Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kursy walut pekao sa

Rynek finansowy ulega ciągłym zmianom i przekształceniom. Częstą sytuacją jest próba przebicia się nowych instytucji z sektora bankowego z pomiędzy już istniejących. A jest to trudne wyzwanie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że niektóre banki działają w Polsce od kilkudziesięciu lat i zrzeszają kilka milionów klientów. Jedną z takich instytucji jest Bank Pekao S.A. i właśnie jej się dziś bliżej przyjrzymy. 

Z artykułu na temat Pekao S.A. dowiesz się:

Podstawowe informacje o Pekao S.A.

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, tak brzmi pełna nazwa instytucji, funkcjonuje na rynku finansowym już od 1929 roku, i zrzesza 11 milionów klientów. Instytucja powstała z inicjatywy Henryka Grubera, ówczesnego prezesa Pocztowej Kasy Oszczędności, którego planem było rozprzestrzenienie sieci polskiego banku poza granicami kraju, aby placówki były dostępne dla polaków przebywających na emigracji. Obecnie Bank Pekao S.A. jest jednym z najbardziej popularnych usługodawców sektora bankowości w Polsce, którego oferta kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. 

Siedziba Banku Pekao S.A.

Główna siedziba banku mieści się w Warszawie, przy ulicy Grzybowskiej 53/57. Na terenie całej Polski rozlokowanych jest ponad 700 oddziałów banku i około 1600 bankomatów i wpłatomatów. Bank umożliwia swoim klientom dokonywanie operacji przez pośrednictwo aplikacji, czy bankowości internetowej, dlatego wizyty w placówkach nie są konieczne. 

Kontakt Pekao SA

Instytucja umożliwia założenia profilu w bankowości elektronicznej lub skorzystanie z aplikacji mobilnej, gdzie możesz dokonać większość operacji związanych z prowadzeniem rachunku. Jeśli potrzebujesz jednak skontaktować się z doradcą, poza tradycyjną formą wizyty w placówce banku możesz także nawiązać kontakt telefoniczny poprzez infolinię lub wypełnienie formularza na stronie banku.

Historia logotypu i jego powiązanie z żubrem

Reklama

Początkowo logo banku przedstawiało jedynie skrót nazwy, złożony z trzech liter P, K i O. Kilka lat później do logotypu dołożony został orzeł, mocno związany z polską tradycją i symboliką. Po upływie kolejnych kilku lat, logo banku ponownie zostało poddane przekształceniom. Nowy znak przedstawiał nazwę banku, gdzie w literę P został wpisany globus.

Po wielu próbach dopasowania odpowiedniego znaku firmowego wybrany został żubr,

obecnie w kolorze biało czerwonym. Ciekawostką może być fakt, że bank od 2004 roku współpracuje z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz innymi instytucjami sprawującymi opiekę nad żubrami. 

Najciekawsze i najważniejsze wydarzenia w historii Banku Pekao S.A.

Początki...

W roku 1929 na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa powołano instytucje Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, której prezesem został Henryk Gruber. W ciągu pierwszych 10 lat od rozpoczęcia funkcjonowania jednostki, powstały oddziały w czterech krajach: Francja, Stany Zjednoczone, ówczesna Palestyna oraz Argentyna. 

Działalność i wyznaczone cele

Pekao poszerzył ofertę przeciętnego wtedy banku o takie produkty jak kredyty, czy rozliczenia transakcji handlowych. Początkowo głównym cele funkcjonowania banku było zapewnienie usług finansowych we wszystkich największych skupiskach emigracji.

Celem takiego działania było spowodowanie,

aby jak największa część oszczędności polaków na emigracji przeszła przez bank polski. Z roku na rok powstawało coraz więcej oddziałów banku poza granicami kraju. Instytucja cieszyła się rosnącą popularnością. 

II wojna światowa

Reklama

Niestety nadejście II wojny światowej powstrzymało rosnący zasięg i rozwój Banku Polskiej Kasy Opieki. Siedziba banku musiała zostać przeniesiona do Francji. Głównym zadaniem centrali francuskiej było wtedy dopilnowanie, aby wszystkie środki zostały w banku. Zaraz po zakończeniu wojny, rozpoczęto reaktywację, odnawiając kontakty na arenie międzynarodowej, czy kompletując możliwą do odnalezienia dokumentację.

PRL ... czas na dolary

Nadeszły lata gdzie w Polsce możliwym było posiadanie kont w obcych walutach. Bank Pekao S.A. jako jedyny w tamtych czasach umożliwiał prowadzenie konta walutowego w złotówkach. Należy zwrócić tutaj uwagę, żę w latach 50 i 60 XX w. obrót dewizami był nielegalni i surowo karany.

Jednakże od 1 stycznia 1960 roku waluty,

które udało się ludziom przetrzymać w trakcie wojny, środki, które przywieźli wracając z emigracji oraz te, otrzymane od krewnych z zachodu skupował bank, wydając specjalne bony zamiast dolarów. Bony Pekao były nazywane polskimi dolarami i służyły jako mechanizm drenażu zasobów dewizowych. Początkowo bonami można było płacić jedynie w sklepach banku Pekao, które później przekształcono w słynne PEWEXY.

Lata 90’te

Bank Pekao S.A. uruchomił w Polsce pierwsze biuro maklerskie i miało to miejsce 1991 roku. W tamtym okresie powstało nowe logo banku - żubr. Kilka lat później nastąpiła prywatyzacja, Skarb Państwa wystawił do oferty publicznej 15% akcji banku. W 1998 roku akcjonariuszem spółki został Europejski Bank Odbudowy Rozwoju. Rok później Pekao zostało członkiem grupy UniCredit.

Fuzja Banku Pekao S.A. z BPH

Przełomowym wydarzeniem była fuzja Banku BPH z Pekao S.A. Miało to miejsce w 2007 roku, wydzielona część BPH S.A. została przyłączona do Banku Pekao S.A., gdzie też zostali przeniesieni klienci.

PZU akcjonariuszem Banku Pekao S.A.

Reklama

W roku 2017 Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna nabył 20% akcji Banku Pekao S.A., w tym samym czasie 12,8% zostało zakupione przez Polski Fundusz Rozwoju. Obecnie akcjonariat Banku Pekao S.A. prezentuje się tak jak zostało to uwzględnione na poniższej tabeli.

Tabela 1. Akcjonariat Banku Pekao S.A. według danych przedstawionych na oficjalnej stronie banku.

Debiut giełdowy Pekao S.A.

Rok 1998, Skarb Państwa wystawia 15% akcji Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna i tak rozpoczyna się prywatyzacja. W połowie roku spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie jest jedną z 20 polskich spółek akcyjnych wchodzących w skład indeksu WIG20. 

Fundacja imienia tragicznie zmarłego prezesa banku

Instytucja prowadzi Fundację Banku Pekao S.A. imienia dr. Mariana Kantona. Marian Kanton był wiceprezesem zarządu banku w latach 1981-1984, a od 1984-1989 prezesem Pekao Trading Corporation w Nowym Jorku. W roku 1996 zmarł tragicznie w wypadku samochodowym, podczas podróży służbowej. Ostatnie 16 lat życia poświęcił pracy w Banku Pekao S.A., który rok po śmierci prezesa założył fundację jego imienia. 

Działalność instytucji

Reklama

Oferta banku dedykowana jest klientom indywidualnym, ale także firmom i dużym przedsiębiorstwom. 

Oferta Pekao S.A. dla klientów indywidualnych

W swojej ofercie bank umożliwia otwarcie wielu rodzajów kont bankowych, zarówno rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe, walutowe, oszczędnościowe, lokaty bankowe o różnym czasie kapitalizacji, dodatkowo klienci mają możliwość uzyskania kredytów i pożyczek o różnym przeznaczeniu.

Instytucja zajmuje się także sprzedażą usług z zakresu ubezpieczeń, są to:

 • ubezpieczenia na życie,
 • ubezpieczenia mieszkań,
 • ubezpieczenia samochodu,
 • ubezpieczenia podróży,
 • ubezpieczenia od wszelkich produktów bankowych np. od kredytu, czy spłaty zadłużenia kart kredytowej.

Chcesz zalogować się do Banku Pekao S.A.? Kliknij w poniższy button, a zostaniesz przeniesiony do głównego formularza logowania w Banku Pekao S.A.

Pekao S.A. logowanie


 

Oferta dla firm i przedsiębiorstw

Bank Pekao S.A. posiada także ofertę przygotowaną dla firm i większych przedsiębiorstw. Dostępne są takie produkty jak konta firmowe z kartą, pożyczki oraz kredyty dla firm, dodatkowo istnieje możliwość otrzymania terminala płatniczego dla firm handlowo-usługowych, rozliczających płatności. Bezpośrednio przez platformę banku możesz założyć działalność gospodarczą z kontem firmowym poprzez złożenie wniosku CEIDG 1, uzyskując tym samym kartę debetową, konto firmowe, NIP, REGON i zgłoszenie do ZUS. 

Grupa Banku Pekao S.A.

Grupa Banku Pekao S.A. składa się z instytucji finansowych i niefinansowych, a grupę kapitałową tworzy Bank Pekao S.A. oraz:

 • Centrum Kart S.A.
 • Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o.
 • Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 • Pekao Direct Sp. z o.o.
 • Pekao Faktoring Sp. z o.o.
 • Pekao Financial Services Sp. z o.o.
 • Pekao Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o. ( w likwidacji)
 • Pekao Investment Banking S.A.
 • Pekao Leasing Sp. z o.o.
 • Pekao Property S.A. (w likwidacji)
 • Pekao Investments Management S.A.,

Oraz spółki pośrednio zależne:

 • FPB Media Sp. z o.o. (w upadłości)
 • PEkao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. 

Przelewy wychodzące i przelewy przychodzące na konta klientów, sesje Elixir

Reklama

Czas realizacji przelewów jest niestety bardzo uzależniony od wyznaczonych godzin sesji elixir, czyli systemu międzybankowych przelewów, ale także od godzin przelewów wychodzących i przychodzących. W Banku Pekao S.A. godziny przelewów wychodzących są odgórnie ustalone na 8:30, 12:30 przy czym dyspozycje należy zgłosić do godziny 10:30, oraz o godzinie 15, dyspozycja musi być zgłoszona do godziny 14:25. Przelewy przychodzące w Banku Pekao S.A. są wyznaczone na 11:00, gdzie księgowanie odbywa się w godzinach 12:00-15:00, kolejny 15:00 - księgowanie w godzinach 16:00-17:00 i ostatni o godzinie 17:30 - księgowanie 18:00-21:30.

Przelewy przychodzącePrzelewy wychodzące
08:3011:00
12:3015:00
15:0017:30

Tabela1. Godziny przelewów wychodzących i przychodzących w Banku Pekao S.A.

Ciekawostki dotyczące Banku Pekao S.A.

 1. Prezesem zarządu Pekao S.A. jest Leszek Skiba, który objął to stanowisko zaraz po odejściu z Ministerstwa Finansów.
 2. Leszek Skiba, obecny prezes Pekao S.A. kandydował bez powodzenia do Sejmu z listy PiS.
 3. Michał Krupiński- były prezes Pekao S.A. poprzednio pełnił funkcję prezesa PZU, a także Wiceministra Skarbu Państwa.
 4. Duży wpływ na powstanie Pekao S.A. miał ówczesny prezes Pocztowej Kasy Oszczędności.
 5. W 2014 roku Pekao S.A. przejął SKOK Kopernik.
 6. PZU posiada aż 20% akcji Pekao S.A.
 7. Pierwszy prezes Banku Pekao S.A. zginął tragicznie podczas podróży służbowej, po czym bank utworzył fundację jego imienia.
 8. Bank Pekao S.A. wydał pierwszą kartę kredytową w Polsce.
 9. W czasach PRL Bank Pekao wydał własny środek płatniczy, jakim był bon towarowy. Można było płacić przy pomocy takiego bonu w słynnych PEWEXach.
 10. Pierwsze oddziały powstały we Francji, Stanach Zjednoczonych, ówczesnej Palestynie oraz Argentynie. 
 11. Bank Pekao S.A. utworzył w Polsce pierwsze biuro maklerskie.
 12. Instytucja wielokrotnie zmieniała logo, obecnie przedstawia ono żubra, dlatego bank współpracuje z różnego rodzaju ośrodkami wspierającymi ochronę tego gatunku zwierząt.

Biuro Maklerskie Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. prowadzi na swojej stronie internetowej biuro maklerskie, gdzie klienci mogą założyć rachunek maklerski, korzystać z analiz i komentarzy stworzonych przez analityków i maklerów biura maklerskiego Pekao S.A. Posiadając konto możesz dokonywać inwestycji na giełdach 18 krajów i bezproblemowo dokonywać przewalutowania środków. Rachunek Maklerski Biura Maklerskiego Pekao S.A. uzyskał w 2020 roku 1 miejsce według ranking Pulsu Biznesu.

Pekao S.A. Nagrody, a opinie

Instytucja prowadzi na stronie osobną zakładkę gdzie prezentowane są wszelkie otrzymane nagrody, wyróżnienia i osiągnięcia. To prawda, jest ich wiele, do najważniejszych i najbardziej prestiżowych należą przyznane przez magazyny The Banker, Euromoney i Global Finance tytuły najlepszego banku w Polsce. Jak wszelkie wyróżnienia mają się do opinii klientów? Trzeba podkreślić, że instytucja cieszy się pozytywną opinią wśród klientów co wyraża liczba klientów banku. Oczywiście nie trudno znaleźć także negatywne komentarze dotyczące jakości świadczonych usług. Jest to jednak całkowicie naturalny efekt posiadania tak licznego grona klientów. Podsumowując oferta banku oraz zakres świadczonych przez niego usług jest adekwatny dla przyznanych nagród.

Podziel się opinią o PEKAO S.A.

Jeśli jednak jesteś na etapie wyboru odpowiedniego dla siebie usługodawcy z zakresu produktów bankowych i finansowych powinieneś wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb instytucję i ofertę. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów czy rozczarowań. Jesteś klientem Banku Pekao S.A.? Koniecznie podziel się z nami swoją opinią.

Czytaj więcej