Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.08
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne sygnały słabnącej presji inflacyjnej. Finalne dane powyżej wstępnego szacunku

|
selectedselectedselected
Kolejne sygnały słabnącej presji inflacyjnej. Finalne dane powyżej wstępnego szacunku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z finalnymi danymi GUS, inflacja CPI nie zmieniła się w listopadzie względem października i wyniosła 6,6% r/r, kształtując się powyżej wstępnego szacunku (6,5%). Mimo obserwowanego w ostatnich miesiącach silnego spadku, inflacja od 32 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

 

Niższa inflacja bazowa głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji była niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w listopadzie do 7,3% r/r wobec 8,0% w październiku i ukształtowała się na najniższym poziomie od marca 2022 r. Jej spadek w listopadzie miał szeroki zakres i został odnotowany w większości jej kategorii: „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”, „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego”, „łączność”, „rekreacja i kultura”, „edukacja”, „restauracje i hotele” oraz „inne wydatki na towary i usługi”. Szacujemy, że inflacja bazowa liczona w ujęciu miesięcznym wyniosła w listopadzie ok. -0,1% m/m. Tym samym ukształtowała się ona nieznacznie poniżej wzorca sezonowego w listopadzie (ok. 0,0%), co wskazuje na stopniowy spadek presji inflacyjnej.

 

Efekty wysokiej bazy wspierają spadek inflacji

Reklama

W kierunku spadku inflacji ogółem oddziaływała również niższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (7,3% r/r w listopadzie wobec 8,0% w październiku). Warto jednak zauważyć, że obniżenie inflacji w tej kategorii wynikało w listopadzie głównie z efektów wysokiej bazy sprzed roku, podczas gdy miesięczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego. W znacznym stopniu było to związane ze wzrostem cen owoców i warzyw, czemu sprzyjają słabsze tegoroczne zbiory (por. AGROmapa z 12.12.2023). Kolejnym czynnikiem sprzyjającym obniżeniu inflacji była niższa dynamika cen nośników energii (7,9% r/r wobec 8,3%), co wynikało przede wszystkim z efektów wysokiej bazy sprzed roku. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała natomiast wyższa dynamika cen paliw (-5,7% r/r wobec -14,4%), której zwiększenie było w znacznym stopniu związane z wygaśnięciem obserwowanego we wrześniu i w październiku efektu anomalii cenowych na krajowym rynku paliw.

 

Decyzje nowego rządu kluczowe dla perspektyw inflacji

Uważamy, że w najbliższych dwóch kwartałach inflacja pozostanie w trendzie spadkowym i w II kw. 2024 r. osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 4,6%. Dostrzegamy jednak znaczące ryzyko w dół dla tego scenariusza związane z wysokim prawdopodobieństwem utrzymania zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe w pierwszej połowie przyszłego roku i uchwaloną przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawą o zamrożeniu cen energii elektrycznej, gazu i ciepła systemowego do połowy 2024 r. Materializacja tego ryzyka oznaczałaby wzrost prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych wcześniej niż obecnie prognozujemy (oczekujemy obniżki o 25pb w listopadzie).

Opublikowane dzisiaj finalne dane o inflacji są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - mamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs złotego?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej