Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak technologia blockchain może wpłynąć na gaming? Praktyczne przykłady wykorzystania łańcucha bloków w świecie gier

|
selectedselectedselected
Jak technologia blockchain może wpłynąć na gaming? Praktyczne przykłady wykorzystania łańcucha bloków w świecie gier
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

[Aktualizacja: 5 kwietnia 2022r., 11:10:10]

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak technologia blockchain może wpłynąć na gaming?
 2. O branży gier
 3. Jak działa branża gamingowa?
 4. Jakie ograniczenia blockchain występują w gamingu?
 5. Przykłady gier na łańcuchu bloków

 

Postęp rozwoju blockchainów zwiększa się z dnia na dzień, wpływając na coraz więcej ludzi. Chociaż technologia ta wykorzystywana jest głównie w sieciach kryptowalut, znajduje również innowacyjne zastosowania w szerokim spektrum branży. W zbiorach Akademii Binance z łatwością odnajdziesz artykuły przedstawiające liczne zastosowania technologii blockchain. Najciekawsze z przykładów to Służba zdrowia, Sektor publiczny, Łańcuch dostaw, IoT oraz Działalność charytatywna.

Czy spodziewałeś się jednak, że technologia blockchain ma również potencjał odmienić przemysł gier?

Reklama

 

Spojrzenie na branżę gier

Dziś, zdecydowana większość gier oparta jest na scentralizowanym modelu. Oznacza to, że wszystkie powiązane z grą dane są przechowywane na serwerze, który jest w pełni kontrolowany przez administratorów gry.

Zazwyczaj, w danych zawarte są informacje dotyczące konta i historii serwera, a w nich przechowuje i rejestruje się wszystkie zdarzenia i zasoby zgromadzone przez graczy (takie jak drogocenne przedmioty oraz wirtualne pieniądze).

Ponieważ bazy danych są własnością jednej firmy, gracze nie są realnymi posiadaczami zawartości swoich kont.

Ponadto scentralizowane serwery mają wiele ograniczeń, a także są podatne na przeróżne zagrożenia, obejmujące między innymi:

 • Nieprawidłowe działanie serwera z powodu problemów technicznych
 • Infiltracje systemu przez złośliwych hakerów
 • Odcięcie dostępu do gry
 • Niezasłużone blokady na konta
 • Brak przejrzystości mechanizmów i stawek gry
 • Manipulacje ekonomii gry przez nieuczciwych deweloperów i administratorów

Innymi słowy, władza leży w rękach firm tworzących gry. Na szczęście technologia blockchain jest w stanie całkowicie wyeliminować lub ograniczyć występowanie tych nieprzyjemnych problemów.

 

Jak to działa?

Reklama

Jako rozproszona baza danych, system oparty o technologię blockchain może zostać zastosowany do weryfikacji i zabezpieczania wszelkiego rodzaju danych cyfrowych. Dotyczy to również historii gry, jej zasobów, unikatowych przedmiotów wirtualnych i stokenizowanych zasobów. Główną ideą jest pomysł zmniejszenia władzy absolutnej twórców gier i przekazania jej części w ręce graczy.

Dzięki temu, każdy gracz może sprawować pełną kontrolę nad posiadanymi przez niego kontami, w skład których wchodzą jego przedmioty i inne zasoby. Daje mu to możliwość wolnorynkowej wymiany tych dóbr w dowolnie określonym przez siebie czasie, za pomocą zdecentralizowanych rynków. Istnieje wiele interesujących metod rozwijania i utrzymywania gier zasilanych technologią blockchain.

 

Jak blockchain może wpłynąć na świat gier?

W niniejszej sekcji przedstawiono najbardziej znaczące sposoby, dzięki którym technologia blockchain może mieć wpływ na przemysł gier.

