Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lokata bankowa czy konto osczędnościowe

Konto oszczędnościowe, jako korzystna alternatywa lokaty terminowej. Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe? Kto powinien to zrobić? Ile jesteś w stanie zyskać, odkładając pieniądze na takim koncie i którą spośród tak wielu ofert rynkowych wybrać? Aby poznać odpowiedzi na powyższe zagadnienia, dotyczące funkcjonowania kont oszczędnościowych, oprocentowania i kapitalizacji, zachęcamy Was do przeczytania artykułu.

 

Co to jest konto oszczędnościowe? Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe można określić jako połączenie konta osobistego z lokatą terminową. Zazwyczaj nie jest dostępna, aż tak wysoka stopa procentowa, jak w przypadku lokat, ale idealną kompensacją jest możliwość obrotu środkami dostępnymi na takim koncie. Zasady funkcjonowania konta są zależne od warunków jakie stawia w umowie bank.

Oferty różnią się więc między sobą,

głównie zmienne w tym przypadku jest oprocentowanie czy okres kapitalizacji. Promocje mają określony czas trwania, niekiedy zdarza się, że kapitalizacja jest kwartalna, podczas gdy promocyjna oferta z wyższą stopą procentową trwa tylko miesiąc. Co robić w takich przypadkach i jak obliczyć zysk? Wszystkie powyższe zagadnienia postaramy się szczegółowo omówić, obrazując je na przykładach.

Reklama

 

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Założenie konta jest bardzo szybkim i łatwym procesem. Można to zrobić korzystając z konta internetowego lub aplikacji mobilnej, co obecnie umożliwia większość banków. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka minut. Jeżeli jednak masz pytania, na które odpowiedzi nie jesteś w staniu znaleźć, a dodatkowo chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu takiego konta, opłatach czy oprocentowaniu możesz udać się do placówki banku, w którym chcesz założyć rachunek.

 

Niskie stopy procentowe. Co oznaczają niskie stopy procentowe dla osób trzymających pieniądze na kontach?

Jeśli jesteś na bieżąco z ofertami lokat czy kont oszczędnościowych, zapewne zauważyłeś, że od pewnego czasu, ich oprocentowanie jest rekordowo niskie. Wiele banków całkowicie wycofało możliwość założenia lokaty terminowej czy konta oszczędnościowego.

Stopa procentowa to tak zwane oprocentowanie,

które widnieje w ofertach lokat, kont oszczędnościowych jak i kredytów. Jeżeli pożyczasz od banku pieniądze, stopa procentowa określa jaką kwotę będziesz musiał oddać usługodawcy za udzielenie pożyczki. Zależnie od sumy pożyczonych pieniędzy i ustalonego wcześniej oprocentowania, można wyliczyć kwotę, którą będziesz musiał zwrócić do banku, dzięki temu usługa przynosi korzyść obydwu stronom. Bardzo podobne zasady dotyczą oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych.

Twój zysk z ulokowania pieniędzy w banku jest zależny od kwoty,

Reklama

jaką umieściłeś na koncie lub lokacie, od wysokości oprocentowania (stopy procentowej) oraz czasu jaki twój kapitał leży w banku. Znacznie trudniej jest obliczyć zysk, gdy korzystasz z opcji konta oszczędnościowego, wiąże się to z możliwością wpłacania i wypłacania pieniędzy, co jest niemożliwe przy posiadaniu lokaty terminowej. Zakładając lokatę z góry możesz obliczyć ile wyniesie twój zysk. Im większe oprocentowanie konta uda Ci się znaleźć pośród wielu ofert tym więcej możesz zyskać.

 

Ranking kont oszczędnościowych - luty 2021

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Oprocentowanie

Warunki

I miejsce

Getin Bank

2%

do 31.03, dla osób nie posiadających konta osobistego w okresie od 01.09.2019 r. do 31.01.2021, należy otworzyć konto i zapewnić wpływ z wynagrodzenia min 1500 PLN

II miejsce

Nest Bank

1,10%

Max 5 000 PLN, Od dnia otwarcia Rachunku do końca

miesiąca kalendarzowego w którym otwarto

Rachunek oraz przez następne 6 pełnych

miesięcy kalendarzowych

III miejsce

Alior Bank

1%

Posiadanie rachunku "konto jakże osobiste"

IV miejsce

ING Bank Śląski

0,50%

Przez 3 miesiące od założenia konta, do 25 000 PLN, musi to być twoje pierwsze konto oszczędnościowe w tym banku

V miejsce

PKO BP

0,20%

Do 5 000 PLN

Tabela 1. Ranking kont oszczędnościowych z depozytem do 5 000 PLN
(nazwa banku, oprocentowanie, warunki)

Reklama

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Kwota początkowa

Zysk

Kwota po miesiącu

I miejsce

Getin Bank

5 000 PLN

6,75

10 006,75 PLN

II miejsce

Nest Bank

5 000 PLN

3,71

10 003,71 PLN

III miejsce

Alior Bank

5 000 PLN

3,37

10 003,37 PLN

IV miejsce

ING Bank Śląski

5 000 PLN

1,69

10 001,69 PLN

V miejsce

PKO BP

5 000 PLN

0,67

10 000,67 PLN

Tabela 2. Ranking kont oszczędnościowych z depozytem do 5 000 PLN (nazwa banku, kwota początkowa, zysk, kwota po miesiącu)

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Oprocentowanie

Warunki

I miejsce

Getin Bank

2%

do 31.03, dla osób nie posiadających konta osobistego w okresie od 01.09.2019 r. do 31.01.2021, należy otworzyć konto i zapewnić wpływ z wynagrodzenia min 1500 PLN

II miejsce

Alior Bank

1%

Posiadanie rachunku "konto jakże osobiste"

III miejsce

Toyota Bank

0,80%

od 50 000 do 399 999,99 PLN, darmowe otwarcie rachunku z kontem osobistym, wspólnym lub z Motokontem

V miejsce

Pekao S.A.

0,05%

 brak 

Tabela 1. Ranking kont oszczędnościowych z depozytem od 50 000 PLN (nazwa banku, oprocentowanie, warunki)

 

Miejsce w rankingu

Nazwa Banku

Kwota początkowa

Zysk

Kwota po miesiącu

I miejsce

Getin Bank

50 000 PLN

67,5

10 067,50 PLN

II miejsce

Alior Bank

50 000 PLN

33,75

10 033,75 PLN

III miejsce

Toyota Bank

50 000 PLN

27

10 027,00 PLN

V miejsce

Pekao S.A.

50 000 PLN

1,7

10 001,70 PLN

Reklama

Tabela 2. Ranking  kont oszczędnościowych z depozytem od 50 000 PLN (nazwa banku, kwota początkowa, zysk, kwota po 1 miesiącu)

 

Oferty dla osób z większym portfelem

Poza umieszczonymi w rankingu ofertami, znaleźliśmy równie korzystną opcję, którą proponuje Toyota Bank z oprocentowaniem 0,8% w skali roku. Warunkiem usługodawcy jest jednak, aby kwota, którą wpłacisz na konto mieściła się w przedziale 50 000 - 399 999,999 PLN. Istnieje możliwość otwarcia tego konta za darmo, bank oferuje tak zwany pakiet. Warunkiem założenia rachunku oszczędnościowego bez opłaty jest otwarcie konta osobistego, konta wspólnego, bądź Motokonta.

 

Konto oszczędnościowe. Ranking kont w lutym 2021. Ile zyskam?

Analizując ofertę banków, dotyczącą kont oszczędnościowych znaleźliśmy kilka promocji na ten miesiąc. Jak dużo można zyskać trzymając pieniądze na rachunku oszczędnościowym? Wszystko uzależnione jest od wstępnej kwoty z którą chcesz rozpocząć oszczędzanie. W powyższej tabeli spekulowaliśmy rozpoczęcie rachunku z wpłatą w wysokości 5 000 PLN i kapitalizacją odsetek po miesiącu. Przy takich założeniach, najkorzystniejszą ofertę proponuje Getin Bank - 2% oprocentowanie w skali roku, po miesiącu otrzymujesz 6,75 zł nieopodatkowanego zysku.

Reklama

 

Zalety i wady korzystania z konta oszczędnościowego

Zaletą założenia konta oszczędnościowego jest możliwość wypłacania z niego środków pieniężnych, gdy tylko tego potrzebujesz. W przeciwieństwie do lokaty, wraz z wypłatą środków, naliczane oprocentowanie nie zostanie anulowane. Tak samo działa to w przypadku, gdy wpłacasz pieniądze na konto powiększając swój rachunek. Oprocentowanie jest liczone od łącznej kwoty, która uda Ci się zgromadzić. Należy pamiętać jednak, że każdy rachunek oszczędnościowy jest prowadzony na innych zasadach, zależnie od warunków umowy jakie stawia bank. Wadą konta oszczędnościowego w stosunku do lokaty jest zazwyczaj niższe oprocentowanie i ograniczenia, co do maksymalnej kwota jaką możesz gromadzić na rachunku.

 

Zalety i wady korzystania z lokaty

Minusem lokat terminowych będzie określony czas, w przeciągu którego nie będziesz mógł korzystać z wpłaconych na taką lokatę pieniędzy. Plusem jest często wyższe oprocentowanie lokat, w porównaniu do kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe czy lokata? Porównanie

Zastanawiasz się co wybrać? Konto oszczędnościowe, a lokata terminowa. Jeśli jesteś osobą, która posiada duży kapitał do ulokowania, z którego nie pobierasz regularnie środków, lepszą opcją będzie dla Ciebie wybór lokaty terminowej. Osoby, które posiadają nadwyżkę finansową, lecz są narażone na częste sytuacje, w których muszą z niego korzystać powinny wybrać opcję założenia konta oszczędnościowego. Często możliwa jest miesięczna kapitalizacja odsetek, co oznacza że nie musisz czekać aż upłynie długi termin, by móc wypłacić środki.

Reklama

 

Konto oszczędnościowe vs rachunek osobisty

Podobieństwa i różnice pomiędzy rachunkiem osobistym, a oszczędnościowym. Konta osobiste, czyli takie które służą nam do wykonywania większości transakcji bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych czy przelewów. Na konta osobiste wpływają comiesięczne przychodu w postaci wynagrodzenia za pracę, czy emerytura. Zdecydowana większość polaków posiada konto osobiste, jest to dużym ułatwieniem, gdyż ciężko jest funkcjonować w dzisiejszych czasach posługując się jedynie gotówką.

W związku z popytem na tego typu usługi bankowe,

zdecydowana większość usługodawców nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku i podstawowe operacje, które na nim wykonujemy. Z prowadzeniem rachunku oszczędnościowego jest inaczej, do niedawna większość banków pobierała opłaty za prowadzenie tego typu konta. Aktualnie, sytuacja zdąrzyła ulec zmianie, a większość ofert rachunku oszczędnościowego jest darmowa, bądź sprzedawana w pakiecie z kontem osobistym. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma typami rachunku jest oprocentowanie, a więc i zysk jaki mamy ze zgromadzonych środków.

 

Ile wynosi aktualnie oprocentowanie kont oszczędnościowych?

Niestety, aktualne oprocentowanie zarówno kont oszczędnościowych, jak i lokat terminowych jest niskie, ma to związek z ogólnie niską stopą oprocentowania, utrzymującą się na rynku od dłuższego już czasu.
Oferta z najwyższym oprocentowaniem jakie udało nam się znaleźć na luty 2021 roku wynosi 2% i jest to propozycja Getin Banku. Pozostałe oferty, wahają się oprocentowaniem między 0,01% a 1,1%.

Jak obliczyć odsetki od konta oszczędnościowego?

Reklama

Obliczenie odsetek od zgromadzonych środków na rachunku oszczędnościowym jest nieco trudniejsze, niż w przypadku lokaty. Pomimo stałego oprocentowania, wszystko zależne jest od tego jak często dokonujesz wypłat i wpłat rachunek oraz od warunków jakie stawia w umowie bank, którego ofertę wybierzesz.
Chcemy obliczyć zysk, jaki otrzymasz po wpłaceniu na konto oszczędnościowe np 20 000 przy oprocentowaniu 2% w skali roku.
Po roku:
20 000 PLN (kwota początkowa) x 2% (oprocentowanie w skali roku) = 400 PLN
Po miesiącu:
400 PLN / 12 miesięcy = 33,33 PLN
Dodatkowo należy pamiętać o podatku od dochodów kapitałowych (podatek Belki) wynoszącym 19%
Tzn od kwoty 33,33 musisz odliczyć wartość podatku.
33,33 x 19% = 6,33
Zatem zysk netto po miesiącu wyniesie ok 27 PLN

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Jeżeli trzymasz pieniądze na nieoprocentowanym koncie osobistym, a masz możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowego, na którym będziesz utrzymywać środki pieniężne, a dodatkowo masz możliwość spełnienia warunków banku - zdecydowanie powinieneś pomyśleć o założeniu rachunku oszczędnościowego. Wybór korzystnej oferty nie narazi Cię na niepotrzebne koszty i dodatkowo przyniesie zysk. 

Komentarze i opinie na temat kont oszczędnościowych

Wybierając ofertę konta oszczędnościowego w wiarygodnym i zaufanym banku, proces kapitalizacji odsetek przebiegnie pomyślnie. Powszechna opinia na temat kont oszczędnościowych jest pozytywna. Jeżeli tylko istnieje możliwość ulokowania środków na rachunku, który podlega oprocentowaniu przy niskich, bądź zerowych opłatach jak najbardziej jest to oferta godna uwagi. Dzięki wyborze takiego rozwiązania, możesz każdego miesiąca powiększać swój kapitał. Zaletą jest na pewno bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych i comiesięczny zysk. Zanim zdecydujesz się na otwarcie konta oszczędnościowego, zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy i zwróć uwagę na możliwe zmienne oprocentowanie.

 

Czytaj więcej