Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje Orlenu - czy warto? Analitycy opublikowali zaskakującą rekomendację!

Akcje PKN Orlen wciąż są fundamentalnie tanie - tak twierdzą analitycy DM BOŚ. Podtrzymano rekomendację “kupuj”, obniżając jednocześnie cenę docelową. 

Akcje Orlenu - czy warto? Analitycy opublikowali zaskakującą rekomendację!
Orlen/Materiały Prasowe
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego obniżono cenę docelową akcji PKN Orlen? 
  • Jak wyglądają skutki połączenia z Lotosem?
  • Jak na sytuację koncernu wpływają prognozy dotyczące cen gazu? 

 

PKN Orlen - rekomendacja podtrzymana! 

Analitycy DM BOŚ obniżyli cenę docelową akcji PKN Orlen. Zdecydowano się na rewizję z 99 na 90 zł, przy czym podtrzymano rekomendację “kupuj” (raport wydano przy kursie 65,55 zł). 

Po raz kolejny zaznaczono, że walory koncernu energetycznego notowane są ze sporym dyskontem oraz fundamentalnie tanie. Spadek ceny wynika z faktu, że eksperci nie dostrzegają “w najbliższej przyszłości” istotnych bodźców, które pomogłyby domknąć lukę wycenową, bądź zawęzić dyskonto. Obciążeniem dla wyników za 2024 r. ma być wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków. Przewiduje się również stabilizację cen gazu. 

 

Reklama

Zobacz również: Akcje spółki z GPW wzrosną o ponad 100%! Mocna rekomendacja analityków

 

Notowania PKN Orlen na tle indeksu WIG20 

Źródło: TradingView 

Reklama

 

Naszym zdaniem ceny gazu będą się nadal normalizować, powodując dalszą erozję skons. EBITDA. Po trzecie nie spodziewamy się istotnego ograniczenia planu wydatków inwestycyjnych spółki na lata 2024-25. Po czwarte liczymy na wyraźne cięcie kosztów po zmianie zarządu, jednak efekt będzie prawdopodobnie widoczny po upływie kilku kwartałów. Wreszcie, w naszej ocenie, napływ nowych informacji związanych z przejęciem Lotosu raczej nie pomoże kursowi akcji" - przekazali analitycy. 

 

Zobacz również: Notowania spółki zbrojeniowej wystrzeliły, kursy banków w dół

 

Fuzja jednak nieudana? 

Rok po wdrożeniu środków zaradczych w Lotosie, przedstawiciele DM BOŚ przypominają, że do fuzji podchodzili sceptycznie, sugerując odejście od tych planów. Łukasz Prokopiuk będący autorem rekomendacji zaznacza, że bieżące efekty konsolidacji dostarczają rozczarowań. Wszystko za sprawą braku widocznych efektów synergii. 

Reklama

Udział Lotosu w EBITDA Orlenu po implementacji środków zaradczych jest na zaskakująco niskim poziomie. Najwidoczniej warunki umów wynegocjowanych z Saudi Aramco były gorsze, niż zakładaliśmy” - podkreślają.

 

Zobacz również: Kara śmierci za giełdowe manipulacje! Zapadł zaskakujący wyrok

 

Warto przywołać również ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli. Kontrola wykazała, że aktywa Lotosu mogły zostać sprzedane nawet 5 mld zł poniżej ich wartości. Kontrolerzy ustalili, że zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł. Co więcej, prawo weta, które otrzymał udziałowiec z Bliskiego Wschodu może grozić sparaliżowaniem jej działalności. 

Pojawiły się również zarzuty dotyczące poprzedniego Ministra Aktywów Państwowych. 

Reklama

“W procesie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG Minister Aktywów Państwowych nierzetelnie wykonywał w imieniu Skarbu Państwa ustawowe obowiązki kontrolne i nadzorcze w zakresie ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym” - przekazano w raporcie NIK-u.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej