Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.07
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie akcje będą rosły

Ostatnie dni przyniosły prawdziwy wysyp rekomendacji dla dużych spółek z GPW. Analitycy oszacowali potencjalne ścieżki rozwoju w trudnym środowisku powyborczym. Które spółki mogą liczyć na wzrost? Gdzie presja zewnętrzna okaże się zbyt duża? 

 

  • Ekonomiści pozytywnie oceniają perspektywy rozwoju spółek Kruk oraz Allegro
  • Notowania PCC Rokita może podlegać wahaniom z uwagi na niepewne otoczenie gospodarcze.

 

Reklama

 

Kruk z silnymi podstawami niezależnie od wyników wyborów 

BM mBanku podwyższyło rekomendację dla Kruka do “kupuj”. Cenę docelową wyznaczono na poziomie 493,25 zł (wcześniej wynosiła 440,73 zł). 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Kruk pozytywnie zaskoczył wynikami za II kwartał. Zrewidowano w górę oczekiwania dotyczące rocznych wydatków portfela odpowiednio o 33%, 20% i 21%. W efekcie prognozy zysku netto Kruka na lata 2023-2024 będą się kształtować odpowiedni 10%, 12% i 13%. 

 

Zobacz również: Mocne rekomendacje dla spółek z GPW - kurs może urosnąć o 50%!

 

Kruk - prognozy wyników finansowych 

Reklama

Źródło: BM mBanku 

 

Co więcej, w rekomendacji zaznaczono, że zmiana rządu nie wpłynie na działalność spółki. Należy zaznaczyć, że projekt ustawy o windykacji Ministerstwa Sprawiedliwości został niemal w całości zastąpiony unijną dyrektywą NPL. Niezależnie zatem od opcji rządzącej, sytuacja w kraju pozostaje sprzyjająca z perspektywy Kruka

“Na P/E 2024/25 KRU jest notowany ze średnią premią na poziomie 28%/13% (...) Oczekujemy, że Kruk za trzeci kwartał 2023 roku zaobserwuje zysk netto na poziomie 207 mln zł (-30% Q/Q, +10% R/R)” - szacują analitycy.  

Reklama

“Choć składki na pierwszy rzut oka wyglądają na wymagające, należy pamiętać, że konkurenci Kruka borykają się obecnie z presją na zyski, co odzwierciedla się w oczekiwanym średnim ROE na poziomie 10% w ciągu najbliższych dwóch lat w porównaniu z prognozowanym przez Kruka ROE na poziomie powyżej 23%. W porównaniu do innych ocenianych instytucji finansowych (GPW, XTB, PZU) Kruk notowany jest z dyskontem 15%-24% w stosunku do mnożników 2024-25” - podkreślili eksperci. 

Pojawiła się również rekomendacja dla Allegro. Analitycy Goldman Sachs podnieśli zalecenie do “neutralnie” ze “sprzedaj”. Jako cenę docelową wyznaczono 32 zł, co daje 11% potencjał wzrostu wobec ostatniego zamknięcia. 

 

Zobacz również: Mocne KUPUJ dla węglowego giganta z GPW! Potencjał wzrostu kursu o 50%!

 

Notowania Allegro na tle indeksu WIG20 - YTD

Reklama

Źródło: TradingView 

  

PCC Rokita z nieco gorszymi prognozami 

Analitycy DM BOŚ przyjrzeli się z kolei bliżej spółce PCC Rokita. Zdecydowano o obniżeniu rekomendacji z “kupuj” do “trzymaj”, ustalając cenę docelową na poziomie 100 zł (wcześniej było to 144,4 zł). 

Autorzy podkreślili, że europejska branża chemiczna jest pod sporą presją w związku ze spowolnieniem gospodarczym. Wobec tego przyjęto pesymistyczny scenariusz powolnego wzrostu w 2024 r. Jak zaznaczono, skutkuje to oczekiwaniami słabszej EBITDA spółki, co może negatywnie wpływać na możliwości w zakresie dywidendy. DM BOŚ prognozuje, że w br. EBITDA spółki będzie oscylować wokół 358,1 mln zł, a w 2024 r. wyniesie 229,5 mln zł.

 

Zobacz również: Rekomendacje giełdowe - wrzesień 2023. Które spółki z GPW mają potencjał?

Reklama

 

Notowania PCC Rokita na tle sWIG80 - YTD

Źródło: TradingView

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej