Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spotify wyniki

Serwis Spotify pokazał solidne wyniki finansowe. Rynek giełdowy przyjął je z dużym entuzjazmem, a kurs akcji mocno wystrzelił. Spółka zaskoczyła inwestorów w kilku ważnych aspektach.

 

  • Notowania Spotify odzyskały straty z ostatnich trzech miesięcy
  • Znacznie wzrosła liczba subskrypcji i przychody spółki
  • Czym jeszcze zaskoczył Spotify?

 

Znakomite wyniki finansowe Spotify

Akcje Spotify notowane na amerykańskiej giełdzie NYSE wystrzeliły na początku wtorkowej sesji o 10% do 169,90 USD. W rezultacie, notowania firmy wspinają się na nowe trzymiesięczne maksima.

Reklama

Wcześniej, kurs akcji streamingowego giganta przebił tymczasowo pułap 172 USD osiągając zwyżkę o 11,5%. Powodem rajdu notowań firmy są świetne wyniki finansowe za III kwartał 2023 roku.

 

Zobacz także: Ulubiona spółka Warrena Buffeta publikuje wyniki! Prognozy w górę

 

Kurs akcji Spotify na amerykańskiej giełdzie NYSE - 24 października 2023.

  TradingView Chart

TradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Przede wszystkim, szwedzki serwis streamingowy odnotował znaczny wzrost bazy użytkowników i wyników finansowych, przekraczając własne pierwotne szacunki.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników wzrosła o 26%, osiągając łącznie poziom 574 mln. To więcej o 2 mln niż zakładany przez firmę poziom. Oznacza to drugi co do wielkości przyrost netto, w porównaniu do trzecich kwartałów z poprzednich lat.

Liczba subskrybentów również wykazała silny wzrost: o 16% rok do roku. To zwiększyło łączną liczbę płatnych subskentów do 226 mln. Przyrost netto w wysokości 6 mln był imponujący i o 2 mln przewyższył prognozy firmy.

Reklama

Całkowite przychody Spotify za III kwartał osiągnęły wartość 3,36 mld EUR. W rezultacie, spółka zanotowała wzrost w tej kategorii o o 11% rok do roku, co przekroczyło własne prognozy firmy.

Marża brutto zakończyła się powyżej podanych prognoz na poziomie 26,4%. Zatem, głównym wyzwaniem dla firmy wciąż pozostaje przekonanie rynku, że jest w stanie osiągnąć wyznaczony przez spółkę długoterminowy cel marży brutto na poziomie od 30% do 35%.

 

Zobacz również: Dane spółki z WIG dwukrotnie gorsze niż wcześniej podano. Inwestorzy są oburzeni, a akcje runęły

 

Spotify pokazuje zysk po serii strat

Co ważne, Spotify wykazało zysk po kilku kwartałach na stracie. Zysk operacyjny w III kwartale 2023 roku wyniósł 32 mln EUR.

Reklama

Spotify nigdy nie osiągnął rocznego zysku, więc nawet jeden zyskowny kwartał został dostrzeżony przez rynek, który podbija kurs akcji. Jeden kwartał na plusie nie wystarczy jednak do przebicia strat z wcześniejszych trzymiesięcznych okresów tego roku.

Niedawno, szwedzka platforma streamingowa podniosła ceny swoich subskrypcji premium. Gigant zwolnił także setki pracowników w ostatnich miesiącach.

Spotify poinformowało, że w IV kwartale 2023 roku spodziewa się zysku operacyjnego w wysokości 37 mln EUR przy przychodach w wysokości 3,7 mld EUR, z marżą brutto na poziomie 26,6%. Oczekuje się, że miesięczna liczba aktywnych użytkowników wzrośnie do 601 mln, a liczba subskrybentów premium wzrośnie do 235 mln.

 

Zobacz również: Gorąca prognoza! Spółka z WIG20 z wysoką rekomendacją: mocne KUPUJ

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej