Reklama
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.36
Kurs dolara:  4.07
Kurs funta:  5.16
Kurs franka:  4.56
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny nieruchomości w Kanadzie

Według jednego z ekspertów kanadyjski rynek mieszkaniowy jest zagrożony załamaniem. Prognozowana “bańka” ma być wynikiem taniego kredytu oraz napływu imigrantów. 

 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Bańka w kanadyjskim mieszkalnictwie 

Gospodarka Kanady przez ostatnie dwie dekady czerpała garściami z tzw. ery taniego pieniądza. Obecnie ekonomiści oczekują, że na kolejnym posiedzeniu Bank of Canada utrzyma podstawową stopę procentową na stałym poziomie 5,00% co najmniej do marca 2024 r.  

„Kanada prawdopodobnie siedzi w największej bańce mieszkaniowej wszechczasów (...) Kwota dźwigni kanadyjskiej w systemie w porównaniu z dochodami jest dość astronomiczna i zaobserwowaliśmy dramatyczny wzrost obsługi zadłużenia” - powiedział Phillip Colmar, partner w Global Strategist w MRB Partners. 

Reklama

 

 

Poziom zadłużenia Kanadyjczyków w porównaniu z dochodami jest niewspółmierny. Według eksperta przez lata wywołało to ​​nadmierną dźwignię finansową wspierającą cały system.  

Reklama

“Zdecydowanie istnieje ryzyko, że jeśli oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrośnie, bezrobocie wzrośnie lub wpadniemy w kolejną recesję, to rzeczywiście zakończy się to cyklem delewarowania” - dodał Colmar. 

To wszystko przy niskiej dostępności z perspektywy przeciętnego Kanadyjczyka, napływu imigrantów wywierających presję na rynek oraz fali migracji.

Zobacz także: Kurs dolara kanadyjskiego - prognozy. Walutę surowcową czeka konkretne umocnienie! Zobacz, co mówią najlepsi analitycy

 

Wzrost liczy stałych rezydentów w Kanadzie

Źródło: mordorintelligence.com 

Reklama

 

Kanada robi co tylko może, aby zapobiec pęknięciu bańki. Sytuacja znacząco różni się od kondycji rynku nieruchomości w USA. W Kanadzie kredytobiorcy muszą “odnawiać” kredyt hipoteczny co 5 lat, dostosowując się do obowiązujących stóp procentowych. To jeden z powodów lawinowo rosnącego zadłużenia gospodarstw domowych. Obecnie stopy procentowe są na najwyższym poziomie od 2001 r. 

 

Reklama

 

Według Philipa Colmara pęknięcie bańki będzie zależało od dalszych podwyżek stóp procentowych oraz poziomu zatrudnienia. Zastrzegł również, że jeśli poziom bezrobocia się pogłębi, a gwałtownym wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych, Kanada może znaleźć się w podobnej sytuacji, jak Stany Zjednoczone w 2008 r.   

Tempo rozwoju całego sektora jest szybsze niż gospodarki. Na podstawie danych Statistics Canada (Stat Can) rynek nieruchomości już w 2020 r. wart był 300% PKB. Dla porównania, w USA wielkość ta szacowana jest na 170%. Jak wskazuje instytucja, problemem nie są same w sobie ceny, czy, jak widać na poniższym wykresie dominacja kilku podmiotów, ale zadłużanie się gospodarstw domowych. 

Zobacz również: Ceny działek budowlanych w Polsce - jakie stawki obowiązują obecnie w poszczególnych województwach?

 

Koncentracja rynku nieruchomości - Kanada 

Źródło: mordorintelligence.com 

Reklama

  

Oczekuje się, że wielkość rynku mieszkaniowego w Kanadzie wzrośnie z 59,30 mld USD w 2023 r. do 69,41 mld USD do 2028 r., przy CAGR wynoszącym 3,20%.

Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce znów mocno zaskoczą Polaków? „Pierwsze Mieszkanie" sukcesem - ogłasza resort

Czytaj więcej