Kolejnym krajem, który przedstawił swoją strategię dotyczącą polityki monetarnej jest Wielka Brytania:
Decyzja w sprawie stóp procentowych: 0,10% (prognoza: 0,10%; poprzednio: 0,10%)
BoE MPC: ilość głosów za obniżeniem stóp procentowych: 0 (poprzednio: 0)
BoE MPC: ilość głosów za podwyższeniem stóp procentowych: 0 (poprzednio: 0)
BoE MPC: ilość głosów za utrzymaniem stóp procentowych: 9 (poprzednio: 9)
Bank of England Quantitative Easing Total: 725 mld (prognoza: 725 mld, poprzednio: 725 mld)
Bank Anglii w sprawie inflacji
BoE (Bank of England) tak samo jak inne banki centralne może kreować wzrost lub spadek inflacji. Do tego celu może posłużyć się na przykład krótkoterminową stopą procentową. Jest ona odpowiedzialna za koszt, jaki banki komercyjne ponoszą, pożyczając pieniądze od banku centralnego. W sytuacji kiedy krótkoterminowa stopa procentowa zostanie podniesiona, wtedy banki komercyjne swój zwiększony koszt przekładają na klienta, czyli kredyty na rynku są droższe. Automatycznie zmniejsza się wtedy ich dostępność, a w efekcie hamuje konsumpcja. W ten sposób uzyskujemy spadek popytu, za którym idzie spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu cen i w efekcie końcowym spadek inflacji. W sytuacji przeciwnej, gdy krótkoterminowa stopa procentowa maleje, wtedy kredyty są tańsze i bardziej dostępne. Konsumpcja rośnie, a wraz z nią również inflacja.
Stopy procentowe Wielkiej Brytanii w przeszłości
Jeszcze na początku 2020 roku mieliśmy do czynienia w Wielkiej Brytanii ze stopami procentowymi na poziomie 0,75%. Następnie za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa oraz jej tragicznymi skutkami dla gospodarki, Bank of England zdecydowało się na dwie obniżki. Pierwsza z nich miała miejsce 11 marca, kiedy to stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zeszły do 0,25%. Druga nastąpiła 19 marca i sprowadziła stopy procentowe do obecnego poziomu, czyli 0,10%. Znajdujemy się na historycznych minimach, jednak w razie nawrotu pandemii koronawirusa lub innych przyczyn wywołujących globalny kryzys, nie można wykluczyć w przyszłości zejścia stóp procentowych w rejon wartości ujemnych. Ciekawostką jest, że w 1980 roku stopy procentowe w Wielkiej Brytanii wynosiły 17,00%.
Wykres 1: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii (od 1970 roku)
Reakcja kursu GBP/USD na rynku walutowym Forex:
Na początku dzisiejszej sesji, mieliśmy do czynienia z osłabianiem się notowań funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego (GBP/USD). Jednak w okolicach godziny 6:00 doszło do przesilenia. Od tamtej pory funt brytyjski stopniowo odrabia straty, a nawet nieśmiało stara się wyjść na plus. Kurs funta (GBP/USD) wynosi obecnie 1,2971 co stanowi zmianę dzienną wynoszącą +0,02%.
Wykres 2: Kurs GBP/USD (1 dzień)
Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:
USA- decyzja w sprawie stóp procentowych
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję