Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stopy procentowe w tym kraju znów poszły w górę i będą rosnąć. Jego waluta wciąż jednak się osłabia

Stopy procentowe w tym kraju znów poszły w górę i będą rosnąć. Jego waluta wciąż jednak się osłabia | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szwedzki Riksbank po raz szósty z rzędu i drugi w tym, roku podniósł stopy procentowe. Utrzymująca się wysoka inflacja w tym skandynawskim kraju sprawia, że bank centralny w tym roku podniesie oprocentowanie jeszcze dwa razy.

 

Na skróty:

  • Szwedzki bank centralny podniósł stopy procentowe o 50 pb. i jednocześnie zapowiedział kolejne podwyżki na najbliższych posiedzeniach
  • Stopy procentowe w Szwecji są najwyższe od 2008 roku: główna stopa wzrosła do 3,50%
  • Inflacja w Szwecji wciąż utrzymuje się na dwucyfrowych poziomach
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

W Szwecji stopy w górę i to nie po raz ostatni

W środę szwedzki bank centralny przegłosował kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co oznacza że główna stopa procentowa w Szwecji wzrosła do poziomu 3,50%. Jednocześnie przedstawiciele banku centralnego sygnalizują, że to nie koniec zacieśniania monetarnego - na kolejnych posiedzeniach (w czerwcu i we wrześniu) należy spodziewać się kolejnych podwyżek, tym razem po 25 punktów bazowych i to mimo tego, że obecna wysokość głównej stopy procentowej w Szwecji jest najwyższa od końca 2008 roku, czyli okresu tuż po wybuchu globalnego okresu finansowego.

To już szósta podwyżka oprocentowania korony szwedzkiej w tym cyklu zacieśniania monetarnego Riksbanku i jednocześnie druga w tym roku - bank centralny zdecydował się na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp dokładnie rok temu, na posiedzeniu w kwietniu 2022 roku. Wówczas główna stopa procentowa dość niespodziewanie wzrosła o 25 punktów bazowych, do 0,25% (z zerowego poziomu), choć wcześniej przedstawiciele Riksbanku utrzymywali, że presja inflacyjna będzie krótkoterminowa. Wówczas inflacja konsumencka w Szwecji wynosiła 6,4% w skali roku. Kolejna podwyżka stóp została przegłosowana w czerwcu zeszłego roku i wyniosła ona już 50 punktów bazowych (główna stopa procentowa wzrosła do 0,75%). Do kolejnej podwyżki stóp procentowych doszło już we wrześniu, a jej skala była najwyższa od niemal 30 lat, czyli od momentu, w którym ustalono cel inflacyjny na poziomie 2% w skali roku. Oprocentowanie poszło w górę o 100 punktów bazowych, do poziomu 1,75%. Wówczas inflacja w Szwecji dobijała już do 10% w skali roku.

Ostatnia podwyżka stóp w zeszłym roku miała miejsce na listopadowym posiedzeniu Rady Riksbanku. Główna stopa procentowa w Szwecji wzrosła wtedy do 2,5%, czyli o 75 punktów bazowych. W lutym tego roku stopy procentowe w Szwecji wzrosły o 50 punktów bazowych, do 3% w skali roku.

 

Inflacja nie pozwala zakończyć podwyżek stóp procentowych

Reklama

Szwecja od 2015 roku utrzymywała ujemną stopę procentową dla swojej waluty aż do początku pandemicznego 2020 roku, kiedy główna stopa procentowa Riksbanku ustabilizowała się na zerowym poziomie. Zerowe oprocentowanie było utrzymywane przez bank centralny aż do kwietnia zeszłego roku, kiedy dynamika cen konsumenckich w Szwecji po inwazji Rosji na Ukrainę dawała jasno do zrozumienia, że nie uda się stawić czoła inflacji bez rozpoczęcia restrykcyjnej polityki monetarnej.

W kwietniu zeszłego roku wskaźnik CPI w Szwecji wyniósł bowiem 6,4% w skali roku. Z każdym kolejnym miesiącem dynamika cen w ujęciu rocznym była wyższa, a szczyt inflacji został wyznaczony w grudniu zeszłego roku na poziomie 12,3% w skali roku. Był to najwyższy odczyt od ponad 30 lat, napędzany przede wszystkim przez gwałtowne wzrosty cen energii elektrycznej.

W styczniu tego roku dynamika cen w Szwecji spadła do 11,7% w skali roku, jednak już w lutym wzrosła do poziomu 12% w ujęciu rocznym. Ostatni odczyt wskaźnika CPI za marzec przyniósł wyższy od oczekiwań spadek inflacji w skali roku - wyniosła ona w zeszłym miesiącu 10,6% r/r oraz 0,6% w porównaniu do lutego.

Szwecja, podobnie jak większość innych gospodarek, ma też problem z inflacją bazową, czyli wyłączającą ceny żywności i energii. Ta bowiem osiągnęła swój szczyt w lutym, na poziomie 9,3% w skali roku. W zeszłym miesiącu inflacja bazowa nieznacznie odpuściła, spadając do 8,9% w ujęciu rocznym. Dane na temat Core CPI pokazują jednak jasno, że presja inflacyjna w Szwecji, podobnie jak w strefie euro czy chociażby w Polsce, rozlała się na inne kategorie produktów i usług (poza żywnością i energią), wskazując również na utrzymujący się wysoki popyt konsumencki.

Dlatego też Riksbank na dwóch kolejnych posiedzeniach (w czerwcu i we wrześniu) również podniesie stopy procentowe, najprawdopodobniej po 25 punktów bazowych. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała wzrost oprocentowania korony szwedzkiej do równych 4%.

Reklama

Przed dzisiejszą podwyżką stóp procentowych realne oprocentowanie w Szwecji (skorygowane o inflację), na bazie danych z marca, wynosiło -7,6% w skali roku. Dla porównania, w Polsce realna stopa procentowa w marcu wyniosła -9,35%. Warto zwrócić na to uwagę w kontekście zakończenia przez Radę Polityki Pieniężnej cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce już we wrześniu zeszłego roku (na poziomie 6,75%), podczas gdy zacieśnianie monetarne w Szwecji wciąż trwa (i trudno tłumaczyć to faktem, że posiedzenia Riksbanku odbywają się zaledwie pięć razy w roku).

W przyszłym tygodniu odbędą się również posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) oraz Europejskiego Banku Centralnego. W obu przypadkach spodziewane są kolejne podwyżki stóp w USA i strefie euro. Z tym, że Fed najprawdopodobniej zakończy cykl zacieśniania monetarnego na majowym posiedzeniu, zaś EBC podniesie stopy jeszcze dwukrotnie.

 

Szwedzka korona zaskakuje słabością

Kurs szwedzkiej waluty (podobie jak jej norweskiego sąsiada) w ostatnich miesiącach osłabia się w stosunku do wszystkich czołowych walut. Za 1 euro trzeba obecnie zapłacić 11,39 koron szwedzkich, zaś kurs EUR/SEK osiągnął historyczne maksima w połowie zeszłego miesiąca, na poziomie 11,48.

Szwedzka waluta osłabia się również w stosunku do - mocnego w ostatnim czasie - polskiego złotego. Kurs PLN/SEK wynosi 2,48, zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy polska waluta umocniła się w stosunku do szwedzkiej korony już o ponad 11%.

Reklama

Spośród walut regionu od korony szwedzkiej słabsza jest tylko korona norweska - kurs NOK/SEK wynosi 0,97, a norweska waluta w ciągu roku osłabiła się w stosunku do korony szwedzkiej o 8,8%.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej