Reklama
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.39
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek pracy w Polsce

Ponad 6 tys. nowych etatów i miesięczny przyrost wynagrodzeń sugerują kontynuowaną poprawę sytuacji na rynku pracy. Trend ten jednak będzie zahamowany w listopadzie wraz z negatywnym wpływem restrykcji i przymusowego zamknięcia lokali usługowych. Złoty bez reakcji na dane; EUR/PLN wspina się w kierunku 4,48 w ślad za globalnym pogorszeniem nastrojów.

W październiku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 6,3 tys. m/m, poprawiając dynamikę roczną do -1,0 proc. z -1,2 proc. we wrześniu i lepiej niż oczekiwane -1,1 proc.

Wynagrodzenia zwiększyły się o solidne 1,6 proc. m/m (prog. 1,5 proc.) przy zmianie rocznej 4,7 proc. (prog. 4,8 proc.).

Reklama

Listopadowe dane mogą być słabsze, choć nie należy oczekiwać załamania. Pandemia nie jest już czynnikiem nieznanym, pomoc publiczna jest aktywna, a perspektywa szczepionki w przyszłym roku powinna przełożyć się na oczekiwania tymczasowego charakteru restrykcji i pogorszenia koniunktury. To także powinno zniechęcać firmy do pochopnej redukcji zatrudnienia, a bardziej pracodawcy powinny starać się utrzymać specjalistów potrzebnych, gdy sytuacja gospodarcza powróci do normalności.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Czytaj więcej