Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara USD/PLN - czy dolar wzrośnie? Notowania i prognozy dla dolara wtorek, 28 maja

|
selectedselectedselected

Kursy walut 28 maja 2024. Ile zapłacisz dzisiaj za najważniejsze waluty? We wtorek 28 maja kurs dolara (USD) wynosi 3,9196 złotego, jedno euro (EUR) jest po 4,2528 zł., cena franka (CHF) oscyluje ok. poziomu 4,2862 PLN, a kurs funta (GBP) to 4,9951 zł. Zobacz jak kształtują się pozostałe kursy walut. Podajemy aktualne kursy walut oraz komentujemy sytuację rynkową.

Kurs dolara USD/PLN - czy dolar wzrośnie? Notowania i prognozy dla dolara wtorek, 28 maja
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W dzisiejszym artykule skupimy się na analizie zmienności kursu dolara amerykańskiego, sprawdzimy jak na przestrzeni ostatnich dni zmieniła się cena USD/PLN - zweryfikujemy co działo się z dolarem oraz jakim zmiennością cenowym i procentowym był on poddawany w ostatnich okresach. Poniżej znajdziesz dokładną analizę wahań USD/PLN w ostatnim tygodniu oraz w ciągu ostatniego miesiąca, sprawdzimy także jak prezentował się kurs na wykresach oraz jakie przewidywania i prognozy co do przyszłych możliwych zmienności mają eksperci rynku walutowego.

 

Kurs dolara USD/PLN w ostatnim tygodniu

W ciągu tygodnia cena dolara wzrosła o 0,1226%. Kurs USD/PLN ze średniego poziomu wynoszącego 3,9102 PLN umocnił się osiągając dziś poziom 3,92 złotych. Najwyższa cena za 1 USD w tym okresie dobiła do poziomu 3,9515 PLN, najniższa z kolei 3,9102 PLn - różnica kursowa wyniosła zatem dokładnie 4 grosze na jednym dolarze. Poniższy wykres prezentuje wahania.

Reklama

 

>> Czytaj również: Kurs złotego (PLN) powinien naśladować waluty regionu. Czy to dobrze czy źle?

Perspektywa stabilności, a rynek walutowy

Dawid Augustyn, ekspert FXMAG, wskazał, że w poniedziałek oczekuje się publikacji danych dotyczących bezrobocia za kwiecień, gdzie spodziewany poziom to 5,1%. Przewiduje, że ten odczyt nie powinien zaskoczyć rynków i nie spowoduje znaczących zmian w wartości złotego. Warto zauważyć, że sesja poniedziałkowa będzie miała ograniczoną aktywność inwestorów z USA z powodu Dnia Pamięci Narodowej.

Autor tekstu zaznacza również, że perspektywa całego tygodnia wskazuje na raczej niską zmienność na kursie dolara, która będzie bardziej wynikiem istniejących trendów niż nowych informacji. Podkreśla również, że w ciągu najbliższych pięciu dni nie przewiduje się istotnych publikacji makroekonomicznych z USA, co może dodatkowo wpłynąć na stabilność rynku.
 

“W poniedziałek poznamy odczyt dot. bezrobocia za kwiecień. Tutaj nie powinno być zaskoczenia, ekonomiści oczekują poziomu 5,1%. To też odczyt, który nie powinien znacząco wpłynąć na zmienność na złotym. Należy pamiętać o tym, że poniedziałkowa sesja odbywać się będzie bez inwestorów z USA w związku z Dniem Pamięci Narodowej. Z resztą z perspektywy całego tygodnia zmienność na kursie dolara raczej będzie efektem panujących trendów niż napływających wiadomości. Najbliższe 5 dni pozbawione jest istotnych odczytów makro z USA.” - pisał Dawid Augustyn, ekspert FXMAG

Reklama

 

>> Czytaj więcej >> USD/PLN spadł ponad 115 groszy od szczytu z 2022r.! Co dalej z kursem dolara i euro? Odbicie? [dolar USD/PLN, euro EUR/PLN, frank CHF/PLN]


 

Notowania dolara USD/PLN na przestrzeni miesiąca

W ciągu ostatniego miesiąca notowania dolara spadły o około 2,8654%, kurs USD ze średniego poziomu oscylującego wokół granicy 4,0518 PLN w dniu 28 kwietnia spadł do poniedziałkowego minimum wynoszącego dokładnie 3,9179 złotych.

Najwyższy osiągnięty na tej parze kurs wynosił w tym miesiącu dokładnie 4,0760 PLN, najniższa cena za 1 dolara dobiła do poziomu 3,9102 PLN, ustanawiając różnicę w wysokości 17 groszy na jednym dolarze, poniżej zamieszczamy wykres prezentujący wahania.

Reklama


 

>> Zobacz także:  Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w górę. Czy inflacja w Polsce przyniesie złotemu ukojenie?

 

Ekonomiści z Credit Agricole zauważyli, że w środę doszło do odwrócenia trendu i wzrostu kursu EURPLN. Ten ruch był sprzyjany umocnieniem dolara w stosunku do euro, co było wynikiem między innymi jastrzębiego tonu zapisanego w minutach z posiedzenia FOMC z maja. Te minuty osłabiły oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA

Reklama

“W środę doszło do odwrócenia trendu i wzrostu kursu EURPLN. Sprzyjało temu umocnienie dolara względem euro związane m.in. z jastrzębim wydźwiękiem Minutes z majowego posiedzenia FOMC, które osłabiły oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA. Publikacje” - pisali ekonomiści Credit Agricole

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej