Reklama
WIG83 007,32-0,13%
WIG202 457,83-0,25%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,97+0,02%
CHF / PLN4,52-0,04%
GBP / PLN5,04-0,06%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX17 556,49+0,76%
FT-SE7 683,02-0,02%
CAC 407 948,40+0,23%
DJI38 972,41-0,25%
S&P 5005 078,18+0,17%
ROPA BRENT82,38-0,01%
ROPA WTI78,56+0,90%
ZŁOTO2 032,62+0,11%
SREBRO22,50+0,09%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cardano coingecko

Cardano to projekt blockchainowy Proof of Stake, który jeszcze nie osiągnął pełnego potencjału. Jest to blockchain „trzeciej generacji”, który stara się rozwiązać nieodłącznie problemy skalowalności związane z łańcuchami bloków drugiej generacji, podobnie jak długo oczekiwane Ethereum 2.0. Rozwój Cardano charakteryzuje się filozofią naukową i licznymi badaniami akademickimi. Wraz z wydaniem Shelley 2020, Cardano zbliża się do osiągnięcia swoich celów.

 

Wprowadzenie

Projekt Cardano i związana z nim kryptowaluta ADA wywoływały duże zainteresowanie społeczności od czasu ich powstania w 2015 roku. Akademicki rygor zastosowany do jego rozwoju sprawia, że Cardano jest na swój sposób wyjątkowe w przestrzeni kryptowalut.

Projekt Cardano jest rozwijany głównie przez firmę technologiczną Input Output Hong Kong (IOHK), założoną przez Charlesa Hoskinsona. Hoskinson był również związany z Ethereum, gdy było ono w swojej początkowej fazie. 

Ale czym właściwie jest Cardano i jaką funkcjonalność zapowiada w swoim długim planie rozwoju? Dowiedzmy się.

Reklama

 

Czym jest Cardano (ADA)?

Cardano to blockchain z przeznaczeniem ogólnym, zaprojektowany na podstawie recenzowanych badań akademickich. Jest opracowywany przez multidyscyplinarny zespół inżynierów, matematyków, naukowców i profesjonalistów. 

Trwający rozwój platformy zawsze odbywa się przy użyciu naukowego podejścia. Według jego twórców, kluczowe zasady projektowe stojące za Cardano to bezpieczeństwo, skalowalność i interoperacyjność.

Ada, natywna waluta Cardano, jest używana do wykonywania operacji na blockchainie Cardano, podobnie jak w przypadku etheru (ETH) i Ethereum.

Rozwój Cardano jest podzielony na wiele jednostek biznesowych. IOHK zajmuje się rozwojem protokołu Cardano, podczas gdy Fundacja Cardano nadzoruje projekt, a EMURGO odpowiada za rozwój biznesowy i przyspieszenie adopcji. IOHK był również zaangażowany w zwiększenie użyteczności Ethereum Classic (ETC).

Reklama

 

Jakie są plany Cardano (ADA)?

Plan działania Cardano składa się z pięciu głównych faz: Byron, Shelley, Goguen, Basho i Voltaire. Byron, stanowiący fazę pierwszą, oznaczał uruchomienie sieci wraz z podstawowymi funkcjonalnościami, jak np. transfery ADA. Hard fork Shelley miał miejsce w 2020 roku i implementuje dalsze kroki w kierunku decentralizacji. Węzły są teraz obsługiwane przez społeczność Cardano, a pule stakingowe przez posiadaczy ADA.

Na grudzień 2020, funkcjonalne smart kontrakty nie mogą być wdrażane na platformie blockchain. W ramach planu działania zostanie to wprowadzone jako część aktualizacji Goguen. Podążając za Goguenem, era Basho koncentruje się na optymalizacji skalowalności i interoperacyjności, a era Voltaire'a wprowadza system skarbowy, aby rozwiązać problem zarządzania.

 

Jak działa Cardano (ADA)?

