Reklama
WIG81 965,54+0,03%
WIG202 421,64+0,15%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN3,99+0,00%
CHF / PLN4,50-0,36%
GBP / PLN5,04+0,04%
EUR / USD1,08+0,05%
DAX17 760,20+0,46%
FT-SE7 665,57+0,47%
CAC 407 928,60+0,01%
DJI38 996,39+0,12%
S&P 5005 096,27+0,52%
ROPA BRENT83,32+1,61%
ROPA WTI79,76+1,86%
ZŁOTO2 051,54+0,36%
SREBRO22,67-0,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena bitcoina (BTC) blisko 3 razy wyższa, niż rok temu! Spektakularny rajd i niesamowite plotki

Przemysław Tabor | 15:11 04 grudzień 2023

Cena bitcoina (BTC) blisko 3 razy wyższa, niż rok temu! Spektakularny rajd i niesamowite plotki | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Bitcoin wspiął się na najwyższe poziomy od 20 miesięcy. Tak droga ta najważniejsza kryptowaluta nie była od kwietnia 2022 roku. Sprawdź, co było powodem i co czeka cenę bitcoina w niedalekiej przyszłości.

 

  • Od początku tego roku cena bitcoina wzrosła 2,5-krotnie
  • Jeszcze pod koniec zeszłego roku kurs BTC/USD spadł do okolic 16 tys. USD
  • Co czeka kurs bitcoina?

 

Bitcoin na 20-miesięcznych szczytach!

Cena Bitcoina w poniedziałek wzrasta o ponad 4% sięgając poziomu 42 tys. USD. To najwyższy poziom obserwowany od kwietnia 2022 roku!

Reklama

Bitcoin osiągnął najwyższą cenę od prawie 20 miesięcy w związku z optymizmem, że potencjalne najsurowsze kary regulacyjne ominęły już branżę. Co więcej, panuje przekonanie, że amerykańskie organy regulacyjne wkrótce zatwierdzą giełdowe fundusze kryptowalutowe.

 

Kurs BTC/USD na przestrzeni lat

TradingView Chart

TradingView Chart
 

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Inwestorzy zwracają się ku bardziej ryzykownym aktywom w oczekiwaniu, że Rezerwa Federalna przygotowuje się do obniżenia stóp procentowych w przyszłym roku. Dzieje się tak nawet pomimo zapewnień ze strony Fedu, że takie spekulacje są przedwczesne.

W rynkowych kuluarach krążą również głosy, że pęd do kupowania BTC był również napędzany rosnącym zainteresowaniem ze strony większych instytucji. Inwestorzy mają nadzieję, że SEC zatwierdzi fundusz ETF dla bitcoina w nadchodzących tygodniach.

“Istnieje kilka czynników przyczyniających się do tego rajdu (kursu BTC, przyp. red.), w tym oczekiwania na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych, co osłabi dolara amerykańskiego, a także oczekiwania na zatwierdzenie spotowych funduszy ETF na Bitcoina” - skomentowali analitycy XTB.

"Spekulacje ETF będą nadal napędzać zachowanie na rynku kryptowalut w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy kupują narrację o transformacyjnym wpływie otwarcia rynku dla inwestorów instytucjonalnych" - zauważyli analitycy eToro.

 

Reklama


 

Sprzedaj kryptowaluty szybko 
Sprzedaj kryptowaluty


 

 

Czytaj również: Rewolucja na rynku bitcoin? Prognozy wielkiego banku o niej mówią

 

 

Reklama

Kurs BTC/USD

TradingView Chart

TradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Ponadto, pojawiła się niesamowita plotka, jakoby Katar miał zakupić BTC za 500 mld USD. Ona z pewnością również ma wpływ na zwyżkę ceny BTC z ostatnich godzin, lub nawet dni. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu emir Kataru był gościem prezydenta Salwadoru, który to sprawił, że BTC jest oficjalnym środkiem płatniczym w tym latynoamerykańskim kraju.

Reklama

 

  

Rynek BTC w końcu odetchnął

Bez wątpienia kluczowe dla rynku jest także to, że zamknięte zostały dwie bardzo głośne sprawy karne, którym media żyły przez ostatni rok. Pierwsza z nich, to proces Sama Bankmana-Frieda, byłego CEO giełdy FTX. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone z powodzeniem skazały go za oszustwo.

Reklama

Druga z nich, to grzywna nałożona na Binance. Ta największa na świecie giełda kryptowalut zapłaciła 4,3 mld USD kary po przyznaniu się do zarzutów związanych z praniem pieniędzy i naruszeniem sankcji finansowych.

Pomimo obaw wielu entuzjastów krypto, Binance nie zostało zmuszone do zakończenia działalności. Jednak największa giełda kryptowalut nadal mierzy się pozwem ze strony amerykańskiej SEC za rzekome naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

"Przesłanie od wielu inwestorów instytucjonalnych było takie, że potrzebowali dwóch rzeczy przed ponownym spojrzeniem na przestrzeń: zamknięcia FTX i jasności wokół Binance" - stwierdzili analitycy funduszu hedgingowego krypto Nine Blocks Management.

“Bitcoin notowany jest na najwyższym poziomie od kwietnia 2022 roku i ponad 60% powyżej minimów z września 2023 roku. Jeśli dobry sentyment się utrzyma i kurs przebije opór 42 tys. USD, kolejną ważną strefą do obserwacji może być przedział między zniesieniem 61,8% a poziomem 47,5 tys. USD” - stwierdzili analitycy XTB w poniedziałkowej analizie.

"Rynek jest pogrzany sytuacją związaną z akceptacją Bitcoin Spot ETF w styczniu. Stąd te wzrosty. Dodatkowo zbliżający się halving, uruchomione drukarki w wielu krajach, spadająca inflacja... To zapewne powody takiej ceny Bitcoina jaką mamy. Według mnie, będzie jeszcze lepiej w przyszłym roku" - skomentował dla FXMAG Kamil Predecki z Encyklopedii Kryptowalut.

 

Zobacz również: Czy warto kupić już Ethereum? Czy ETH ma przyszłość? Ile może osiągnąć Ethereum w 2024? Hossa może być już za rogiem

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej