Reklama
WIG82 172,36+0,28%
WIG202 424,70+0,27%
EUR / PLN4,32-0,03%
USD / PLN3,98-0,09%
CHF / PLN4,51-0,01%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08+0,05%
ROPA BRENT83,68+0,34%
ROPA WTI79,98+1,23%
ZŁOTO2 081,02-0,08%
SREBRO23,05-0,35%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rentowność 30-letnich obligacji skarbowych

Bill Ackman, amerykański inwestor i założyciel Pershing Square Capital Management zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jego fundusz gra na spadek cen obligacji, a on sam tłumaczy powody tej decyzji. 

 

  • Ackman prognozuje wzrost rentowności 30-letnich obligacji. 
  • Inwestor przewiduje, że pomimo zapewnień szefa Rezerwy Federalnej, inflacja nie spadnie do poziomu 2%. Ile zatem wyniesie? 
  • W kolejnych wypowiedziach miliarder mówi o zagrożeniach, które jego zdaniem odcisną piętno na gospodarce. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Niedźwiedzie nastawienie na rynku 

Po ostatnich jastrzębich zapowiedziach Jeromego Powella rynek obawia się, że obniżka stóp nastąpi nieprędko. Sygnały, które można było odczytać z ostatnich wystąpień, wskazują na dłuższą perspektywę utrzymania stóp na podwyższonym poziomie. Z drugiej strony inwestorzy obawiają się, że taka strategia kształtowania polityki pieniężnej może poważnie zaszkodzić giełdzie. Pierwsze przesłanki obserwowane były w trakcie czwartkowej sesji, a pesymizm co do trwałości cyklu zacieśniania odbił się w szczególności na spółkach o wysokiej kapitalizacji. 

 

Zobacz również: Recesja staje się faktem - tak źle w przemyśle nie było od pandemii

 

Reklama

 

Założyciel Pershing Square Capital Management uważa, że jego pozycja ma być zabezpieczeniem długotrwałego wpływu podwyższonych stóp procentowych na amerykańskie akcje. Ackman przewiduje, że stopa inflacji utrzyma się na poziomie 3%, a więc powyżej celu banku centralnego. Według niego rentowność 30-letnich obligacji skarbowych może „wkrótce osiągnąć 5,5”. 

“Świat jest strukturalnie innym miejscem, niż był. Nie ma już dywidendy pokojowej. Nie ma już długoterminowych skutków deflacyjnych outsourcingu produkcji do Chin. Siła przetargowa pracowników i związków zawodowych stale rośnie. Mnożą się strajki, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest coraz większe, gdy udane strajki pozwolą osiągnąć znaczny wzrost płac” - przekazał w najnowszym wpisie w serwisie X (dawniej Twitter). 

 

Zobacz również: Analitycy mówią „TRZYMAJ” i wskazują na perspektywy wzrostu! To pierwsza rekomendacja dla tej spółki

 

Reklama

 

Miliarder i legendarny inwestor uważa, że to wciąż jedna z niewielu inwestycji makroekonomicznych, która może zaoferować “w miarę asymetryczne” wypłaty w obliczu narastającej rynkowej, a "potencjał zysków jest większy niż ryzyko pogorszenia".  

“W historii wielokrotnie zdarzało się, że rynek obligacji przeszacowywał długi koniec krzywej w ciągu kilku tygodni i wydaje się, że to jest jeden z takich momentów” - przyznał Ackman. 

 

Zobacz również: Liczba upadłości wystrzeliła! 54% więcej bankructw niż rok temu. Czy nadchodzi kryzys i recesja?

 

Czy wysiłki Rezerwy Federalnej pójdą na marne?

W scenariuszu Ackmana, jeśli inflacja nie osiągnie celu 2%, lecz wyniesie 3%, a rentowność 30-letnich obligacji skarbowych może osiągnąć 5,5% „i może to nastąpić wkrótce”. 

Reklama

 

Rentowność 30-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych

Źródło: TradingEconomics 

 

W jednej z ostatnich wypowiedzi dodał również, że “najlepsze zabezpieczenia to te, w które i tak byś zainwestował, nawet gdybyś nie potrzebował zabezpieczenia”. Aby poprzeć swoje tezy, wskazał na czynniki, które będą w przyszłości przesądzać nie tylko o rentowności obligacji, ale również szerszym kierunku, w jakim będzie zmierzać amerykańska gospodarka. Mowa w tym przypadku o planach finansowego oddzielenia się Chin od systemu opartego na dolarze amerykańskim, odpowiedzialności fiskalnej i podziałach politycznych. Wypowiedzenie tych słów było powiązane z obniżeniem ratingu USA przez agencję Fitch (z AAA do AA+).

Reklama

 

Zobacz również: Fatalna sytuacja w dużej gospodarce europejskiej – nowe dane zaskakują. Zobacz, jak reaguje kurs euro (EUR)?

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z rentowność 30-letnich obligacji skarbowych