Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.05
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UWAGA! McDonald’s ostrzega przed presją inflacyjną, kanapka drwala jest o ponad 40% droższa! Wyniki finansowe giganta i tak przekroczyły oczekiwania analityków

|
selectedselectedselected
McDonald’s ostrzega przed presją inflacyjną! Wyniki finansowe najpopularniejszych amerykańskich restauracji przekroczyły oczekiwania analityków | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W zeszłym roku ceny w słynnym fastfoodzie wzrastały jeszcze bardziej, niż w poprzednich latach. Dla przykładu, cena kanapki drwala, która słynie jako sezonowa specjalność McDonald's, wzrosła o ponad 40%. Nie odstraszyło to jednak klientów, ponieważ - jak podaje spółka w najnowszym raporcie - ich liczba powiększyła się w 2022 roku o 5%.

Dzisiaj opublikowany został najnowszy raport z wynikami finansowymi spółki McDonald's'. Okazuje się, że osiągnęła ona w 2022 roku przychody na poziomie 23,2 mld USD. Natomiast w samym IV kwartale 2022 wyniosły one niecałe 6 mld USD, co przekłada się na delikatny spadek o 1,5% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku, kiedy to kształtowały się lekko powyżej 6 mld USD.

Jeżeli jednak chodzi o zysk spółki z całego 2022 roku, to wyniósł on 6,2 mld USD, tak więc również spadł, ponieważ w 2021 r. sięgnął 7,5 mld USD. Słabsze wyniki spowodowane były przede wszystkim przelicznikami walutowymi, a dokładniej słabnięciem wszystkich głównych walut w stosunku do dolara amerykańskiego. Analitycy spodziewali się jednak znacznie gorszych wyników, ponieważ zakładali, że przychody będą na poziomie 5,72 mld USD, a zysk na akcję w granicy 2,46 USD. Ostatecznie zysk wyniósł 2,59 USD na akcję.

Zobacz także: Czy przerzucimy się na BigMac’a w dobie kryzysu? Analizujemy sytuację finansową McDonald’s

 

Wyniki finansowe McDonald's 2022

Reklama

Źródło: spółka

 

Jaka była sprzedaż w restauracjach McDonald’s na świecie

Z powodu postępującej w 2022 roku inflacji, wzrostów cen produktów i idących za tym zmian na rynku walutowym, spółka McDonald's odnotowała trochę gorsze wyniki finansowe, niż rok temu. Jednak nie świadczą one o pogorszeniu się jej sytuacji. Sprzedaż w ostatnim kwartale 2022 sięgnęła 5,93 mld USD, gdzie dokładnie rok wcześniej wynosiła 6 mld USD. Spółka skorzystała jednak na podwyżkach cen, a wyniki przekroczyły wcześniejsze szacunki Wall Street.

2022 rok był zdecydowanie czasem odchodzenia od pandemii i powrotu do normalności. W wielu krajach łagodzone były restrykcje, a nawet całkowicie znoszone, co pozwoliło zdywersyfikować działalność spółki McDonald’s i podnieść jej wyniki na rynkach międzynarodowych. Wyjątkiem były jednak Chiny, które utrzymywały politykę „zero-covid” aż do końca 2022 roku. Dodatkowo, sieć wycofała się z Rosji z powodu konfliktu na Ukrainie i nakładanych na nią sankcji. Pozytywny wydźwięk płynął natomiast ze Stanów Zjednoczonych, gdzie sprzedaż wzrosła o 12,6% r/r. Korzystny wynik pokazały również takie rynki, jak Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

McDonald’s mimo, iż spodziewa się kontynuacji krótkoterminowej presji inflacyjnej, zapewnia o podjętej odpowiedniej strategii „Accelerating the Arches”, która dąży do zwiększenia liczby restauracji na całym świecie.

Reklama

"Nasza strategia Accelerating the Arches przekłada się na nasz wzrost i buduje naszą markę. To dzięki niej osiągnęliśmy wzrost porównywalnej sprzedaży w 2022 roku 10% r/r" - powiedział Chris Kempczinski, CEO McDonald’s.

Czytaj także: PILNE! Tesla - wyniki finansowe za IV kwartał 2022 i cały 2022 rok. Spółka Elona Muska pobiła kilka swoich rekordów!

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiktoria Podorska

Wiktoria Podorska

Redaktor portalu FXMAG


Reklama

Czytaj dalej