Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs forinta węgierskiego (HUF) zyskuje po decyzji MNB

|
selectedselectedselected

Amerykańskie indeksy akcyjne nieznacznie spadły, przy braku istotnych zmian rentowności Treasuries. Indeks S&P przymierza się do odnotowania serii pięciu zwyżkowych miesięcy z rzędu, czyli osiągnięcia, które w tym stuleciu odnotowano tylko w 2013. Jen osłabił się i wobec dolara był najsłabszy od 34 lat, ze względu na spekulacje o możliwości przeprowadzenia interwencji walutowych. 

Kurs forinta węgierskiego (HUF) zyskuje po decyzji MNB
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na krajowym rynku sesja również była spokojna, bez reakcji na informację o złożeniu wstępnego wniosku o postawienie Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Wart odnotowania był przejściowy spadek CHFPLN poniżej 4,40, po raz pierwszy od czerwca 2022. Reakcja rynków na oczekiwaną obniżkę stóp MNB o 75pb była ograniczona – HUF nieco się umocnił.

Dziś w kalendarium gospodarczym na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie Riksbanku, na którym powszechnie oczekiwana jest stabilizacja stóp procentowych na poziomie 4,0%. Jednocześnie bank może zasugerować możliwość obniżki stóp na kolejnym posiedzeniu w maju ze względu na spadek inflacji oraz dynamiki płac. Czynnikami ryzyka, które mogą skłaniać do ostrożności są jednak wyższy impet inflacji usługowej w styczniu i lutym oraz osłabienie SEK. Dziś poznamy również indeksy koniunktury ESI dla strefy euro i całej UE, które według konsensusu mogą wskazać na nieznaczną poprawę klimatu gospodarczego w marcu.

 

Zobacz także: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Grupa posłów złożyła w Sejmie wniosek o postawienie Prezesa NBP A.Glapińskiego przed Trybunałem Stanu w związku z zarzutami naruszeń Konstytucji RP i ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami zgłoszono 8 zarzutów, dotyczących m.in. skupu skarbowych papierów wartościowych bez upoważnienia RPP oraz (w późniejszym okresie) w warunkach rosnącej inflacji; przeprowadzenia interwencji walutowych osłabiających PLN w grudniu 2020; utrudniania członkom RPP i Zarządu NBP wykonywania obowiązków; wprowadzenia w błąd ministra finansów w sprawie prognozowanej wpłaty do budżetu z zysku za 2023; niezgodnej z przepisami wypłaty premii oraz niespełniania wymogu apolityczności i zakazu prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością urzędu. Z.Gawlik, przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (KOP), która będzie rozpoznawała wniosek, powiedział, że nie jest wykluczone, że pierwsze posiedzenie KOP odbędzie się przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu (ok. 10-12.04). Tak jak pisaliśmy wcześniej, cały proces będzie długotrwały – procedura przed KOP może potrwać co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy, a dalszym krokom mogą towarzyszyć istotne kontrowersje prawne. Marszałek Sejmu Sz.Hołownia potwierdził naszą ocenę - stwierdził, że jego zdaniem postępowanie przed KOP będzie długotrwałe, co wynika z jego rozbudowanej formy przypominającej postępowanie prokuratorskie. Przedstawiciele Zarządu NBP na konferencji prasowej stwierdzili, że wniosek przeciwko prezesowi NBP to próba złamania niezależności banku centralnego. NBP oficjalnie odniósł się do ośmiu postawionych zarzutów i je zdementował.

Reklama

 

UE: PKB per capita Polski wg parytetu siły nabywczej (PPP) w 2023 wyniósł 80% średniej unijnej wobec 79% rok wcześniej. Od 2019 (ostatni przedpandemiczny rok) omawiana relacja poprawiła się w Polsce o 7pp, co oznacza piątą największą poprawę w UE (czwartą pomijając Irlandię z niewiarygodnymi danymi) po Bułgarii (11pp), Chorwacji (9pp), i Rumunii (8pp). W Czechach PKB per capita wg PPP od 2019 obniżył się w relacji do średniej unijnej o 2pp do 91%, a na Węgrzech wzrósł o 3pp do 76%. Polska systematycznie dogania średnią unijną – zarówno ze względu na szybki rozwój krajowej gospodarki jak i stagnację części gospodarek UE.

kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 1kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 1

 

POL: W marcu osłabły raportowane przez firmy miary presji cenowej w handlu detalicznym. Wskaźnik przewidywanych cen w handlu detalicznym ogółem spadł do 19,5 pkt. z 23,7 pkt. w lutym (dane odsezonowane), a w sprzedaży żywności do 30,0 pkt. z ok. 36,6 pkt. Ankieta była przeprowadzana między 1. A 10. marca, czyli przed ogłoszeniem (12. marca) przez MF informacji o przywróceniu 5-procentowej stawki VAT na żywność od kwietnia. Może to sugerować, że skala przewidywanych wzrostów cen detalistów żywnościowych w kolejnej edycji badania może być nieco większa. Obawy detalistów przed zmniejszeniem udziałów rynkowych i dalszym hamowaniem dynamiki przychodów mogły leżeć u podstaw obserwowanej obecnie wojny cenowej między największymi sieciami handlowymi, której odsłoną jest zapowiadane przez niektóre z nich „wzięcie na siebie” podwyżki stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Jednocześnie w marcu raportowana przez firmy handlowe dotkliwość bariery zbyt niskiego popytu osłabła (w szczególności w sprzedaży żywności i rtv, agd i mebli) wobec obserwowanych w poprzednich miesiącach nieznacznych wzrostów. Brak popytu nie jest istotnym problemem dla sprzedawców żywności, a zdecydowanie większym dla detalistów sprzedających dobra trwałe (rtv, agd, meble).

 

Reklama

kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 2kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 2

 

POL:Masłowska (RPP) oceniła, że w scenariuszu braku nowych szoków będzie można myśleć o obniżkach stóp NBP w 2h25 lub na początku 2026. Według niej do końca 2024 najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych, ale członkini Rady dostrzega też wiele czynników mogących potencjalnie podbić inflację, przez co nie wyklucza możliwości podwyżki stóp pod koniec roku. G.Masłowska stwierdziła, że wg najnowszej projekcji NBP tempo wzrostu PKB będzie wyższe niż wcześniej szacowano, co wraz z działaniami fiskalnymi przemawia za ostrożnością w polityce pieniężnej. Jej zdaniem istnieje jeszcze pewna przestrzeń do aprecjacji PLN, którą można tolerować, ponieważ eksport w Polsce „nadal się utrzymuje”, a kurs walutowy nie jest decydującą przeszkodą dla eksporterów. Członkini RPP wskazała też, że wpływ decyzji głównych banków centralnych na RPP jest złożony, a NBP prowadzi niezależną politykę pieniężną. Dodała też, że ostatnio spotyka się z opiniami inwestorów, którzy zastanawiają się czy nie wycofać się z polskiej gospodarki ze względu na sytuację wokół NBP. Rozmowa została przeprowadzona 23 marca, a więc przed złożeniem wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

 

HUN: Narodowy Bank Węgier obniżył stopę referencyjną o 75pb sprowadzając ją do poziomu 8,25%. Decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, choć dopuszczaliśmy również obniżkę o 100pb. MNB wskazał w komunikacie, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy dezinflacja w węgierskiej gospodarce była silniejsza niż oczekiwano, podczas gdy presja popytowa utrzymywała się na niskim poziomie. W ocenie MNB utrzymująca się silna i powszechna dezinflacja pozwoliła na dalsze obniżanie podstawowej stopy procentowej, podczas gdy rosnąca awersja do ryzyka na rynkach finansowych uzasadniała wolniejsze tempo obniżek niż w lutym (gdy MNB obniżył stopy procentowe o 100pb). Decyzje o dalszych obniżkach stóp będą podejmowane na podstawie danych makroekonomicznych, perspektyw inflacji i analizy ryzyka.

 

Reklama

kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 3kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 3

 

USA: Wskaźnik koniunktury konsumenckiej Conference Board w marcu wyniósł 104,7 pkt. wobec zrewidowanych w dół 104,8 pkt. (z 106,7 pkt.) w lutym. Wskaźnik sytuacji bieżącej nieznacznie wzrósł, a oczekiwań spadł. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy indeks pozostaje zmienny, ale bez jednoznacznego trendu. Konsumenci niezmiennie wyrażają obawy przed podwyższonym poziomem cen, coraz mniej boją się recesji, a bardziej o otoczenie polityczne. Systematycznie poprawia się też percepcja obecnej sytuacji na rynku pracy.

 

USA: Zamówienia na dobra trwałe w lutym wzrosły o 1,4% m/m po głębokim spadku o 6,9% m/m w styczniu (wynikającym z 18,3% m/m spadku zamówień transportowych). W lutym zamówienia, po wykluczeniu środków transportu, wzrosły o 0,5% m/m wobec spadku o 0,3% m/m w styczniu. Poziom zamówień (bez transportowych) pozostaje w dużej mierze stabilny od początku 2023.

 

Reklama

kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 4kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 4

 

USA: Ceny nieruchomości w 20 miastach w styczniu wzrosły o 6,6% r/r po wzroście o 6,2% r/r w grudniu. Dynamika roczna była tym samym najwyższa od listopada 2022.  W ujęciu m/m (po odsezonowaniu) ceny wzrosły o 0,1%, co oznacza kolejny miesiąc z wolniejszym (na tle okresu 1‑3q23) miesięcznym tempem wzrostu.

 

kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 5kurs forinta wegierskiego huf zyskuje po decyzji mnb grafika numer 5

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama