Reklama
Kurs euro:  4.27
Kurs dolara:  3.95
Kurs funta:  5.02
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.27
Kurs dolara:  3.95
Kurs funta:  5.02
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

norweska korona kurs

Podczas poniedziałkowej sesji złoty pogłębił zyski, gdzie para EUR/PLN zakończyła handel blisko 4,48, z kolei kurs USD/PLN poniżej 3,67. Para EUR/USD zakończyła sesję powyżej 1,22.

Dolar nie wykorzystał powodów do umocnienia względem wspólnej waluty w ostatnich dniach

W USA odczyt PMI dla usług przekroczył historycznie 70 pkt. napędzając kolejny raz presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. Uczestnicy rynku zakładają opieszałość Rezerwy Federalnej w drodze do normalizacji polityki pieniężnej, a ostatnie posiedzenie FOMC pogłębia przekonanie, że Fed będzie w dalszym ciągu jedynie obserwował wyższą inflację z mniej gołębim nastawieniem. Inwestorzy kierują alokację kapitału do walut krajów, wobec których jest duże prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez banki centralne. Wobec tego, wśród walut G10 wzrastają wyceny takich walut jak: CAD, GBP, NOK, z kolei w przestrzeni EMFX zyskują waluty regionu CEE (CZK, HUF, PLN) oraz ZAR.

Narodowy Bank Polski w swoim założeniu nie kieruje się do zaostrzenia warunków monetarnych do końca swojej kadencji

(większość członków RPP kończy kadencję z początkiem 2022 roku), jednak wzrost rynkowych stóp procentowych oraz postępująca presja na Radę mogą skłonić część członków RPP do zmiany założeń, tak jak ostatnio zrobił to bank centralny Węgier ogłaszając podwyżkę stóp procentowych od następnego posiedzenia w czerwcu. Złoty pośrednio korzysta na pozytywnym sentymencie wobec walut regionu, jednak, co ważne uczestnicy rynku zakładają podążanie NBP ścieżką utorowaną przez CNB i ostatnio MNB w stronę normalizacji polityki pieniężnej. Wobec tego PLN wymazuje tegoroczne straty, a główne crossy ze złotym dążą do najniższych notowań od początku roku.

Krajowy rynek stopy procentowej najgorsze ma już prawdopodobnie za sobą

W poniedziałek publikowane były jeszcze ostatnie miesięczne dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które ze względu na bardzo wysoką dynamikę wzrostu mogły potencjalnie negatywnie wpływać na wyceny instrumentów finansowych. Dodatkowo odbyła się też aukcja obligacji FPC0631 oferowanych na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 przez BGK. Bank sprzedał papiery o wartości 2,2 mld PLN przy popycie nieznacznie przekraczającym wielkość emisji.

Reklama

Mimo wspomnianych negatywnych wydarzeń krzywe dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS wyraźnie spadły. Poza samą kontynuacją odreagowania z zeszłego tygodnia, w poniedziałek rynek wesprzeć mógł lepszy sentyment globalny. Praktycznie na wszystkich rynkach rozwiniętych mieliśmy do czynienia ze spadkami rentowności obligacji, chociaż część była też zamknięta (m.in. Niemcy, Szwajcaria, Węgry czy Kanada).

W najbliższych dniach rentowności 2-letnich papierów powinny dalej spadać w kierunku 0,10%,

a 10-letnich przełamać 1,80%. W dalszej części kwartału notowania dłuższych papierów powinny zmierzać w okolice 1,65%. Ten pozytywny scenariusz wzmacniają: zbliżająca się środowa aukcja odkupu organizowana przez NBP, utrzymujący się niezaspokojony popyt po piątkowej aukcji MF, umiarkowane wypowiedzi przedstawicieli RPP, a także perspektywa spadku podaży papierów dłużnych na rynku pierwotnym w perspektywie kolejnych miesięcy.

Podczas wtorkowej sesji najciekawszym wydarzeniem może okazać się posiedzenie MNB

Chociaż decyzja i komentarz węgierskiego banku centralnego będą miały zapewne ograniczony wpływ na polską politykę pieniężną, to jednak mogą mieć pewne znaczenie w kontekście nastrojów w samym regionie. Inwestorzy nie oczekują zmiany stóp procentowych na Węgrzech, niemniej ostatnie komentarze przedstawicieli banku centralnego zwiększyły oczekiwania na podwyżkę w 2021 r. Podtrzymanie tego tonu zwiększać będzie presję na wzrost krzywych dochodowości obligacji w regionie CEE-3. Polski rynek powinien jednak pozostawać odporny na napływające informacje.

Czytaj więcej