Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.1
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.1
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sygnały forex

Poniedziałkowe odbicie NASDAQ po europejskim zamknięciu, które pozwoliło indeksowi spółek technologicznych osiągnąć poziomy niemal neutralne względem piątku, dawało wczoraj rano nadzieję na stabilizację zachowania rynków europejskich. Faktycznie, FTSE100 wzrosło o 0,8%, a pozostałe główne indeksy (DAX, CAC40, IBEX i FTSE MIB) zyskały zgodnie po 0,2%, w czym pomagał względny spokój po otwarciu na Wall Street. Słabiej radziła sobie Warszawa, WIG20 spadł o 0,9%, a sWIG80 o 0,2%, tylko mWIG40 zamknął się 0,4% nad kreską.

Silnie korygowały się po wcześniejszych wzrostach akcje LPP (-6,8%),

niewiele mniej (-5,8%) tracił Lotos po informacji o braku dywidendy i podpisaniu umowy Skarbu Państwa Orlenem, Lotosem i PGNiG ws. przejęcia przez pierwszą ze spółek pozostałych dwóch. W ciągu dnia nagle zaczęły silnie rosnąć notowania CD Projekt, który zamknął się zwyżką o 4,4%, zdecydowanie wyróżniając się na tle reszty głównego indeksu. Od razu można było podejrzewać, że któryś z występujących w rejestrze KNF funduszy zaczął zamykać krótkie pozycje i faktycznie okazało się, że był to Citadel Advisors. Pozytywne zachowanie mWIG40 to zasługa głównie mBanku i Millenium. Oba banki, silnie obciążone kredytami frankowymi, drożały bardzo wyraźnie na tle sektora po decyzji Sądu Najwyższego.

Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia bez wątpienia była publikacja kwietniowych danych o inflacji w USA,

która wzrosła zdecydowanie silniej niż prognozowano – z 2,6% r/r w marcu do 4,2% r/r (0,6pp powyżej konsensusu). Tak silne zaskoczenie musiało zaboleć rynek amerykański. Rentowności obligacji 10-letnich zbliżyły się do poziomu 1,7%, S&P500 straciło 2,1%, a NASDAQ 2,7%. Reakcja na złe dane mogłaby być jeszcze silniejsza, gdyby nie uspokojenie nastrojów na wielu rynkach surowcowych w ciągu ostatnich dwóch dni, przede wszystkim brak dalszych wzrostów miedzi. Także giełdy azjatyckie silnie dziś spadają, a nawet pomimo perspektywy lekkiego odbicia w USA, widocznego w notowaniach kontraktów futures, trudno oczekiwać, by poranny handel w Europie nie wiązał się z dużą nerwowością (tłumioną zapewne nieco przez święto w części krajów na kontynencie).

W godzinach wieczornych ma wypowiadać się J. Bullard,

który powinien skomentować jakoś wczorajszą publikację, ale biorąc pod uwagę bilans analogicznych danych na świecie, zbliżony do amerykańskiego, czekają nas zapewne co najmniej 1-2 miesiące poważnego niepokoju o globalną dynamikę cen. Podważenie dotychczasowej retoryki o przejściowości inflacji, czyli brak utworzenia szczytu w przyszłym miesiącu, mogłoby doprowadzić już do poważnej korekty.

Reklama

Pod presją w godzinach porannych znajdują się kryptowaluty, co wynika z zawieszenia przez Teslę przyjmowania płatności Bitcoinem.

 

Czytaj więcej