Cardano jest zaprojektowane jako blockchain „trzeciej generacji”, mający na celu rozwiązanie problemów skalowalności łańcuchów generacji pierwszej (np. Bitcoin) i drugiej (np. Ethereum).  Według zwolenników tej klasyfikacji, łańcuchy bloków poprzedniej generacji cierpią z powodu "wąskich gardeł", które zasadniczo ograniczają ilość obsługiwanej przepustowości. To sprawia, że są nieefektywnym wyborem do masowego użytku na całym świecie. Możemy spojrzeć na zmienne czasy transakcji BTC i ETH, aby potwierdzić ten problem. Cardano porównuje moc obliczeniową VISA w swojej dokumentacji: sieć podobno obsługuje średnio 1,736 transakcji płatniczych na sekundę (TPS) z możliwością obsługi do 24,000 TPS.
Cardano ma na celu poprawę przepustowości na wiele sposobów. Jednym z najważniejszych filarów drogi do osiągnięcia tego celu jest ich własny mechanizm konsensusu Proof of Stake (PoS), zwany Ouroboros. Ouroboros obniża koszty energii w porównaniu z Proof of Work (PoW), zapewniając jednocześnie możliwe do udowodnienia gwarancje bezpieczeństwa.
Rozwiązanie Warstwy 2 od Cardano, Hydra, zapewniające dalszą skalowalność, zostało nazwane na cześć mitycznego stworzenia o tej samej nazwie. Chodzi o to, że przepustowość wzrasta, gdy każdy nowy węzeł dodawany jest do sieci. Kombinator hard fork jest również kluczową cechą Cardano, która umożliwia wprowadzenie hard fork'a bez przerywania lub ponownego uruchamiania blockchaina. Sukces aktualizacji Shelley jest świadectwem skuteczności tego podejścia.
 

Kluczowe funkcje Cardano (ADA)

Jak już wspomnieliśmy, mocne strony Cardano to filozofia akademicka i naukowa, która stoi za wszystkim. Zespół opracowujący Cardano opublikował ponad 90 oficjalnych dokumentów dotyczących technologii bazowej. Projekt ma dobrze zdefiniowany plan działania, podczas gdy sieć ma mieć wbudowane zabezpieczenia, skalowalność i interoperacyjność. Chociaż blockchain Cardano nie jest jeszcze operacyjny, w przyszłości umożliwi funkcjonowanie skalowalnych smart kontraktów. Zbudowany z myślą o VISA jako konkurencji i ograniczeniach sprzętowych jako teoretycznej bramce, Cardano może mieć wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne, które mogą być użyte jako rewolucja w fintech. Podobnie jak Ethereum, możliwości zastosowań Cardano są ogromne. Ma ono jedynie służyć jako warstwa bazowa aplikacji, które mają być budowane na jej "wierzchu". Pomimo wielkich obietnic, Cardano nie zostało jeszcze w pełni zrealizowane – tak jak prawie wszystko w przestrzeni kryptowalut poza Bitcoinem. Chociaż Cardano jest ambitne w swoich podstawach, jego rozwój jest stosunkowo powolny.

Reklama

 

Czym jest token ADA?

ADA to token Cardano, nazwany na cześć XIX-wiecznej matematyczki Ady Lovelace. 57.6% podaży ADA zostało rozprowadzone w ramach Initial Coin Offeringu (ICO), dzięki któremu Cardano zebrało $62.2 miliony. Token jest zarówno cyfrową walutą, jak i sposobem na dokonywanie transakcji w sieci Cardano (podobnie jak w przypadku korzystania z etheru do transakcji na Ethereum). Holderzy ADA posiadają również stake w sieci Cardano, który może być wykorzystany w pulach stakingowych do generowania nagród stakingiowych. Stakowanie w Cardano jest również dostępne za pośrednictwem Binance Earn.

 

Jak przechowywać Cardano (ADA)

Opracowany przez IOHK, Daedalus to software'owy, desktop'owy portfel typu open source do przechowywania ADA. Jest to portfel z pełnym węzłem, co oznacza, że należy pobrać cały blockchain Cardano, a każda transakcja jest weryfikowana pod kątem maksymalnego bezpieczeństwa użytkownika. Lekkie portfele, które nie wymagają pobierania pełnego blockchainu, to Yoroi Wallet i AdaLite. ADA można również przechowywać w portfelach sprzętowych typu cold storage, takich jak Ledger i Trezor za pośrednictwem Daedalus, Yoroi Wallet i AdaLite.

 

Przemyślenia końcowe

Cardano to ambitny projekt, którego celem jest zapewnienie infrastruktury blockchain w ekosystemie kryptowalut. Chociaż projekt rozwija się wolniej, niż niektórzy mogliby się spodziewać, to mierzy on bardzo wysoko. Ale czy ten projekt blockchain trzeciej generacji stanie się dominującą platformą smart kontraktów, czy też wejdzie na rynek zbyt wolno? Czy istnieją blockchainy czwartej generacji, które mogłyby zrobić to, co robi Cardano tylko lepiej? Tego dowiemy się w miarę postępów Cardano w realizacji planu działania. Nadal masz pytania dotyczące Cardano i portfela Daedalus? Sprawdź naszą platformę pytań i odpowiedzi Zapytaj Akademię, gdzie społeczność Binance postara się na nie odpowiedzieć.

Reklama

 

Przekierowanie do artykułu

Czytaj więcej