 

Realne posiadanie cyfrowych przedmiotów

Jak już wspomniano, gry oparte na blockchainie umożliwiają graczom uzyskanie permanentnego prawa własności do swoich zasobów. Zazwyczaj, każde pojedyncze aktywo wirtualne, takie jak cyfrowy skin do pistoletu, reprezentowane jest poprzez unikalny, niezmienny token (NFT: non-fungible token), na przykład token na sieci Ethereum w standardzie ERC-721.

Zasoby mogą obejmować chociażby karty w grze, skórki, sprzęt i odznaki za osiągnięcia

Niezależnie od konkretnego rodzaju przedmiotu, może on być nierozerwalnie połączony z odpowiadającym mu tokenem, utrzymywanym w rozproszonej sieci.

Reklama

 

 

Zdecentralizowany handel

Studia tworzące gry mają pełną możliwość manipulowania częstotliwością dropu przedmiotów i gospodarką swoich gier. Dotyczy to również blokowania lub bindowania specyficznych przedmiotów, czyniąc je niemożliwymi do wymiany z innymi graczami.

W kontraście do tego, gry zbudowane na blockchaine nie posiadają tych ograniczeń

Umożliwiają tworzenie zdecentralizowanych rynków, usuwając potrzebę powierzania zaufania innym anonimowym graczom, jednocześnie zapewniając filtry antycenzurowe. Wszyscy gracze są w stanie swobodnie kupować, sprzedawać i wymieniać swoje aktywa z gier na zasadzie handlu peer-to-peer.

 

Usprawnienie płatności

Blockchain i smart kontrakty mają potencjał zredukowania mikroopłat i przyśpieszenia transakcji. Mogą one ułatwić dokonywanie wszelkiego rodzaju płatności wewnątrz gry oraz na poziomie transakcji handlowych między graczami (peer-to-peer).

 

Multi-Uniwersum gier

Reklama

Poprzez łączenie danych i przedmiotów w grze z tokenami funkcjonującymi na blockchainie, możliwa jest wymiana przedmiotów pomiędzy użytkownikami z różnych gier. Umożliwia to swoistą formę recyklingu niepotrzebnych zasobów cyfrowych w czasie eksperymentowania z różnymi grami.

Odkąd przedmioty z gier reprezentowane są za pomocą cyfrowych tokenów, gracze są w stanie handlować tymi tokenami na rynkach innych gier, hostowanych na tym samym blockchainie.

 

Uczciwe warunki rozgrywki

W zależności od implementacji, blockchain pozwala na kreację otwarto źródłowych, rozproszonych i transparentnych serwerów gier. W takim wypadku, podstawowe mechaniki i zasady gry mogą zostać zmienione, tylko i wyłącznie, gdy większość sieci (gry) zagłosuje za tym rozwiązaniem. Blockchain jest zatem skutecznym narzędziem demokratyzacji gier.

Ponadto rozproszony charakter blockchainów uniemożliwia hakerom i oszustom zakłócanie gry, ponieważ fizycznie nie istnieje jeden wrażliwy punkt w architekturze serwerowej, w który można by zaatakować.

 

Nieograniczony gaming

Reklama

Gdy gra istnieje na scentralizowanym serwerze, deweloperzy mogą porzucić projekt lub zamknąć grę w dowolnym momencie. Dzięki blockchainowi gracze są w stanie kontynuować zabawę nawet jeśli programiści zdecydują się na odejście.

Dopóki sieć blockchain będzie działać, gra pozostaje aktywną. W niektórych przypadkach nowi programiści są w stanie przejąć podupadły projekt, w celu jego dalszego rozwoju.

