Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koszty handlu penny stocks w LYNX Broker

 • Czym wyróżnia się LYNX Broker?
 • Czy warto założyć rachunek maklerski w LYNX i dokonać wpłaty? 
 • Czy to instytucja bezpieczna i godna zaufania? 

 

[Aktualizacja: 30.4.2024]

LYNX przygotował również ofertę. Jeśli chcesz przetestować rachunek, to koniecznie uzupełnij pole kupon: FXMAG – a otrzymasz 200 PLN na handel (w postaci zwrotu za prowizje).

 

Reklama

 

Co to LYNX Broker? Historia powstania

LYNX to holenderski broker, będący jednocześnie największym europejskim partnerem amerykańskiego Interactive Brokers. Funkcjonuje on na rynku od 2006 r., jednak oferta dla polskich klientów została udostępniona w 2017 r. Inwestorzy zainteresowani założeniem rachunku maklerskiego w LYNX Broker mają do wyboru kilka atrakcyjnych propozycji skierowanych do inwestorów zarówno inwestujących w akcje na polskim, jak i zagranicznym parkiecie, ale także dla traderów na opcjach czy kontraktach futures. 

LYNX - platforma. Czym jest LYNX+ i kiedy warto z niej korzystać?

LYNX oferuje dwie platformy: 

LYNX+ to bardzo intuicyjna platforma, która jest w całości po polsku. Przeznaczona do handlu bezpośrednio z przeglądarki. Platforma wyposażona jest w wykresy od TradingView, co pozwala przeprowadzić zaawansowaną analizę techniczną akcji.

 

Reklama

A screenshot of a computer

Description automatically generated

A screenshot of a computer

Description automatically generated

Źródło: LYNX Broker

 

Ponadto broker ostatnio dodał nową funkcję, która umożliwia podział rachunku inwestycyjnego na różne segmenty (portfele). Pozwala to uzyskać lepszą kontrolę i zrozumienie wyników inwestycji poprzez grupowanie pozycji rachunku zawartych w oparciu o różne strategie, cele inwestycyjne czy też według sektora gospodarki lub regionu geograficznego. To naprawdę dobra funkcja dla lubiących uporządkowane inwestycje.

A screenshot of a black screen

Description automatically generated

A screenshot of a black screen

Description automatically generated

Reklama

Źródło: LYNX Broker

Zalety LYNX+ to:

 • brak opłat (bezpłatna platforma),
 • brak wymogu pobierania i instalacji,
 • działanie w każdej przeglądarce i na każdym urządzeniu, 
 • automatyczne generowanie analizy akcji i ich wyceny,
 • propozycje transakcji na podstawie aktualnych poziomów wsparcia i oporu, 
 • interaktywne wykresy ze wskaźnikami analizy technicznej,
 • przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs.

Trader Workstation (TWS) to platforma bardziej zaawansowana, przydatna w szczególności profesjonalistom. Trader Workstation (TWS) to wielokrotnie nagradzana platforma pod względem stabilności i zaawansowanych funkcji technicznych. Do największych zalet TWS można zaliczyć:

 • ponad 60 rodzajów zleceń,
 • ponad 120 wskaźników analizy technicznej, 
 • profesjonalne narzędzia do handlu, 
 • notowania w czasie rzeczywistym,
 • dostęp do danych historycznych, 
 • wskaźniki fundamentalne, 
 • możliwość podłączenia poprzez API. 

A computer screen with multiple screens

Description automatically generated

A computer screen with multiple screens

Description automatically generated

Źródło: LYNX Broker

Reklama

Oprócz samych platform, inwestorzy mają do dyspozycji również aplikację mobilną, dającą dostęp do rachunku za pośrednictwem telefonu i tabletu. 

Oferta inwestycyjna LYNX Broker - w co można inwestować? Na które instrumenty warto się zdecydować? 

LYNX Broker daje dostęp do najpopularniejszych produktów inwestycyjnych z perspektywy zaawansowanych uczestników rynku. Należy zaznaczyć, że broker pozwala na inwestowanie na ponad 100 rynkach w 33 krajach. Oferuje dostęp do 24 walut, zarówno tych najpopularniejszych (USD, EUR), jak i bardziej egzotycznych (HKD, SEK). 

 

 1. Akcje. Dostęp do najbardziej pożądanych akcji, w tym walorów polskich spółek (np. Allegro) czy największych gigantów z USA, Niemiec oraz Azji. Listę wszystkich dostępnych rynków znajdziecie tutaj. Warto wspomnieć o otoczeniu technologicznym, które towarzyszy inwestycjom w akcje poprzez LYNX. Należy tu zwrócić uwagę na system Smart Routing, o którym więcej napisaliśmy poniżej, ponad 60 rodzajów zleceń, dodatkowe narzędzia inwestycyjne oraz inteligentne alerty. 
 2. Opcje. Rachunek inwestycyjny w LYNX Broker daje naprawdę przeolbrzymi dostęp do amerykańskich giełd opcyjnych CME i CBOE czy europejskiej giełdzie Eurex oraz azjatyckich giełd opcyjnych

 

Reklama

Prowizje za handel opcjami, Źródło: LYNX Broker

 

 1. Futures. LYNX Broker daje dostęp do łącznie nawet kilkudziesięciu światowych giełd kontraktów futures. To również kontrakty terminowe na waluty, stopy procentowe oraz zmienność rynkową.
 2. ETF. Łącznie to tysiące ETF notowanych na europejskich rynkach, w tym te od najpopularniejszych emitentów (iShares, State Street SPDR, PowerShares czy Vanguard).
 3. Konwersja walut. Broker oferuje wymianę walut od 0,01 pipsa dzięki dostępowi do rynku międzybankowego z płynnością od 14 światowych banków. 
 4. CFD. Broker oferuje bezpośredni dostęp do Direct Market Access DMA. Łącznie to ponad 7000 dostępnych produktów. 
 5. Penny stocks. LYNX daje możliwość handlu penny stocks, pink sheets i akcjami rynku OTC. Penny stocks to akcje spółek o niskiej kapitalizacji, o cenie często poniżej 1 USD lub 1 EUR. 

 

Inwestorzy mogą liczyć na bezpłatne prowadzenie rachunku maklerskiego. Co więcej, można handlować w 33 krajach, w tym na warszawskiej GPW i New Connect. 

Warto zaznaczyć, że broker stosuje Smart Routing. Z racji, że wiele papierów wartościowych dostępnych jest na kilku rynkach, system automatycznie wyszukuje najatrakcyjniejszą ofertę z perspektywy inwestora. Zapewnia to optymalizację handlu oraz najlepszą cenę. 

Reklama

“Większość platform transakcyjnych działa w następujący sposób: po zleceniu kupna 5000 akcji General Motors platforma wysyła zlecenie na jedną giełdę, gdzie oczekuje ono na  kontrahenta, który po najlepszej cenie sprzeda te 5000 sztuk akcji GM. W przeciwieństwie do tego, platforma LYNX+ oraz Trader Workstation ze względu na unikalny system Smart Routing cały czas aktywnie skanuje rynek, aby osiągnąć jak najlepsze ceny. Udaje się to dzięki temu, że przy wypełnianiu jednego zlecenia, system może kierować zlecenie na wiele dostępnych giełd na których notowany jest dany produkt w taki sposób, aby zlecenie wypełnić po jak najlepszej cenie. Nie zmienia to opłat” - pisze o usłudze LYNX Broker. 

 

Smart Routing, Źródło: LYNX Broker 

 

Reklama

LYNX oferuje handel opcjami z zaawansowaną platformą. Pozwala to na szybki handel opcjami, call, opcjami put oraz zaawansowanymi strategiami opcyjnymi, takimi jak Iron Condor, Butterfly, Straddle, Strangle. LYNX daje możliwość opracowania własnych kombinacji, a udostępnianie narzędzia OptionTrader, OptionPortfolio, ComboTrader i Option Strategy Lab przeniosą handel na wyższy poziom. 

 1. OptionTrader. Pozwala na wyświetlanie łańcucha opcyjnego dla danego aktywa bazowego. To przejrzysta forma śledzenia aktualnej sytuacji na rynku. Daje wgląd do najważniejszych parametrów, w tym zmienności implikowanej, wartości wewnętrznej oraz współczynników greckich.
 2. OptionPortfolio. Służy do modyfikacji profilu ryzyka, przy uwzględnieniu m.in. współczynników greckich. Istotny przy bilansowaniu kosztów. 
 3. ComboTrader. To szansa na wysyłanie całych kombinacji opcji na giełdę jednocześnie. 
 4. Option Strategy Lab. Można wprowadzać własne prognozy zmienności ceny instrumentu bazowego. Option Strategy Lab pozwala na bezpośrednie wysyłanie zleceń na giełdę. 

To także możliwość handlu opcjami z dowolnego miejsca, przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. 

Jak założyć rachunek w LYNX? To proste - wskazujemy w kilku krokach 

Aby otworzyć rachunek maklerski za pośrednictwem LYNX Broker, należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz otwarcia rachunku. Cały proces odbywa się całkowicie online. Z uwagi na pośrednictwo IB, broker może wymagać informacji dotyczących majątku czy źródła pochodzenia środków, które chcemy przeznaczyć na inwestycje. 

Sam proces trwa kilkanaście minut i nie różni się znacząco od innych procesów w konkurencyjnych domach maklerskich. Broker przedstawia proces w 3 etapach. 

 

 1. Należy wybrać opcję “Otwórz rachunek”, po czym wpisać podstawowe dane osobowe i kontaktowe. 
Reklama

 

 1. Gdy formularz otwarcia rachunku zostanie poprawnie wypełniony, wówczas broker prześle email z prośbą o przesłanie  kilku dodatkowych informacji. 

Etapy zakładania konta w LYNX Broker, Źródło: LYNX Broker

 1. Ze względu na indywidualną ocenę sytuacji każdego inwestora, w niektórych przypadkach może pojawić się prośba o dodatkowe informacje lub dokumenty. Ostatnim krokiem aktywującym rachunek jest wpłacenie środków.  

Reklama

Dlaczego warto otworzyć rachunek w LYNX Broker?, Źródło: LYNX Broker

 

Jakie zalety mają poszczególne rachunki inwestycyjne? Co je wyróżnia? Jak można je zasilić?

LYNX umożliwia także handel na premarket i aftermarket w trakcie handlu na akcjach amerykańskich. To bardzo duża przewaga z perspektywy inwestora. Tesla i inne największe spółki ogłaszają swoje wyniki przed sesją lub po jej zamknięciu. Handel poza regularnymi godzinami działania giełdy pozwala na szybszą reakcję na zmieniające się warunki na giełdzie. 

Handel premarket i aftermarket, Źródło: LYNX Broker

Reklama

 

LYNX Broker przedstawia klientom dwa rodzaje rachunków: 

 1. Cash (gotówkowy). Przeznaczony przede wszystkim do handlu akcjami i funduszami ETF
 2. Margin (marżowy). Powiązany jest z depozytem zabezpieczającym przy handlu kontraktami futures lub opcjami. Pozwala na handel z dźwignią, dlatego zazwyczaj wybierany przez osoby bardziej zaawansowane. 

 

Różnice pomiędzy rachunkami cash i margin, Źródło: LYNX Broker

Reklama

 

Rachunki można zasilić poprzez przelew bankowy. Wpłata PLN często księgowana jest na rachunku tego samego a najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Natomiast transfer obcej waluty to zazwyczaj 2-3 dni robocze. LYNX nie pobiera opłat za wpłaty, ale dany bank może naliczyć opłatę przy transferach międzynarodowych. Nie można dokonywać wpłat za pomocą karty płatniczej czy BLIK. Niemożliwe również jest dokonanie wpłaty z konta bankowego nie należącego do właściciela rachunku. 

Dodatkowo, broker dokonuje rozróżnienia na rachunki: indywidualny, wspólny i firmowy.

 

Reklama

Rodzaje rachunków, Źródło: LYNX Broker

Konto demonstracyjne LYNX - kiedy należy się na nie zdecydować?

Z racji, że oferta LYNX Broker skierowana jest głównie do średnio zaawansowanych i profesjonalistów, w tym przypadku konto demo wykorzystywane jest do testowania nowych strategii inwestycyjnych. Jest to rodzaj narzędzia będący wsparciem dla standardowego rachunku. 

 

Koszty LYNX - za co broker nalicza opłaty?

Jeśli chodzi o prowizje, różnią się w zależności od rynku oraz wybranych produktów. W przypadku akcji amerykańskich, to 0,01 USD za akcję, a minimalna prowizja wynosi 5 USD. W przypadku giełd europejskich naliczane jest 0,12% wartości transakcji, minimalna prowizja 6 EUR. 

Dla konwersji walut PLN spready wynoszą od 0,002, a dla EUR i USD od 0,1 pipsa. Prowizje za kontrakty futures (giełda amerykańska) to natomiast 4 USD (Futures) lub 2,5 USD (Micro Futures). W przypadku giełd europejskich, to odpowiednio 3 EUR za Futures i 1,5 EUR za Micro DAX-Futures. Jeśli chodzi natomiast o ETF-y, naliczane jest 0.01 USD za ETF, a minimalna prowizja to 5 USD w USA i od 0.12% wartości transakcji, minimalna prowizja 6 EUR w Europie. Pozostałe szczegółowe informacje na temat prowizji czy opłat znajdują się na oficjalnej stronie brokera. 

Sam depozyt można wpłacać w kilku walutach. Środki w PLN trafiają do Banku ING w Polsce, EUR do J.P. Morgan w Niemczech a USD do J.P. Morgan w USA.

Pasywne oszczędzanie z LYNX Broker

Reklama

LYNX oferuje inwestorom program pasywnego otrzymywania przychodu poprzez program wypożyczania akcji SYEP. Daje to szansę na zarobienie dodatkowych środków, wypożyczając akcje innym inwestorom w celu sprzedaży spekulacyjnej. Uczestnictwo daje dostęp do atrakcyjnych odsetek.

To program skierowany do posiadaczy rachunku marżowego oraz posiadaczy rachunków gotówkowych o kapitale powyżej 50 tys. USD. Dotyczy akcji amerykańskich oraz kanadyjskich. Co istotne, w każdej chwili można sprzedać akcje, bez dodatkowych formalności.

LYNX Broker - opinie. Poznaj recenzje rzeczywistych użytkowników. Czy to bezpieczna firma? 

Wieloletnie doświadczenie na rynku, grono zaufanych inwestorów, nadzór holenderskiego regulatora oraz rejestracja podmiotu w KNF w Polsce. Te czynniki przesądzają o tym, że LYNX to bezpieczny i zaufany broker, dzięki któremu można swobodnie handlować na rynku. 

Świadczą o tym również opinie rzeczywistych klientów brokera (tłumaczone z języka niderlandzkiego) jak i polskich klientów znajdujących się tutaj

“Znakomita obsługa! Bardzo pomocny, przyjazny i przejrzysty dla klientów. Pytania z mojej strony są zawsze odbierane i szybko rozpatrywane. Jako klient zostałem również dobrze poinformowany podczas migracji konta IBKR. e-mail i telefon. Chciałbym zobaczyć nieco większy asortyment różnych akcji typu pinksheet / OTC.” - Sebastian. 

Reklama

“Lata współpracy z LYNX-em i innymi platformami. LYNX jest idealny dla opcji, szczególnie w odniesieniu do innych dostawców. Stopień elastyczności jest ogromny. Rzeczywiście zrozumienie, jak wszystko działa, zajmuje trochę czasu, ale możliwości wydają się nieograniczone. Możesz dostosować wszystko, jak chcesz, a także dostarczają informacji, jak to zrobić. Oczywiście możesz także po prostu skorzystać z prostego, prostego interfejsu internetowego, jeśli nie potrzebujesz wszystkich tych opcji. W każdym razie myślę, że jest to bardzo miłe i nie widziałem go jeszcze u innych dostawców” - Sebas. 

“Handluję z LYNX-em od lat. Wspaniała firma i wspaniałe wsparcie. Możesz po prostu do nich zadzwonić, a oni odpowiedzą. Gdzie jeszcze możesz to znaleźć?” - Klant.

Więcej opinii na temat brokera można przeczytać tutaj. 

Jakie instytucje nadzorują LYNX Broker? 5 powodów, dlaczego warto wybrać brokera

LYNX Broker nie posiada fizycznego oddziału w Polsce, ale umożliwia dostęp online. Działalność prowadzona jest z Czech. Z uwagi na fakt, że spółka dominująca (LYNX B.V.) ma siedzibę w Holandii, broker nadzorowany jest przez Holenderski Urząd ds. Rynków Finansowych czy Narodowy Bank Czeski (CNB). 

 1. LYNX+. Profesjonalna platforma w języku polskim. 
 2. Rozbudowany moduł edukacyjny. 
 3. Szeroka ekspozycja na rynki.
 4. Transparentne prowizje. 
 5. Szybkie wsparcie specjalistów w języku polskim. Czas oczekiwania na połączenie telefoniczne to 9s. 

Reklama

Broker LYNX - rachunek maklerski, Źródło: LYNX Broker 

Czym jest Centrum Wsparcia LYNX? Na jaką pomoc można liczyć ze strony analityków?

Centrum Wsparcia LYNX Broker to moduł przeznaczony dla klientów, którzy chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat handlu, rynków czy prowizji. 

To przede wszystkim gotowe odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez inwestorów. Podstrona jest w języku polskim, dlatego treść poszczególnych punktów jest jasna i zrozumiała. 


Broker również wydał w ostatnim czasie bezpłatny ebook inwestycyjny na temat możliwości pasywnego dochodu z portfela. 

A green and white screen with white text

Description automatically generated

Reklama

Zapraszamy do dodania własnego komentarza o LYNX Broker pod tym artykułem w sekcji komentarzy lub do wysłania jej bezpośrednio na naszego maila support@fxmag.pl. Podziel się z nami opinią dotyczącą brokera!

 

 

Dowiedz się więcej o rynku tutaj: 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Koszty handlu penny stocks w LYNX Broker