Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak Chiny radzą sobie z inflacją

Dzisiejszej nocy, Bank Ludowy Chin podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, który wynosi 3,85%. Było to zgodne z oczekiwaniami rynku.

Ludowy Bank Chin w sprawie inflacji

Ludowy Bank Chin tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.

Stopy procentowe Chin w przeszłości

W czasach utrzymywania ekstremalnie niskich stóp procentowych, gdzie większość państw zbliża się do poziomu 0% lub nawet osiągnęło już wartość ujemną, Chiny wciąż pozostają znacząco powyżej kreski. Jednak i tam mieliśmy w tym roku do czynienia z obniżką stóp procentowych. Przypomnijmy, że obecne 3,85% obowiązuje od 20 kwietnia 2020 roku. Wcześniej było to 4,05%, które wprowadzone zostało 20 lutego 2020 roku. Wcześniejsze obniżki miały miejsce w roku 2019, kiedy to 20 listopada zeszły one do poziomu 4,15%. Mówi się, że im niższe stopy procentowe, tym gorszy obraz danej gospodarki. Patrząc w ten sposób, Chiny radzą sobie na tle innych państw bardzo dobrze. To jeden z powodów, dla którego Stany Zjednoczone widzą w nich potężnego rywala, w efekcie czego obserwujemy sagę związaną z wojnami handlowymi.

 Wykres: Stopy procentowe w Chinach (od września 2019 roku)

Wykres: Stopy procentowe w Chinach (od września 2019 roku)

Reklama

Wykres: Stopy procentowe w Chinach (od września 2019 roku)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Strefa Euro- wskaźniki CPI

Wielka Brytania- decyzja w sprawie stóp procentowych

USA- zezwolenia na budowę, rynek pracy i rapord Fed z Filadelfii

Wielka Brytania- sprzedaż detaliczna

Reklama

Kanada- sprzedaż detaliczna

Czytaj więcej