 

Ograniczenia

Mimo że technologia blockchain stworzyła zupełnie nowy horyzont dla branży gier, nadal na drodze stoi wiele poważnych wyzwań, których realizacja będzie kluczowa do osiągnięcia zakładanych celów:

 • Skalowalność. Łańcuchy bloków są zwykle dużo wolniejsze niż scentralizowane sieci, co może uniemożliwić globalną adopcję tychże gier.
 • Niewielka adopcja. Chociaż dostępne są setki gier opartych o blockchain, popyt na nie jest nadal niezwykle niski, a większość gier posiada niewielką liczbę aktywnych graczy.
 • Centralizacja. Nie wszystkie gry oparte na blockchainie są w pełni zdecentralizowane. Niektóre z nich jedynie korzystają z ERC-721 lub innych tokenów, ale w rzeczywistości działają na scentralizowanym serwerze.
 • Prostota. Istnieją pewne wyjątki, lecz większość gier blockchain jest zbyt prosta, aby przyciągnąć sobą graczy, którzy cenią wysokiej jakości grafikę, rozgrywkę i ścieżkę fabularną.
 • Wysoka bariery wejścia na rynek. Skuteczne zebranie funduszy, w celu rozpoczęcia prac nad grą blockchain i późniejsze jej utrzymanie, może być znacznym wyzwaniem. Minimalna adopcja oraz problemy ze skalowalnością rozproszonych sieci, ograniczają pracę deweloperów.
 • Konkurencja. Gry Blockchain są często opracowywane przez małe, niezależne grupy (gry typu indie). Zespołom tym, konkurowanie z wielkimi koncernami i studiami deweloperskimi scentralizowanego, tradycyjnego świata gier przychodzi z ogromnym trudem.
Na szczęście trwają wzmożone prace nad każdym z tych problemów. Szereg zespołów eksperymentuje z Ethereum Plasma, Lightning Network, a także innymi rozwiązaniami Drugiej Warstwy w celu rozwiązania problemu skalowalności.

 

Reklama

 

Przykłady gier na łańcuchu bloków

W porównaniu z tradycyjnym sektorem gier, nisza gier typu blockchain jest nadal nowa i stosunkowo mała. Dotychczas powstały jednak setki DApps i gier zbudowanych na sieciach blockchain.

Większość gier działa się w ramach blockchainu Ethereum, ale rośnie lista konkurencji rośnie.

Na tym tle wyróżniają się kryptowaluty takie jak: EOS, Enjin, Loom, TRON, ONT, NEO, VeChain i IOST. Oto kilka przykładów gier opartych na blockchainie:

 • Decentraland (platforma VR),
 • Cryptokitties,
 • Gods Unchained,
 • My Crypto Heroes,
 • Cheeze Wizards,
 • Crypto Space Commander,
 • Mythereum,
 • Axie Infinity,
 • HyperSnakes,
 • EOS Dynasty,
 • EOS Knights,
 • Beyond the Void,
 • CryptoZombies,
 • Relentless,
 • HyperDragons Go,
 • CryptoWars,

Przemyślenia końcowe

Coraz wyraźniejsze staje się, że w zastosowaniu technologii blockchain w grach leży gigantyczny potencjał. Zapewnia on znaczne usprawnienia dla graczy i deweloperów, zwłaszcza jeśli chodzi o decentralizację, przejrzystość i interoperacyjność. 

Jeśli programiści będą zdolni do pokonania głównych ograniczeń skalowalności, blockchain prawdopodobnie niesamowicie wpłynie na świat gier, zmieniając go na lepsze. Pojawią się nowe rodzaje rozrywki oraz rozgrywki, dające większą swobodę graczom i tworzące zupełnie nowe ekonomie cyfrowe funkcjonujące w obrębie gier.

 

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Binance

Binance

Binance to wiodący na świecie ekosystem blockchain i dostawca infrastruktury kryptowalut z pakietem produktów finansowych, która obejmuje największą pod względem wolumenu giełdę aktywów cyfrowych. Platforma Binance, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie, ma misję zwiększania wolności dostępu i obrotu pieniędzmi dla wszystkich. Platforma oferuje niezrównane portfolio produktów krypto, w tym: handel i finanse, edukacja, dane i research, dobro społeczne, inwestycje i inkubacja, decentralizacja oraz rozwiązania infrastrukturalne i nie tylko.


Reklama
Reklama