Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

zn

Francja znów spełnia rynkowy scenariusz. Ugrupowanie Prezydenta Emmanuela Macrona LREM i centrowe MoDem wygrywają I turę wyborów parlamentarnych we Francji. Wyniki pierwszych, oficjalnych sondaży Kantar Sofres wskazują na ponad 30% poparcie dla centrowej koalicji.

 

 

Mocna większość

Republika naprzód (LREM) według pierwszych exit polli ma dużą szansę na sprawowanie samodzielnych rządów. Według Kantar Sofres wśród 577 deputowanych Zgromadzenia Narodowego, to aż około 400-444 miejsc ma przypaść centrowcom. Dla Macrona to zielone światło do przeprowadzenia reform gospodarczych. Ulubieniec rynków spełnił oczekiwania i dowiódł, że władza we Francji może należeć do niego i jego partii.

 

 

Wybory parlamentarne były o tyle ważne dla rynków, o ile nazywane były “III turą wyborów prezydenckich we Francji”. Doskonale pamiętamy obawy rynków przed ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich. Pożądanym scenariuszem było zwycięstwo euroentuzjasty E. Macrona, co też się stało. Dzisiejsze wybory utwierdziły silną pozycję prezydenta V Republiki Francuskiej. 

Republika naprzód, jak i Ruch Demokratyczny są euroentuzjastami. Odejście typowo socjalistycznych partii, które przez lata rządziły we Francji i doprowadziły do jej problemów gospodarczych i migracyjnych, jest dobrym znakiem dla strefy euro i wspólnej waluty. Rano zapewne poznamy już ostateczne wyniki, które zostaną potwierdzone po dokładnym przeliczeniu i zweryfikowaniu głosów Francuzów.

Reklama

 

Czytaj więcej