Inwestuję na giełdzie papierów wartościowych - brzmi dumnie, prawda? W drugim odcinku kursu inwestora giełdowego postaram się odpowiedzieć na pytania: dlaczego decydujemy się ulokować nasz kapitał na giełdzie, czy gra jest warta zachodu, no i czy inwestowanie na giełdzie jest dla każdego?
Partnerem cyklu kurs Inwestora Giełdowego jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zacznę od początku, czyli od tego co tak naprawdę oznacza to, że inwestujemy na giełdzie. Zauważcie, że celowo nie używam określenia “grać na giełdzie”, bo wbrew temu, co pewnie nieraz słyszeliście, inwestowanie na ma nic wspólnego z hazardem, chociaż trzeba wiedzieć, że na giełdzie można też zachowywać się jak hazardzista, ale to jednak nigdy nie kończy się dobrze, szczególnie w dłuższym horyzoncie czasowym.
Poprzez inwestowanie kapitału na giełdzie można rozumieć lokowanie naszych pieniędzy na regulowanym rynku, czyli giełdzie papierów wartościowych. Inwestowanie polega na zakupie papierów wartościowych (którymi w naszym przypadku będą głównie akcje i np. jednostki funduszy notowanych na giełdzie) po to, aby w przyszłości sprzedać je z zyskiem, czyli za cenę wyższą od zakupu. W przypadku inwestowania średnio i długoterminowego inwestorzy zwracają też uwagę na to czy konkretne spółki wypłacają dywidendy, czyli czy dzielą się z akcjonariuszami swoimi zyskami wypracowanymi w konkretnym roku obrotowym. Jeśli zamierzamy trzymać jakąś spółkę w naszym portfelu inwestycyjnym przynajmniej przez kilka lat, warto sprawdzić czy wypłaca regular