Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaczniemy płacić mniej za żywność, a inflacja zacznie słabnąć – brzmi zbyt pięknie?

MarketNews24 | 09:48 06 grudzień 2023

Zaczniemy płacić mniej za żywność, a inflacja zacznie słabnąć – brzmi zbyt pięknie? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Ceny żywności spadły na świecie o 17%, co powinno sprzyjać zwalczaniu inflacji w wielu krajach. W Polsce ten efekt też już występuje, choć z opóźnieniem i może być słabszy.

 

 

Reklama

Światowe ceny żywności spadają, a w zeszłym roku mieliśmy bardzo duże ograniczenia podażowe, wówczas ceny były ekstremalnie wysokie. Stąd też efekt bazy i tak wysokie spadki przy porównaniu cen rok do roku.

- Dlatego tak ważne jest, że ceny żywności spadają także w ujęciu miesięcznym – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Schodzimy więc do wcześniejszych poziomów.

 

Najbardziej spadły ceny zbóż, a przede wszystkim pszenicy. Powodem wysokie zbiory z USA, a jednocześnie nie potwierdziły się obawy, że znów bardzo spadnie import z Ukrainy.

Tylko nieliczne surowce nie tanieją, a wśród nich jest cukier, kawa i kakao, ale ich udział w ogólnym indeksie WHO nie jest duży.

Reklama

- Rosły ceny cukru z trzciny, ale nie z buraków – dodaje ekspert XTB.

 

Zobacz także: Na tym rynku ceny mieszkań mocno spadły. Sprawdź czy jesteś szczęśliwym mieszkańcem tej okolicy

 

Choć na świecie ceny żywności spadają, to w Polsce rosną dokładając swój udział do nadal bardzo wysokiej inflacji, choć ta obniżyła się do 6,5%, ale znajduje się ponad dwukrotnie powyżej celu inflacyjnego. Jest zdecydowanie też wyższa niż w USA czy w strefie euro.

- Od jesieni do wiosny ceny żywności w Polsce rosły nawet o 20% rok do roku – przypomina M.Stajniak z XTB. – Teraz te wzrosty są już poniżej dynamiki 10% i ta dynamika powinna się zmniejszać w kolejnych miesiącach, czyli udział inflacji żywnościowej w inflacji ogółem będzie malał.

Reklama

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zmniejszyła się w listopadzie do 6,5% r/r wobec 6,6% październiku, kształtując się zgodnie z konsensusem rynkowym. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji. W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen w kategoriach: „żywność i napoje bezalkoholowe” (7,2% r/r w listopadzie wobec 8,0% w październiku), „nośniki energii” (7,9% wobec 8,3%), Przeciwny wpływ miała natomiast wyższa dynamika cen paliw: -5,7% r/r w listopadzie wobec -14,4% w październiku.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej