Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.03
Kurs funta:  5.11
Kurs franka:  4.52
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kanga exchange corporation

Kampanie crowdfundingowe projektów związanych z produkcją rzemieślniczych alkoholi, w tym szczególnie kraftowych piw, w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Trudno się temu dziwić, bowiem Polacy coraz częściej stawiają na kryteria jakościowe przy wyborze alkoholi, a co za tym idzie, chcą też wspierać regionalne browary czy rzemieślnicze destylarnie. Od pewnego czasu konsumenci mogą robić to nie tylko kupując ich produkty, ale również inwestując w rozwój i stając się udziałowcami swoich ulubionych marek. Odrębną gałęzią wspierania i inwestowania w kraftowych producentów jest tokenizacja, a jednym z ciekawszych projektów jest Six Seasons Distillery, dzięki któremu możemy stać się współtwórcami rzemieślniczego ginu. Projekt obiecuje nie tylko stały dochód pasywny na poziomie przekraczającym nawet 20% rocznie, ale również kusi wizją spieniężenia inwestycji na jasnych i z góry ustalonych zasadach, co może zainteresować nie tylko koneserów mocnych alkoholi.

 

Alkohol produkowany w Twoim imieniu

Six Seasons Distillery to spółka prowadzą restaurację w Warszawie przy ulicy Suwak, gdzie na jednym z dwóch pięter zajmowanego lokalu chce uruchomić destylarnię ginu w miedzianych alembikach o mocy produkcyjnej 14,7 litrów każdego roku. To właśnie produkcja ginu Six Seasons została stokenizowana w ramach emisji na platformie Mosaico. Spółka chce pozyskać ze sprzedaży tokenów od 1,4 mln PLN do 4,2 mln PLN, które zostaną przeznaczone na rozwój destylarni i produkcję rzemieślniczego alkoholu. Każdy posiadacz tokenu o nazwie S6D1 otrzymuje swój udział w mocy produkcyjnej alembiku i staje się współproducentem ginu, który będzie mógł fizycznie odebrać lub uzyskać dochód pasywny, wynoszący nawet ponad 20% rocznie.

 

Cztery etapy sprzedaży tokenów Six Seasons

Reklama

Kampania Six Seasons Distillery podzielona jest na cztery rundy, w których zmianie ulega cena pojedynczego tokena, co finalnie ma wpływ na roczną stopę zwrotu z inwestycji.

  • Pierwsza runda trwa do 29 maja, w jej trakcie można kupić tokeny S6D1 po cenie 188 złotych za sztukę, co zapewnia stopę zwrotu na poziomie 20,21% każdego roku
  • Druga runda kampanii trwa od 30 maja do 30 czerwca, cena tokenów S6D1 rośnie do 192 PLN za sztukę, co przekłada się na stopę zwrotu w wysokości 19,79% rocznie
  • W trzeciej rundzie kampanii, trwającej od 1 do 31 lipca, cena tokenów S6D1 wyniesie 196 PLN, co oznacza stopę zwrotu 19,39% rocznie
  • Ostatnia runda sprzedaży tokenów potrwa od 1 sierpnia do jej zakończenia. W trakcie jej trwania tokeny S6D1 będą kosztować równe 200 PLN, co przełoży się na roczną stopę zwrotu w wysokości 200 PLN

W ramach swojej kampanii crowdfundingowej Six Seasons Distillery planuje zebrać od 1 200 000 PLN do 4 200 000 PLN. W tym celu wyemitowanych zostało 21000 tokenów pierwotnych S6D1. Co stanie się w sytuacji, w której soft cap (minimalna zakładana wartość zebranych funduszy) nie zostanie osiągnięty? Jak zapewniał prezes Six Seasons Grzegorz Młynarski w wywiadzie dla FXMAG, nawet jeśli nie uda się zebrać 1,2 mln złotych, to projekt i tak wystartuje, ponieważ spółka ma środki na prowadzenie swojej działalności.

 

 

Dwa rodzaje tokenów Six Seasons Distillery - pierwotny i pochodny

Reklama

Kampania Six Seasons Distillery ma dość unikatową strukturę, która zapewnia posiadaczom tokenów zarówno stały i z góry określony dochód pasywny, jak i możliwość łatwego wyjścia z inwestycji. Składa się ona z dwóch rodzajów tokenów - 6SD1 (tokeny pierwotne) oraz GIN (tokeny pochodne).

Tokeny 6SD1 można kupić w ramach kampanii na platformie Mosaico w cenach od 188 PLN do 200 PLN (w zależności od rund zbiórki, opisanych wyżej). Zakup tokenów jest równoznaczny z zawarciem umowy dzierżawy przestrzeni w alembiku, dającej zdolność produkcyjną 700 ml rzemieślniczego ginu Six Seasons rocznie na pojedynczy token, czyli 1,91 ml alkoholu każdego dnia.

Każdy token pierwotny 6SD1 generuje tzw. tokeny pochodne o nazwie GIN, które są reprezentacją prawa do wyprodukowanego alkoholu. Każdego dnia pojedynczy token 6SD1 jest w stanie wygenerować 1,917 tokena GIN, co rocznie daje 700 tokenów pochodnych (GIN) na każdy token pierwotny (6SD1). Pojedynczy token GIN odpowiada 1 ml wyprodukowanego alkoholu i to właśnie on generuje dochód pasywny posiadaczom tokenów pierwotnych.

Inwestorzy mają trzy możliwości wykorzystania zgromadzonych tokenów pochodnych GIN:

  • zakup butelki ginu Six Seasons o pojemności 0,7 l za 700 tokenów (czyli za liczbę GIN wyprodukowanych przez rok z jednego tokenu pierwotnego 6SD1) w restauracji Six Seasons w Warszawie
  • Zakup 0,7 l butelki ginu w sklepie internetowym z przesyłką za 700 tokenów GIN
  • Przede wszystkim posiadacze tokenów 6SD1 mogą traktować generowane każdego dnia tokeny GIN jako dochód pasywny. Six Seasons Distillery będzie prowadził kwartalne skupy tokenów pochodnych po ustalonej z góry stawce 38 PLN za 700 tokenów GIN (5,42 gr za sztukę). To zaś daje 38 PLN rocznego zysku z tytułu posiadania każdego tokena 6SD1. Dlatego też zakup tokenów za 188 PLN wiąże się ze stopą zwrotu na poziomie 20,21% rocznie, a przy zakupie 6SD1 za 200 PLN można liczyć na zwrot 19% inwestycji każdego roku.

W swoim whitepaperze Six Seasons Distillery jako termin pierwszego skupu tokenów GIN podaje początek 2022 r. Kolejne rundy skupu tokenów pochodnych mają odbywać się cyklicznie co kwartał.

Reklama

 

Tokeny GIN będą wymieniane za pośrednictwem giełdy Kanga Exchange na tokeny Omega PLN, które są stable-coinem do polskiego złotego, czyli utrzymują wartość 1:1 do PLN. Dzięki temu wypłata dochodu pasywnego nie wiąże się z obowiązkiem podatkowym - 19% podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) należy zapłacić dopiero po zamianie Omega PLN na polskiego złotego lub inną walutę fiducjarną.

Zarówno tokeny pierwotne, jak i pochodne są oparte na technologii Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20, co pozwala przechowywać je na dowolnym portfelu obsługującym sieć Ethereum, a także dowolnie przesyłać.

 

Wyjście z inwestycji

Reklama

Poza samym dochodem pasywnym z tytułu posiadania tokenów bardzo istotnym aspektem jest możliwość wyjścia z inwestycji, czyli jej spieniężenia. Tokeny pierwotne 6SD1 będą notowane na giełdzie Kanga Exchange, gdzie będzie można je zarówno kupić, jak i wystawić na sprzedaż. Ich cena będzie jednak zależna od wartości ofert wystawionych na giełdzie. Znacznie atrakcyjniejszym sposobem wyjścia z inwestycji w Six Seasons Distillery będzie jednak odsprzedaż tokenów 6SD1 samemu emitentowi - w swoim whitepaperze Six Seasons zapewnia, że po pięciu latach (nie wcześniej niż w 2027 r.) od daty osiągnięcia soft cap emisji tokenów (1,2 mln złotych) przeprowadzi skup tokenów pierwotnych po ustalonej z góry cenie, która będzie wynosić 200 PLN. Dla potencjalnych inwestorów, którzy kupili tokeny w pierwszej fazie emisji za 188 PLN, będzie się to wiązało z zyskiem na poziomie 6,38% przy odsprzedaży 6SD1 ich emitentowi. Odsprzedaż, podobnie jak w przypadku tokenów pierwotnych GIN, będzie odbywała się za pośrednictwem Kanga Exchange. Udział w skupie tokenów - zarówno pierwotnych (6SD1), jak i pochodnych (GIN) - będzie dobrowolny i zależny od woli ich posiadacza.

 

Więcej na temat samego ginu i projektu Six Seasons Distillery dowiesz się z mojej rozmowy z Grzegorzem Młynarskim, założycielem spółki, restauratorem i producentem alkoholi:

 

Link do emisji tokenów Six Seasons Distillery na platformie Mosaico:

Reklama

KLIKNIJ

 

 

Klauzula informacyjna

Powyższy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną i nie ma na celu zachęcić lub zniechęcić kogokolwiek do wzięcia w emisji tokenów Six Seasons Distillery. Każdy inwestor detaliczny samodzielnie podejmuje decyzję o ewentualnym ulokowaniu kapitału w akcjach czy tokenach emitowanych przez konkretną spółkę, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Zakup akcji i tokenów wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym (nawet jeśli emitent gwarantuje stopy zwrotu) za które bierzesz pełną i wyłączną odpowiedzialność.

Czytaj więcej