 1-miesięcznych bonów.

Zobacz także: Inwestorzy muszą być ostrożni, nadchodzi wielka rewolucja

 

  • Kapitał inwestorów płynie masowo w kierunku bonów 1-miesięcznych USA.
  • Narastają obawy, że wczesnym latem rządowi USA zabraknie gotówki.
  • Panika na rynku bonów skarbowych jest faktem – potwierdza Daniel Kostecki z CMC Markets.
  • Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności USA wzrósł powyżej poziomów z czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego!

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Inwestorzy zaczęli gremialnie inwestować w jednomiesięczne bony skarbowe USA, które zapadają przed datą, w której rząd federalny „zderzy się” z limitem zadłużenia (jeśli Kongres nie wprowadzi odpowiednich przepisów). Uciekają natomiast z kapitałem od 3-miesięcznych bonów, które zapadają bliżej tzw. X-date, czyli jeszcze nie ustalonego dokładnie momentu, w którym rządowi (być może) zabraknie gotówki.

Panikę widać na wykresie ilustrującym spread między 1-miesięcznymi a 3-miesięcznymi bonami. Zazwyczaj wynosi on kilkanaście punktów bazowych, teraz sięga 170 pb.!

Panika na rynku bonów skarbowych jest faktem – potwierdza Daniel Kostecki z CMC Markets. „Inwestorzy sprzedają bony o terminie zapadalności za 3 miesiące, ponieważ boją się, że Departament Skarbu ich nie wykupi, bo w tym terminie może już nie mieć na to pieniędzy, bez podniesienia limitu długu. Różnica w oprocentowaniu miesięcznych i 3-miesięcznych bonów wzrosła do 170 bps. Zazwyczaj wynosiła ona około 50 pb.” – komentuje dla FXMAG Kostecki.

 

 

Rośnie strach przed X-date

Rentowność jednomiesięcznych papierów skarbowych USA jest w okolicach najniższego poziomu od października 2022. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni potencjalnym impasem w sprawie pułapu zadłużenia USA. Rentowność tych bonów rozpoczęła miesiąc w pobliżu 4,7%, spadła o 9 pb., do 3,45%. Z kolei rentowność 3-miesięcznych papierów spadła o 6 pb., do 5,05%. Przypomniumy, że rentowność obligacji i bonów porusza się w przeciwnym kierunku, niż ceny.

 

Rentowność 1-miesięcznych bonów skarbowych USA – 1 rok

Reklama

 

Źródło: MarketWatch

 

"Inwestorzy z tygodnia na tydzień coraz bardziej koncentrują się na terminie osiągnięcia przez rząd USA pułapu zadłużenia. Zbliżanie się do tego terminu w coraz większym stopniu wpływa na klimat na rynku skarbowym" - podkreśla Fran Rodilosso, szef działu zarządzania portfelem ETF-ów o stałym dochodzie w VanEck. "Rośnie poczucie, że tym razem może być problem” - dodaje.

Dlaczego? Dochody podatkowe w USA są obecnie w trendzie spadkowym, o około 30% poniżej poziomu z ubiegłego roku. To sprawia, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie osiągną swój limit pożyczkowy już w pierwszej połowie czerwca, a nie późnym latem, - według prognozy Goldman Sachs Global Investment Research.

Reklama

„Jeśli Kongres nie podniesie pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, który wynosi obecnie 31,4 bln USD, rządowi USA może zabraknąć gotówki między lipcem a wrześniem lub nawet wcześniej, wynika z informacji Biura Budżetowego Kongresu. Inwestorzy całkiem na poważnie biorą pod uwagę taki scenariusz” – komentuje dla FXMAG Daniel Kostecki z CMC Markets. Oczekuje się, że Izba Reprezentantów będzie głosować nad opracowaną przez Republikanów ustawą o długu i wydatkach w tym tygodniu.

Czytaj także: Atak na europejskie giełdy! Protestujący i hakerzy zrobili napad na świątynie kapitalizmu

 

Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności USA w kosmosie

„Jednym z rynków, gdzie widać panikę, są notowania rocznych CDS-ów na dług USA. Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności wzrósł nawet powyżej poziomów z czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego” – wskazuje Kostecki.

Obawy rynku o niewypłacalność rządu USA popchnęły cenę ubezpieczenia długu skarbowego (swapy ryzyka kredytowego) do najwyższego poziomu od ponad dekady. Instrument United States 5 Years Sovereign CDS osiągnął poziom 42,91 pkt. dnia 10 kwietnia 2023 i pozostaje w jego pobliżu.

 

Notowania United States 5 Years Sovereign CDS – 1 rok

Reklama

 

Źródło: worldgovernmentbonds.com

 

Notowania United States 5 Years Sovereign CDS – 6 lat

 

Źródło: worldgovernmentbonds.com

Reklama

 

Wedle danych ujawnionych przez JPMorgan, po wiosennych spotkaniach roboczych blisko 2 tys. ekspertów z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aż 35% z nich spodziewa się, że USA w tym roku przestaną odkupywać obligacje.

Dlatego wszyscy stawiają na bony 1-miesięczne, myśląc, że to obecnie najbezpieczniejszy instrument” – wskazuje Tom di Galoma, zarządzający BTIG. „Nadal jest wiele przed nami, negocjacje muszą być kontynuowane, a wpływy podatkowe nie są tak duże, jak zwykle, i wielu inwestorów przestało spodziewać się tego, że rząd USA może zapłacić swoje rachunki do sierpnia, teraz jest oczekiwanie, że może regulować rachunki do czerwca" - stwierdził.

Zobacz również: Nadchodzi wielkie bankructwo? Bank centralny dobiera się do kont obywateli, sytuacja w tym kraju jest tragiczna

Czytaj więcej